×

Nigdy nie spodziewałeś się, co można stworzyć łącząc mleko z płynem do naczyń. Idealne dla dzieci!

Bardzo ciężko znaleźć zabawy, które zadowolą dzieci i sprawią, że nasze pociechy poświęcą im więcej niż pięć minut uwagi. Oto kilka eksperymentów, które dają dużo radości i można się nauczyć tym samym czegoś ciekawego. Szczerze mówiąc niektóre zadania zaciekawią także dorosłych. Zobaczcie sami!

1. Rakieta z torebki na herbatę.

Wyciągnij zawartość z torebki.

1

Teraz wystarczy postawić torebkę na stole i podpalić ją od góry. Uwaga: 3… 2… 1… START!

1a

Należy pamiętać, że ten eksperyment można robić tylko pod okiem kogoś dorosłego. Najlepiej na zewnątrz.

1b

2. Osmoza.

W tym eksperymencie dowiemy się na czym polega osmoza.

2

Do słoików wlewamy wodę i barwniki (5-8 kropli). Wkładamy do nich seler naciowy. Po kilku godzinach dostrzec można coś naprawdę zaskakującego.

2a

3. Tornado w słoiku.

Do słoika wlewamy wodę – 3/4 wysokości. Aplikujemy także krople płynu do mycia naczyń. Zakręcamy i trzęsiemy naczyniem tak, aby wprowadzić je w ruch obrotowy. Po chwili zauważysz, że w środku powstało tornado!

3
3a

4. Magia wirnika.

Potrzebujesz do tego baterii, magnesu neodymowego i miedzianego drutu. Przygotowujemy specjalną ramkę, która zamyka obieg wraz z przygotowaną wcześniej baterią. Po chwili zobaczysz, że Twój projekt zacznie się ruszać!

4
4b

5. Ręka Jedi.

Wrzuć do plastikowej butelki ketchup (w małym opakowaniu) i napełnij ją wodą. Po chwili ściśnij butelkę i zobacz, jak opakowanie wędruje w środku butelki. Wykorzystaj drugą rękę, która może wykonywać w międzyczasie 'magiczne’ sztuczki.

5

6. Wędrująca woda.

Każdy z nas ma w domu ręczniki papierowe, szklanki i wodę. Barwniki spożywcze są do kupienia w prawie każdym sklepie. Ułóż szklanki jedna za drugą – naprzemiennie pusta i zapełniona wodą. Do tych z cieczą wprowadź barwnik. Ręczniczki zwiń w ruloniki i umieść tak jak na zdjęciu. Po kilku godzinach zaobserwujecie ciekawe zjawisko!

6

7. Bańki mydlane.

Olbrzymie bańki – marzenie każdego dziecka. Okazuje się, że można je zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że do szklanki wody dodasz 2 łyżeczki gliceryny (bez problemu dostaniesz ją w aptece) i oczywiście płyn do mycia naczyń. Dokładnie wymieszaj i zobacz sam, co zaraz powstanie!

7
7a
7b

8. Eksperyment dla najmłodszych: Co rozpuszcza się w wodzie?

W tym przypadku radochę będą mieć najmniejsze pociechy, dla których ten trik będzie ogromną ciekawostką. Włóż do małych pojemników produkty i pozwól, aby Twoje dziecko po kolei sprawdzało, które z nich rozpuszczają się w wodzie.

8
8b

9. 1 szklanka – kilka warstw.

Eksperyment ten pokazuje, że ciecze mogą mieć różne gęstości, dzięki czemu powstają odpowiednie warstwy.

9

Potrzebujesz:

– duże szklane naczynie, miód, syrop kukurydziany, syrop klonowy, mleko, płyn do naczyń, wodę, olej roślinny, alkohol używany do dezynfekcji i naftę.

Wlej do naczynia powoli miód, syrop kukurydziany a później syrop klonowy. Następnie za pomocą pipety zaaplikuj pozostałe płyny. Rób to ostrożnie.

9b

10. Jesienne liście.

Zbierz jesiennie liście. Należy je pokruszyć na drobne części. Wrzuć do naczynia. Następnie wykorzystaj zmywacz do paznokci i zalej liście tak, aby nie wystawały ponad ciecz. Weź filtr do kawy i zanurz go tak, aby jego kawałek znajdował się w szklance ze zmywaczem.

10

Po pewnym czasie zauważysz efekty.

10b

11. Nagie jajko.

Eksperyment, który zaskoczy niejednego dorosłego!
11

Do szklanki wlej ocet, po chwili wrzuć jajko. Przykryj naczynie małym talerzykiem, aby zapach nie przeszkadzał innym domownikom.

11b

Po upływie 24 godzin, możesz spłukać rozpuszczoną skorupkę z jajka. Voila!

11c

12. Kolorowe mleko.

Potrzeba tak niewiele, aby na twarzy dziecka pojawił się uśmiech!

Mleko wlej do płaskiego naczynia i umieść na nim kilka kropli barwnika spożywczego. Wykałaczki zanurz w płynie do naczyń, a następnie pozwól nimi malować piękne obrazy swojemu dziecku.

13

13. Fajerwerki w szkle.

Przygotuj słoik, olej roślinny i barwniki. Do małej miseczki, w której znajduje się olej, wlej kilka kropli barwników i wymieszaj wszystko widelcem. Następnie bardzo ostrożnie wlej mieszankę do słoika wypełnionego wodą. Po chwili zobaczysz coś pięknego!
14

14. Krystalizacja jajek.

Eksperyment, który zaciekawi każdego mądralińskiego! Potrzebujesz: skorupki jajka, boraks, wodę i słoik. Wsypujemy boraks do słoika, zalewamy wodą i mieszamy. Wkładamy do cieczy jajko i czekamy na efekty.

15
15b

Wszystkie te eksperymenty rozwijają kreatywność Twojego dziecka i zaspokajają jego ciekawość świata.

15c

Może Cię zainteresować

zamknij