×

Estetyka bramy garażowej – na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając bramę garażową powinniśmy pamiętać między innymi o takich rzeczach, jak komfort obsługi – czyli lekkość jej otwierania i zamykania, wytrzymałość oraz, zwłaszcza jeśli garaż jest częścią bryły domu, parametry termoizolacyjne. Równie duże znaczenie ma jednak także to, jak brama garażowa wygląda. Na co warto zwrócić uwagę w zakresie jej designu?

Bramy segmentowe, rolowane i dwuskrzydłowe

O wyglądzie bramy garażowej po części decyduje jej typ – dostępne rozwiązania to bramy rozwierne, bramy segmentowe oraz rolowane. Dużą popularnością na rynku cieszą się bramy segmentowe – z panelem gładkim lub z panelem z przetłoczeniami. To rozwiązanie dość uniwersalne, wizualnie pasujące do każdego typu budynku, bardziej estetyczne i funkcjonalne niż bramy rozwierne czy uchylne. Alternatywą wobec niego jest brama rolowana, zwijana do skrzynki. Pod względem wyglądu brama rolowana przypomina nieco rolety zewnętrzne – podobnie jak roleta zbudowana jest z lameli, nie może być gładka, nie ma też możliwości zamontowania na niej niektórych zdobień, które mogą udekorować bramę segmentową.

Wybór koloru bramy garażowej

Przy wyborze designu bramy garażowej ważne jest, aby był on spójny z wyglądem domu. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy garaż jest częścią bryły domu. Obecnie producenci oferują szeroki wybór w zakresie kolorystyki bram do garażu – od standardowych barw takich jak szarość przez kolory z palety RAL aż po okleiny imitujące wygląd drewna. Wybierając kolorystykę bramy warto jednak upewnić się, że dobrze pasuje ona do koloru ścian garażu i domu oraz innych elementów stolarki otworowej.

W przypadku garażu będącego częścią bryły domu najbezpieczniejsze rozwiązania to albo wybranie barw uniwersalnych (jak szarość), albo zdecydowanie się na bramę w takim samym kolorze, jak okna i drzwi – co pozwala na uzyskanie spójnego efektu. Jeśli marzy się nam uzyskanie ciekawszego efektu wizualnego, interesującym pomysłem są bramy w dwóch, trzech kolorach. Takie projekty oferuje na przykład marka DAKO. W ramach linii produktów serii HarmonyLine znaleźć można dwanaście nowatorskich kompozycji, zawierających okna, drzwi, rolety zewnętrzne i bramy garażowe. Wszystkie ich elementy zaprojektowane zostały tak, by tworzyły spójną, nowoczesną aranżację.

Zdobienia bramy garażowej

Brama segmentowa o gładkim, jednokolorowym panelu to wybór stosunkowo bezpieczny, pasujący do każdego domu. To szczególnie doba opcja, gdy chcemy, by brama była zaledwie estetycznym tłem – i nie odwracała uwagi od domu. Warto jednak wiedzieć, że obecnie wybór w zakresie designu bram garażowych jest bardzo szeroki. W przypadku bram segmentowych panel może zostać ozdobiony specjalnymi dekorami – wykonane z lekkiego materiału, łatwe do czyszczenia i odporne na uszkodzenia najczęściej przybierają postać montowanych na panelu, figur geometrycznych – kół, prostokątów, kwadratów. Brama może także zostać wyposażona w specjalne przeszklenia – są one nie tylko elementem ozdobnym, ale również dodatkowo doświetlają wnętrze garażu. Szyby wykonywane są ze specjalnego, wytrzymałego pleksi, rama natomiast może być wyprodukowana z plastiku (i zwykle dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych) lub ze stali nierdzewnej.

Dobrze dobrana brama garażowa może stanowić ozdobę, która wpływa na charakter domu i jego otoczenia – warto więc zadbać, aby jej design harmonizował z projektem i garażu, i domu.

zamknij