×
Wirtualna Polska

10 podstawowych zasad, które każdy z nas powinien zastosować, rozmawiając o pieniądzach

Jestem pewna, że większość ludzi zgodziłaby się z tym, że niegrzecznie jest pytać innych o wysokość ich wynagrodzenia lub zapłacenie rachunku, w restauracji, którą sami zaproponowaliśmy. Jeśli choć raz znalazłeś się w sytuacji, wiesz że nie jest to miła chwila. Warto zwrócić uwagę na dobór słów i zadanie pytania, tak aby nie sprawić komuś przykrości. Dlatego dobrze jest nauczyć się 10 zasad dotyczących etykiety związanej z pieniędzmi.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Nie komentuj czyichś wyborów i wydatków

brightside.me

Bardzo niegrzeczne jest omawianie kogoś i rozmowy na temat tego co robi ze swoimi własnymi pieniędzmi. Jeśli wybierasz się na wspólną kawę czy wakacje, ze znajomymi, nie wypominaj im ile zarabiają, ani tego czy Twoja pensja jest większa. Nawet jeśli jesteś bardzo dobrym przyjacielem danej osoby, być może nie wiesz czegoś na temat jego problemów finansowych, kredytów, długów lub oszczędności. Co więcej, staraj się nie krytykować wydatków innych, zwłaszcza za ich plecami. Tak, kogoś może nie być stać na najdroższego fryzjera w mieście lub na ekskluzywny hotel. Pamiętaj, że wybór zawsze należy do drugiej osoby i to ona decyduje co zrobi ze swoimi pieniędzmi.

#2 Rozważ budżet wszystkich osób jeśli chcecie kupić wspólny prezent

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
brightside.me

Jeśli zbierasz pieniądze na prezent dla przyjaciela lub kolegi, nie myśl tylko osobie, ale rozważ finanse wszystkich osób, które chcą zaangażować się w składkę. Pomyśl, że dla jednej osoby 100 złotych to dość dużo, dlatego taka kwota może zaskoczyć w nieprzyjemny sposób. Lepiej zaproponuj, aby każdy podał kwotę, którą może dorzucić i wtedy spróbuj ustalić budżet.

#3 Rozważ finanse swojego znajomego gdy chcecie mieć wspólne plany

brightside.me
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli wiesz, że Twój znajomy ma do spłacenia kredyt lub oszczędza pieniądze na wakacje, nie namawiaj go na pójście do luksusowej restauracji. Zapytaj się lepiej, czy nie chce wybrać knajpki. Nawet jeśli będzie ona tańsza i nie do końca w Twoim guście, pomyśl, że ważniejsze jest miłe towarzystwo niż wybrane miejsce.

#4 Jeśli prosisz znajomego o daną usługę, policz go jak profesjonalistę

brightside.me

Z racji tego, że sama zajmuję się fotografią, często spotykam się z podobnymi sytuacjami. Nie ma nic złego w zrobieniu zdjęć swojemu przyjacielowi, jednak nie wszyscy biorą pod uwagę fakt, iż profesjonalne sprzęty i programy trochę kosztują. Tak samo jest jeśli chodzi o usługi krawieckie lub graficzne. Każdy musiał w jakiś sposób zdobyć swoją wiedzę i umiejętności, dlatego naucz się doceniać talenty przyjaciół.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#5 Upewnij się, że rachunek w restauracji dzielicie po równo

brightside.me

To jedna z najmniej ulubionych chwil – płacenie i dzielenie rachunku. Cały wieczór spędziłeś w miłej atmosferze, a moment zapłacenia rachunku zawsze jest stresujący. Jeśli wszyscy wzięliście to samo do jedzenia i picia, nie powinno być problemu, jednak jeśli ktoś zamiast piwa wziął drogiego drinka lub zamiast prostej sałatki zamówił stek, wtedy zrzucenie się na rachunek jest trochę nie w porządku. Dlatego lepiej będzie jeśli każdy z Was zapłaci za siebie.

#6 Nie narzekaj na problemy finansowe przy osobie, która zarabia mniej niż Ty

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
brightside.me

Marzysz o nowym telewizorze, ale nagle ceny wzrosły i musisz jeszcze trochę odłożyć? Każdy z nas był w podobnej sytuacji i wszyscy wiemy, że nie jest to przyjemna sytuacja, ale jeszcze bardziej nieprzyjemne jest wysłuchiwanie skarg na temat tego, jak mało zarabiasz i jak długo musiałeś oszczędzać na wymarzony samochód. Uważaj, aby nie zranić swojego rozmówcy, który zarabia tyle, że nawet nie myśli o kupnie nowego samochodu, lecz raczej zastanawia się jak zapłacić za miesięczny bilet autobusowy. Możesz zapamiętać jedną zasadę: niezależnie od tego, czy wiesz o czyichś długach i przychodach, bądź ostrożny, gdy mówisz o sprawach finansowych.

#7 Zawsze spłacaj swoje długi na czas

brightside.me
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli pożyczasz pieniądze od znajomego, upewnij się do kiedy musisz je zwrócić i zawsze staraj się dotrzymać terminu. Kiedy nie znasz dokładnej daty, poinformuj o tym przyjaciela i zapytaj się czy to nie będzie problemem. Z drugiej strony jeśli to Ty jesteś osobą, która pożyczyła dane pieniądze, nie obrażaj się i spróbuj zrozumieć swojego znajomego – być może jest w trudnej sytuacji finansowej i faktycznie, nie zapomniał oddać Ci pieniędzy, lecz jeszcze ich nie ma.

#8 Nie pytaj ludzi ile wydali

brightside.me

Wydaje mi się, że ludzie w końcu zrozumieli, że pytanie się kogoś o to ile wydali na swoje nowe buty czy samochód jest bardzo nietaktowne. Takie pytania sprawiają, że Twoi rozmówcy mogą poczuć się bardzo niezręcznie. Jeśli naprawdę Cię to interesuje, zapytaj się co to za model lub jakiej jest marki i sprawdź w internecie. Jeśli to Tobie ktoś zada podobne pytanie, pamiętaj że nie musisz na nie odpowiadać. Możesz po prostu powiedzieć „Dlaczego chcesz wiedzieć?” lub „Uważam, że to nie jest dobry temat do rozmowy”.

#9 Nie pouczaj innych

brightside.me

Nawet jeśli chcesz komuś pomóc, zrób to w odpowiedni sposób. Nie staraj się pouczać innych lub sprawiać im przykrości. Czasami lepiej przemilczeć dany temat niż mówić, co ktoś powinien zrobić ze swoimi pieniędzmi. Wypowiedź się dopiero kiedy ktoś poprosi Cię o poradę.

#10 Nie czuj się zobowiązany pożyczać pieniądze

brightside.me

Niektórzy ludzie nie pożyczają pieniędzy przyjaciołom i krewnym i mają ku temu powody. Jeśli w danej chwili nie masz wystarczających środków, lepiej od razu powiedzieć „nie”, niż stracić przyjaciela, który nie oddał pieniędzy. Nie musisz się usprawiedliwiać, ale jeśli czujesz się zakłopotany, możesz powiedzieć, że oszczędzasz na coś lub spłacasz kredyt.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować