×
Wirtualna Polska

Facebook wykorzystuje dane podane przy rejestracji. Możesz wyszukać innych po ich numerze!

Co jakiś czas pojawiają się nowe informacje na temat tego jak portal Facebook wykorzystuje dane zarejestrowanych użytkowników. Nikogo już nie dziwią ukradzione fotografie czy przekazywanie danych do reklamodawców.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zastanawiałeś się jednak jaki jest wynik połączenia Facebooka z informacją o Twoim numerze telefonu?

freepik.com

freepik.com

Podczas rejestracji na portalu lub pobierając nową aktualizacje Messenger, otrzymujesz komunikat o podaniu swojego numeru telefonu. Wiele osób dłużej się nie zastanawiając, po prostu wpisuje 9 dobrze znanych cyfr, jednak ciąg cyfr, który składa się na Twój numer komórkowy, w momencie rejestracji staje się także unikalnym identyfikatorem użytkownika. Co to oznacza?

Każdy użytkownik posiadający konto na Facebooku może wyszukać innych użytkowników po ich numerze telefonu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
freepik.com

freepik.com

Teraz pewnie zastanawiasz się kiedy w ogóle podałeś Facebookowi swój numer. Najczęściej dzieje się to przy pytaniu o zabezpieczenie w celu ochrony konta użytkownika lub odzyskiwania hasła. Jednak kiedy portal wprowadzał tę funkcję, w regulaminie nie było mowy o innym użyciu numeru komórkowego. Te dane oczywiście, przydadzą się w momencie odzyskiwania hasła, jednak są również przekazywane do reklamodawców oraz są na stałe powiązane z profilem, przez co można odnaleźć użytkownika.

Nawet jeśli nie masz podanego numeru telefonu w swoim profilu, a inny użytkownik posiada Twój numer, będzie mógł odnaleźć Cię w wyszukiwarce Facebooka

Wydaje Ci się to niegroźne? Zazwyczaj podajesz swój numer tylko znajomym, prawda? Jednak pomyśl ile razy poznałaś kogoś w barze i podałaś prawdziwy numer, jednak nie chciałaś podawać swojego nazwiska. Lub czy nie podawałaś swojego numeru podczas zakupów online? Nigdy nie wiadomo do kogo trafi Twój numer telefonu i czy ktoś nie będzie próbował Cię znaleźć na Facebooku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Funkcję możesz ograniczyć

freepik.com

freepik.com

Nie da się usunąć numeru telefonu z profilu, ale możesz ograniczyć możliwość odnalezienie swojego profilu po numerze. Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia i odnajdziesz zakładkę „prywatność”. Teraz odnajdź funkcję przypisaną za możliwość znajdowania i kontaktowania się z użytkownikami.

Co myślisz o takim nadużyciu informacji na temat użytkowników Facebooka? Nie przeraża Cię fakt, że prywatne dane są dostępna dla wielu osób, nawet jeśli je zastrzeżesz? Daj nam znać w komentarzu!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować