×

15 mało znanych faktów, które mogą komuś uratować życie

Życie jest pełne nieprzewidzianych zdarzeń i przygód. Niektóre z nich mogą być dla nas bardzo niebezpieczne i czasami warto znać kilka ciekawostek, które mogą nam pomóc w tego typu sytuacjach.

Oto garść faktów, które mogą kiedyś pomóc uratować Ci skórę.

#1 Zawalenie się budynku

Jeśli kiedykolwiek przydarzy Ci się znaleźć pod gruzami zawalonego nagle budynku, to nie krzycz o pomoc – zużyjesz tylko bardzo szybko swoje siły, które mogą Ci być potrzebne przez następne godziny. Aby ratownicy mogli Cie zlokalizować dobrze jest natomiast w miarowy sposób pukać o jakąś powierzchnię i co pewien czas powtarzać tę czynność. Regularność takiego dźwięku pozwoli Cię dużo łatwiej odnaleźć.

#2 Białe źrenice jak na zdjęciu

W rzadkich wypadkach u niektórych ludzi źrenice na zdjęciach robionych przede wszystkim  starszymi modelami aparatów wychodzą nie czerwone, ale białe. Jeśli tylko coś takiego dostrzeżesz to powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą, gdyż często jest to objaw jednej z kilku groźnych chorób oczu.

#3 Jadowitość zwierząt

Jest powszechną regułą, ze zwierzęta zazwyczaj im bardziej są kolorowe/nietypowo kolorowe, tym bardziej są jadowite.

#4 Ucieczka przed pszczołami, czy osami

Wbrew dość popularnemu przesądowi przed rozwścieczoną zgrają pszczół czy os, których ul przypadkowo naruszyłeś nie należy uciekać chowając się do zbiornika wodnego. Te owady to mądre stworzenia i zwyczajnie poczekają nad woda aż się wynurzysz. Najlepiej jest więc przed nimi uciekać na jak największą odległość, w końcu zrezygnują z pościgu.

#5 Zapach gazu

Jeśli kiedyś budząc się w nocy poczujesz niepokojący zapach gazu, to o ile to możliwe staraj się nie włączać światła – iskra prądu, która zapala żarówkę w lampie może spowodować wybuch nagromadzonego gazu.

#6 Uniwersalny numer alarmowy na wakacjach

W większości krajów na świecie 112 jest traktowane uniwersalny numer bezpieczeństwa, który pomoże Ci się skontaktować z pogotowiem/policją/strażą pożarną.

#7 Zapach ryb

Jeśli kiedykolwiek w mieszkaniu poczujesz niespodziewanie zapach ryb, to na 90% będzie to oznaka palącego się gniazdka lub innych elektrycznych elementów. Sprawdź, czy jakieś elektryczne elementy się nie przegrzewają, zanim wybuchnie pożar. Plastiki w gniazdkach i różnych elektrycznych urządzeniach są z różnych chemicznych związków, które mają wytrzymywać wysokie temperatury. Ale kiedy już się topią, wydzielają dziwny zapach, wielu osobom przypominający zapach ryb…

#8 Pies przewodnik

Jeśli kiedykolwiek podejdzie do Ciebie pies przewodnik (zazwyczaj towarzyszą np. niewidomym) udaj się tam, gdzie zechce Cię zaprowadzić. Psy te są tak wyszkolone, że  opuszczają swoich panów tylko w wyjątkowych sytuacjach i tylko w wypadku gdy ci potrzebują pomocy, której sam zwierzak nie jest w stanie udzielić.

#9 Niedopasowane baterie

Jeśli musisz uruchomić jakieś urządzenie, ale jedyne baterie jakie posiadasz nie są tymi właściwymi, to i tak będziesz w stanie z nich skorzystać jeśli do przewodzenia wykorzystasz folię aluminiową w sposób podobny do tego na zdjęciu.

#10 Hipotermia

Najgorsze co można zrobić w przypadku wpadnięcia do lodowatej wody i zagrożenia hipotermią, to zbyt szybkie ogrzewanie ciała – stworzy to wręcz zagrożenie dla Twojego życia. Należy ogrzewać się powoli i stopniowo.

#11 Silny prąd

Jeśli porwał Cię w wodzie silny prąd, który znosi Cię coraz dalej od brzegu staraj się zachować spokój i płynąć w poprzek prądu – jest to dużo skuteczniejsza metoda na pokonanie go.

#12 Tonący samochód

Jeśli wpadłeś z samochodem do wody natychmiast postaraj się otworzyć drzwi lud uchylić okno. Jak tylko pojazd znajdzie się w całości pod wodą stanie się to dużo trudniejsze i na skutek panującego pod powierzchnią ciśnienia możesz zostać uwięziony w środku auta.

#13 Kwadraty na wodzie

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że na wodzie w której się znajdujesz tworzą się kwadraty, to jak najszybciej oddal się od tego miejsca. Kwadraty są bowiem objawem bardzo silnych prądów szalejących pod powierzchnią.

#14 Ukryty gwizdek

Większość plecaków w swoich sprzączkach ma ukryte gwizdki, które na pewno mogą okazać się przydatne w przypadku np. zgubienia się w lesie.

#1 Dźgnięcie nożem

Jeśli kiedykolwiek zostaniesz dźgnięty nożem nie wyjmuj ostrza aż do przyjazdu karetki – jeśli uszkodziło ono jakiekolwiek narządy wyjęcie go może spowodować bardzo groźny krwotok.

Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

20 razy, kiedy ewidentnie coś poszło nie tak… Prawdziwe, choć mało prawdopodobne przypadki

Ukryte triki z wyszukiwarką GOOGLE

 

Wybrane dla Ciebie

17 ciekawych produktów, które niejednego zachwyciły. Proste, genialne i niezwykłe projekty

Wszyscy lubimy kupować nowe rzeczy, ale niektórzy z nas mają osobliwy pociąg do tych, które czymś mocno się wyróżniają. Czasem te „dziwadła” są fajne, a czasem po prostu dziwne. Oto kilkanaście dziwnych rzeczy, w których ktoś się zakochał. #1 Gwiazda Śmierci. Zrobiona przez… Ikeę #2 „Redukujące ilość odpadów” hotelowe mydło w kostce, które zaprojektowano w […]

15 niedorzecznych przekonań, które mieliśmy jako małe dzieci

Gdy jest się jeszcze małym dzieckiem to świat przedstawia nam się zupełnie inaczej i wierzy się w różne dziwne rzeczy, z których potem można się jedynie dobrodusznie śmiać. Użytkownik jednego z portali społecznościowych zapytał o takie dziwne przekonania, oto najciekawsze odpowiedzi. #1 Psy i koty Myślałem, że psy to chłopcy, a koty to dziewczynki. (LL […]

17 dziwnych projektów, za które ktoś natychmiast powinien złożyć wypowiedzenie

Projektowanie różnych rzeczy często nie jest łatwe, ale zdarza się, że ktoś zrobi coś tak głupio, że trudno go usprawiedliwić i można się jedynie złapać za głowę patrząc na to „coś”. Oto dzieła kilkunastu osób, które powinny już dawno przemyśleć czy wybrały dobry zawód. #1 Bardzo praktyczny… #2 Świetnie pomyślane #3 Ten moment, kiedy autentyczna […]

19 psiaków, którym chyba się coś poprzewracało w głowach… Dziwne i nietypowe przypadki

Kudłacze mają to do siebie, że nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć wszystko co robią. Ale czasem odstawiają takie rzeczy, że wręcz trudno nie popatrzeć na nich jak na wariatów. Oto garść dziwnie się zachowujących piesków. #1 Padam na pysk #2 Kiedy bardzo chcesz, a wiesz, że nie możesz #3 „Jajka? Jakie jajka? Nie widziałem […]

Przyłapała oszusta podającego się za pracownika banku. Całą rozmowę nagrała!

Youtuberka z polskiego kanału SZIBU przyłapała oszusta próbującego wyłudzić od niej pieniądze. Całą rozmowę telefoniczną udało jej się nagrać na kamerę. Wideo w krótkim czasie zdobyło bardzo dużą popularność. Telefon z banku Oszust próbujący wyłudzić od dziewczyny z kanału SZIBU pieniądze podawał się za pracownika mBanku. Dzień wcześniej ktoś inny z jego grupy zadzwonił do […]

21 wyjątkowych rzeczy, które można robić tylko zimą. Biała pora roku pobudza kreatywność

Większość osób cieszy się w momencie, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Zima, chociaż jest dość ponurą porą roku, to ma też dużo uroku. Wówczas można budować spektakularne rzeźby, organizować zawody w zjeżdżaniu z górki czy zachwycać się dekoracjami ze szronu. 1. Wózkiem na takich kołach można wjechać wszędzie 2. Krasnale strzegące domu 3. Listek w zimowej […]