×

15 mało znanych faktów, które mogą komuś uratować życie

Życie jest pełne nieprzewidzianych zdarzeń i przygód. Niektóre z nich mogą być dla nas bardzo niebezpieczne i czasami warto znać kilka ciekawostek, które mogą nam pomóc w tego typu sytuacjach.

Oto garść faktów, które mogą kiedyś pomóc uratować Ci skórę.

#1 Zawalenie się budynku

Knowledgesaurus/TikTok

Jeśli kiedykolwiek przydarzy Ci się znaleźć pod gruzami zawalonego nagle budynku, to nie krzycz o pomoc – zużyjesz tylko bardzo szybko swoje siły, które mogą Ci być potrzebne przez następne godziny. Aby ratownicy mogli Cię zlokalizować, dobrze jest w miarowy sposób pukać o jakąś powierzchnię i co pewien czas powtarzać tę czynność. Regularność takiego dźwięku pozwoli Cię dużo łatwiej odnaleźć.

#2 Białe źrenice jak na zdjęciu

imgur

W rzadkich wypadkach u niektórych ludzi źrenice na zdjęciach robionych przede wszystkim starszymi modelami aparatów, wychodzą nie czerwone, ale białe. Jeśli tylko coś takiego dostrzeżesz, to powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą, gdyż często jest to objaw jednej z kilku groźnych chorób oczu.

#3 Jadowitość zwierząt

unsplash

Jest powszechną regułą, ze zwierzęta zazwyczaj im bardziej są kolorowe/nietypowo kolorowe, tym bardziej są jadowite.

#4 Ucieczka przed pszczołami, czy osami

unsplash

Wbrew dość popularnemu przesądowi przed rozwścieczoną zgrają pszczół czy os, których ul przypadkowo naruszyłeś, nie należy uciekać chowając się do zbiornika wodnego. Te owady to mądre stworzenia i zwyczajnie poczekają nad wodą, aż się wynurzysz. Najlepiej jest więc przed nimi uciekać na jak największą odległość, w końcu zrezygnują z pościgu.

#5 Zapach gazu


Dean Hochman/flickr

Jeśli kiedyś budząc się w nocy, poczujesz niepokojący zapach gazu, to o ile to możliwe staraj się nie włączać światła – iskra prądu, która zapala żarówkę w lampie może spowodować wybuch nagromadzonego gazu.

#6 Uniwersalny numer alarmowy na wakacjach

unsplash

W większości krajów na świecie 112 jest traktowane jako uniwersalny numer bezpieczeństwa, który pomoże Ci się skontaktować z pogotowiem/policją/strażą pożarną.

#7 Zapach ryb

pfps/twitter

Jeśli kiedykolwiek w mieszkaniu poczujesz niespodziewanie zapach ryb, to na 90% będzie to oznaka palącego się gniazdka lub innych elektrycznych elementów. Sprawdź, czy jakieś elektryczne elementy się nie przegrzewają, zanim wybuchnie pożar. Plastiki w gniazdkach i różnych elektrycznych urządzeniach są z różnych chemicznych związków, które mają wytrzymywać wysokie temperatury. Ale kiedy już się topią, wydzielają dziwny zapach, wielu osobom przypominający zapach ryb…

#8 Pies przewodnik

rebubulation / reddit

Jeśli kiedykolwiek podejdzie do Ciebie pies przewodnik (zazwyczaj towarzyszą np. niewidomym), udaj się tam, gdzie zechce Cię zaprowadzić. Psy te są tak wyszkolone, że  opuszczają swoich panów tylko w wyjątkowych sytuacjach i tylko w wypadku gdy ci potrzebują pomocy, której sam zwierzak nie jest w stanie udzielić.

#9 Niedopasowane baterie

Knowledgesaurus/TikTok

Jeśli musisz uruchomić jakieś urządzenie, ale jedyne baterie, jakie posiadasz, nie są tymi właściwymi, to i tak będziesz w stanie z nich skorzystać, jeśli do przewodzenia wykorzystasz folię aluminiową w sposób podobny do tego na zdjęciu.

#10 Hipotermia

Knowledgesaurus/TikTok

Najgorsze co można zrobić w przypadku wpadnięcia do lodowatej wody i zagrożenia hipotermią, to zbyt szybkie ogrzewanie ciała – stworzy to wręcz zagrożenie dla Twojego życia. Należy ogrzewać się powoli i stopniowo.

#11 Silny prąd

Knowledgesaurus/TikTok

Jeśli porwał Cię w wodzie silny prąd, który znosi Cię coraz dalej od brzegu, staraj się zachować spokój i płynąć w poprzek prądu, czyli wzdłuż brzegu – jest to dużo skuteczniejsza metoda na pokonanie go.

#12 Tonący samochód

Knowledgesaurus/TikTok

Jeśli wpadłeś z samochodem do wody, natychmiast postaraj się otworzyć drzwi lud uchylić okno. Jak tylko pojazd znajdzie się w całości pod wodą, stanie się to dużo trudniejsze i na skutek panującego pod powierzchnią ciśnienia możesz zostać uwięziony w środku auta.

#13 Kwadraty na wodzie

Knowledgesaurus/TikTok

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że na wodzie w której się znajdujesz, tworzą się kwadraty, to jak najszybciej oddal się od tego miejsca. Kwadraty są bowiem objawem bardzo silnych prądów szalejących pod powierzchnią.

#14 Ukryty gwizdek

Knowledgesaurus/TikTok

Większość plecaków w swoich sprzączkach ma ukryte gwizdki, które na pewno mogą okazać się przydatne w przypadku np. zgubienia się w lesie.

#15 Dźgnięcie nożem

Jeśli kiedykolwiek zostaniesz dźgnięty nożem, nie wyjmuj ostrza, aż do przyjazdu karetki – jeśli uszkodziło ono jakiekolwiek narządy, wyjęcie go może spowodować bardzo groźny krwotok.

Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

Może Cię zainteresować

zamknij