×

8 zaskakujących rzeczy na temat Japonii. Dla turystów mogą wydawać się dziwne

Wiele osób marzy aby wybrać się kiedyś w podróż do Japonii. Jeśli również należysz do tego grona, to z pewnością wiesz, że to państwo potrafi zaskoczyć nie jednego! Oczywiście, w każdym kraju znajdziesz coś niezwykłego, ale wciąż to właśnie Japonia jest jednym z najciekawszych (jeśli nie najciekawszym) miejscem na świecie!

W Japonii istnieje wiele zasad, ale najważniejszą jest to, aby nie zakłócać spokoju innych ludzi. To państwo szacunku i ogromnej kultury. Japonia może Cię zaskoczyć także innymi rzeczami, jeśli jesteś ciekawy jakimi, koniecznie czytaj dalej!

#1 Sklepy dobowe pomogą Ci niemal w każdej sytuacji

„Konbini” to małe sklepy czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu i możesz je znaleźć niemal na każdym rogu. Oprócz zakupów produktów spożywczych czy higienicznych, możesz zrobić tam kserokopię dokumentów, odebrać paczki, zapłacić rachunki, kupić bilety lotnicze lub wejściówki na koncert. Jedzenie, które kupisz, może zostać również od razu podgrzane na miejscu – do tego dostaniesz przyprawy oraz serwetki całkowicie za darmo!

#2 Kupując produkty nie zapomnij o podatku

Jeśli kupujesz coś w Japonii zawsze dokładnie sprawdzaj ceny! Niektóre metki mogą nie zawierać podatku, który w Japonii niedawno został podniesiony do 10%. Aby uniknąć nieporozumień przy płaceniu rachunku w restauracji zawsze zapytaj kasjera o cenę końcową. Z kolei jeśli wydałeś ponad 5000 jenów (bez podatku) to możesz ubiegać się o zwrot podatku. Poza tym w Japonii istnieje wiele sklepów wolnocłowych.

#3 Nie musisz wydawać kroci na podstawowe produkty, wystarczy że odwiedzisz sklepy gdzie kupisz rzeczy za 100 jenów

Oprócz Konbini istnieje inny, równie ciekawy rodzaj sklepu, w którym można znaleźć szeroką gamę towarów za jedyne 100 jenów (czyli nieco więcej niż 5 zł z podatkiem). W takim miejscu możesz kupić przekąski, detergenty, kosmetyki, zabawki, ubrania, buty, pamiątki i mnóstwo innych rzeczy! Co ważne, jakość tych rzeczy jest niesamowicie wysoka. Nic dziwnego, że te sklepy są bardzo popularne wśród zagranicznych studentów i turystów z ograniczonym budżetem.

#4 Hotele-kapsuły

Tradycyjne hotele w Japonii są bardzo drogie, a nocleg w hostelu w którym dzielisz pokój z nieznajomymi osobami, nie zawsze będzie Ci odpowiadał. Dlatego ciekawą alternatywą są hotele kapsułowe. Są one stosunkowo tanie, ale wciąż dostarczają wystarczającej prywatności. Dodatkowo wyglądają super-futurystycznie!

#5 Przygotuj się, że będziesz musiał ściągnąć swoje buty i zastąpić je innymi

Japończycy uważają, że przestrzeń znajdująca się poza ich domem jest bardzo brudna, dlatego wchodząc do czyjegoś mieszkania będziesz musiał ściągnąć buty. Być może dostaniesz buty zastępcze – w wielu tradycyjnych hotelach, świątyniach, domach kultury, szkołach i niektórych restauracjach mogą znaleźć się znaki informacyjne, dotyczące pozbycia się butów ze stóp. Dodatkowo w Japonii znajdują się specjalne kapcie, które należy założyć przed wejściem do toalety.

#6 W każdej dzielnicy znajduje się KOBAN czyli komisariat policji, który pomaga turystom

Ponad 100 lat temu w Tokio, a następnie w pozostałej części Japonii, utworzono system posterunków policji o nazwie KOBAN. Odpowiedzialność tych policjantów wykracza daleko poza utrzymywanie porządku. Policjanci pomagają także turystom, którzy zabłądzili, a także transportują pijanych do domów. Starają się także znaleźć i zwrócić zagubione rzeczy, ponieważ Japończycy nie mają w zwyczaju zabierać czegoś, co do nich nie należy. Dlatego wiele ludzi przynosi wszystko, co znajdzie na ulicy, do najbliższego KOBAN.

#7 Najważniejszą zasadą jest nie przeszkadzanie innym

W Japonii ludzie nie lubią sprawiać kłopotów i utrudniać życia innym. Od czasów starożytnych mieszkańcy Japonii żyli na małym terytorium, gdzie nie było wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Być może to sprawia, że są przyzwyczajeni do życia w dużej grupie i przez to utrzymują porządek. Oczywiście oznacza to, że istnieje wiele zasad, którymi kieruje się większość ludzi. Na przykład, Japończycy nie mówią głośno przez telefon w miejscach publicznych, a w centrach handlowych widać znaki ostrzegające ludzi przed przesiadywaniem na fotelach przez zbyt długi czas.

8. W Japonii prawie nie ma śmietników

Śmieci często trzeba zabierać ze sobą, ponieważ śmietników prawie nie ma na ulicach. Czasami jedynie przy automatach z napojami można jakiś znaleźć, ale to nie jest reguła. Japonia w ogóle stara się ograniczać śmieci. Warto więc, idąc na zakupy, zaopatrzyć się w ekologiczne torby wielorazowego użytku 🙂

W Japonii należy myśleć nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o innych ludziach. Czy taka zasada sprawdziłaby się także w Polsce? Daj znać w komentarzu!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

23 niezwykłe zdjęcia, które udowadniają, że Świat jest w stanie zaskoczyć każdego Podróżnika!

Masz przeświadczenie, że podczas podróży widziałeś już wszystko? Po obejrzeniu tej galerii z pewnością zmienisz zdanie. 😉 Świat ma bardzo dużo do zaoferowania, a cuda natury są w stanie wprawić w zdumienie nawet najbardziej wytrawnego turystę. 1. Tak wygląda Sfinks widziany z tyłu 😉 2. Na zdjęciu Yercaud, stacja na wzgórzu w pobliżu Salem w […]

21 osób dzieli się wakacyjnymi wspomnieniami bez względu na poziom towarzyszącego im szczęścia

Wiele osób sezon urlopowy ma już za sobą. Teraz pozostało tylko oglądanie zdjęć z wakacji oraz opowiadanie znajomym o swoich przygodach. Niektórym udało się odwiedzić wspaniałe miejsca i przenocować w dobrym hotelu. Jednak są i tacy, którzy mieli mniej szczęścia. Zobacz co najbardziej utkwiło w pamięci podróżnikom. 1. Kiedy wyjeżdżając na urlop zakładasz omyłkowo dwa […]

19 osobliwych rzeczy, które można zobaczyć tylko w Japonii. Szkoda, że nie ma ich w Polsce

Japonia to wyjątkowy kraj na mapie świata. Z jednej strony zachwyca nowinkami technologicznymi, a z drugiej zadziwia odmiennymi obyczajami. Widziałeś kiedykolwiek grzejniki na placach zabaw, automaty, w których można kupić warzywa bądź młode panie obsługujące windy w centrach handlowych? Takie rzeczy tylko w Japonii. 😉 1. W automatach sprzedawane są warzywa, owoce, a nawet piwo. […]

Japońskie pociągi są tak unikatowe wewnątrz, że zaskakują każdego podróżującego nim turystę

Jeżeli nigdy nie pałałeś miłością do naszego rodzimego PKP, to po przeczytaniu tego artykułu… Twoja niechęć do rodzimych linii się tylko powiększy. Japonia to bowiem zupełnie inny świat, jeśli chodzi o ten środek transportu. Modna kolej Kraj Kwitnącej Wiśni jest państwem, gdzie kolej jest niezwykle popularna. Na co dzień przemieszcza się nią mnóstwo ludzi, to […]

91-letnia podróżniczka w samotnej wyprawie po świecie. Nikt nie był w stanie jej zatrzymać

Większość osób w zaawansowanym wieku woli pozostać w domu i cieszyć się spokojną starością. Jednakże Elena Erkhova wolała w wieku ponad 90 lat zwiedzać świat! Babuszka w podróży Elena Erkhova w wieku 91 lat aktywnie podróżowała i co więcej dzieliła się tym w mediach społecznościowych. Wśród internautów była bardziej znana jako Baba Lena, babuszka lub […]

19 dowodów na to, że w życiu może być jak w filmie. Para podróżuje po świecie i odtwarza sceny z kinowych hitów

Judith i Robin to zakochani w sobie blogerzy, których pasją jest zwiedzanie świata. Para podróżuje do krajów, w których kręcone były znane produkcje filmowe. Wszystko po to, aby jak najlepiej odtworzyć kultowe sceny znane z kinowych hitów. Wychodzi im to znakomicie. 😉 Oto kolekcja najlepszych filmowych scen odtworzonych przez Judith i Robina. #1 Tenet (włoskie […]