Kategorie GenialneMiejsca

7 zaskakujących rzeczy na temat Japonii. Dla turystów mogą wydawać się dziwne

Wiele osób marzy aby wybrać się kiedyś w podróż do Japonii. Jeśli również należysz do tego grona, to z pewnością wiesz, że to państwo potrafi zaskoczyć nie jednego! Oczywiście, w każdym kraju znajdziesz coś niezwykłego, ale wciąż to własnie Japonia jest jednym z najciekawszych (jeśli nie najciekawszym) państwem na świecie!

W Japonii istnieje wiele zasad, ale najważniejszą jest to aby nie zakłócać spokoju innych ludzi. To państwo szacunki u ogromnej kultury. Japonia może Cię zaskoczyć także innymi rzeczami, jeśli jesteś ciekawy czym, koniecznie czytaj dalej!

#1 Sklepy dobowe pomogą Ci niemal w każdej sytuacji

„Konbinis” to małe sklepy czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu i możesz je znaleźć niemal na każdym rogu. Oprócz kupienia w nich produktów spożywczych czy higienicznych, możesz wykonać tam kserokopię dokumentów, odebrać paczki, zapłacić rachunki, kupić bilety lotnicze lub wejściówki na koncert. Jedzenie które kupisz, może zostać również od razu podgrzane na miejscu – do ego dostaniesz przyprawy oraz serwetki całkowicie za darmo!

#2 Kupując produkty nie zapomnij o podatku

7 zaskakujących rzeczy na temat Japonii. Dla turystów mogą wydawać się dziwne
twitter.com

Jeśli kupujesz coś w Japonii zawsze dokładnie sprawdzaj ceny! Niektóre metki mogą nie zawierać podatku, który w Japonii niedawno został podniesiony do 10%. Aby uniknąć nieporozumień przy płaceniu rachunku w restauracji zawsze zapytaj kasjera o cenę końcową. Z kolei jeśli wydałeś ponad 5000 jenów (bez podatku) to możesz ubiegać się o zwrot podatku. Poza tym w Japonii istnieje wiele sklepów wolnocłowych.

#3 Nie musisz wydawać kroci na podstawowe produkty, wystarczy że odwiedzisz sklepy gdzie kupisz rzeczy za 100 jenów

Oprócz Konbinisów istnieje inny, równie ciekawy rodzaj sklepu, w którym można znaleźć szeroką gamę towarów za jedyne 100 jenów (czyli nieco więcej niż 5 zł z podatkiem). W takim miejscu możesz kupić przekąski, detergenty, kosmetyki, zabawki, ubrania, buty, pamiątki i mnóstwo innych rzeczy! Co ważne, jakość tych rzeczy jest niesamowicie wysoka. Nic dziwnego, że te sklepy są bardzo popularne wśród zagranicznych studentów i turystów z ograniczonym budżetem.

#4 Hotele-kapsuły

7 zaskakujących rzeczy na temat Japonii. Dla turystów mogą wydawać się dziwne
imgur.com

Tradycyjne hotele w Japonii są bardzo drogie, a nocleg w hostelu w którym dzielisz pokój z nieznajomymi osobami, nie zawsze będzie Ci odpowiadał. Dlatego ciekawą alternatywą są hotele kapsułowe. Są one stosunkowo tanie, ale wciąż dostarczają wystarczającej prywatności. Dodatkowo wyglądają super-futurystycznie!

#5 Przygotuj się, że będziesz musiał ściągnąć swoje buty i zastąpić je innymi

Japończycy uważają, że przestrzeń znajdująca się po za ich domem jest bardzo brudna, dlatego wchodząc do czyjegoś mieszkania będziesz musiał ściągnąć buty. Być może dostaniesz buty zastępcze – w wielu tradycyjnych hotelach, świątyniach, domach kultury, szkołach i niektórych restauracjach mogą znaleźć się znaki informacyjne, dotyczące pozbycia się butów ze stóp. Dodatkowo w Japonii znajdują się specjalne kapcie, które należy założyć przed wejściem do toalety.

#6 W każdej dzielnicy znajduje się KOBAN czyli komisariat policji, który pomaga turystom

Ponad 100 lat temu w Tokio, a następnie w pozostałej części Japonii, utworzono system posterunków policji o nazwie KOBAN. Odpowiedzialność tych policjantów wykracza daleko poza utrzymywanie porządku. Policjanci pomagają także turystom którzy zabłądzili, a także transportują pijanych do domów. Starają się także znaleźć i zwrócić zagubione rzeczy, ponieważ Japończycy nie mają w zwyczaju brać czegoś co do nich nie należy. Dlatego wiele ludzi przynosi wszystko, co znajdzie do najbliższego KOBAN.

#7 Najważniejszą zasadą jest nie przeszkadzanie innym

W Japonii ludzie nie lubią sprawiać kłopotów i utrudniać życia innym. Od czasów starożytnych mieszkańcy Japonii żyli na małych terytoriach i nie było wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich, być może to sprawia, że są przyzwyczajeni do życia w dużej grupie i przez to utrzymują porządek. Oczywiście oznacza to, że istnieje wiele zasad, którymi kieruje się większość ludzi. Na przykład, Japończycy nie mówią głośno przez telefon w miejscach publicznych, a w centrach handlowych widać znaki ostrzegające ludzi przed przesiadywaniem na fotelach przez zbyt długi czas.

W Japonii należy myśleć nie nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o innych ludziach. Jak myślisz, czy taka zasada sprawdziłaby się także w Polsce? Daj znać w komentarzu!

Źródło: brightside.me | Fotografie: instagram.com, instagram.com