×

15 zaskakujących faktów na temat McDonald’s, które przyprawią Cię o zawrót głowy

Nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem McDonald’s to z pewnością znasz to popularne logo, złociste frytki oraz kultową kanapkę Big Mac. Są jednak pewne rzeczy, które do niedawna były tajemnicą nawet dla miłośników tego fast fooda.

Czy wiedziałeś, że początkowo McDonald’s było restaurację o zupełnie innych preferencjach kulinarnych? Lub że istnieje specjalny uniwersytet Hamburgera? Oto 15 niezwykłych faktów na temat McDonald’s!

#1 Logo z literą M jest jednym z najpopularniejszych symboli na świecie

McDonald's

Według badań przeprowadzonych na grupie 7 tysięcy ludzi z 6 różnych państw, aż 88% badanych potrafiło rozpoznać symbol fast fooda. Z tej samej grupy badanych tylko 54% potrafiło rozpoznać symbol chrześcijaństwa…

#2 McDonald’s nie zawsze był restauracją szybkiej obsługi

Kiedy w 1940 roku bracia Richard i Maurcie McDonald, otworzyli swoją pierwszą restaurację w San Bernardino, miała to być knajpka gdzie serwuje się dania z grilla. Po 8 latach działalności jako restauracja BBQ rodzeństwo zdecydowało się na zmianę menu i wprowadzenie chipsów z ziemniaków, shake’ów oraz burgerów.

#3 Logo nie wszędzie jest żółte

Niemal każda restauracja ma w logo żółtą literę M. Wyjątkiem jest lokal na Champs-Elysees w Paryżu, gdzie litera ma barwę białą, która pasuje do drogich i ekskluzywnych butików. Drugim wyjątkiem jest restauracja w Sedonie w stanie Arizona, gdzie logo ma barwę turkusową – dzięki temu lokal wyróżnia się wśród pustynnego krajobrazu.

#4 Kanapki mogą być mniej kaloryczne niż sałatki

Sałatki same w sobie są zdrowe, jednak kiedy polejemy je dodawanym sosem, okazuje się, że takie danie staje się bardziej kaloryczne niż Big Mac.

#5 McDonald’s co sekundę sprzedaję około 75 burgerów!

To rekordowa liczba biorąc pod uwagę, że w jednej minucie restauracja sprzedaje 4,5 tysiąca kanapek!

#6 McDonald’s jest jednym z największych producentów zabawek na świecie

To dość zaskakujące jednak do każdego zestawu Happy Meal dodawana jest małą zabawka. Rocznie produkuje się ich ponad 1,5 bilionów!

#7 Nie jest to największa restauracja typu fast food

Być może ciężko Ci w to uwierzyć, jednak Subway ma około 11 tysięcy placówek więcej niż McDonald’s.

#8 Mimo to McDonald’s jest częściej odwiedzany niż jego większy konkurent

Według badań, większość Amerykanów częściej zamawia dania z McDonald’s niż z Subwaya.

#9 Wyjątkowa lokalizacja restauracji

Oprócz dwóch restauracji z innym logo, McDonald’s szokuje swoimi lokalizacjami np. w Szwecji można zamówić kultową kanapkę Big Mac zjeżdżając ze stoku w Lindvallen.

#10 Uniwersytet hamburgera

Jeśli chciałbyś zostać wykwalifikowanym managerem powinieneś zapisać się na wykłady do Hamburger University w Illinois. Dzięki temu zyskasz możliwość uczestniczenia w wykładach i zajęciach, a także odbyć praktyki, które pozwolą Ci zostać managerem lub nawet szefem nowej placówki. Na chwilę obecną blisko 80 000 osób otrzymało tytuł z Uniwersytetu Hamburgera.

#11 Najzdrowsze danie to…

Ku uciesze wszystkich rodziców jest nim Happy Meal. W tym zestawie możesz modyfikować dodatki i zamiast frytek wybrać jabłko, a zamiast nuggetsów – kanapkę z jajkiem.

#12 Najbardziej niezdrowym wyborem są…

Niestety, ale ulubione przez wielu – nuggetsy. W Stanach Zjednoczonych można kupić je nawet w opakowaniu zawierającym 40 kurczaków, co daje nam 1880 kalorii w jednym posiłku!

#13 Najpopularniejszym produktem nie jest Big Mac!

Może być to zaskoczenie jednak najczęściej w restauracji McDonald’s sprzedają się frytki.

#14 Prezydent Stanów Zjednoczonych jest częstym gościem McDonald’s

Zdarza się, że Donald Trump prosi szefa kuchni, aby zamówił lub odtworzył dane burgery z menu McDonald’s.

#15 Muzeum Big Mac’a

Kochasz najbardziej znaną kanapkę na świecie? Jesteś ciekawy jaka jest jej historia? Jeśli będziesz w Pensylwanii to koniecznie odwiedź muzeum Big Mac’a, gdzie dowiesz się jak powstaje to danie, a także zrobisz sobie selfie z ponad 4-metrową kanapką.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów

Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem. Oto garść fotek, które okazały się fejkami. #1 Legendarny ekran tytułowy To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy […]

10 ciekawostek dotyczących ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu. Ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. 😉 Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Oto garść ciekawostek, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka. 1. […]

Co to jest i do czego służy? 15 zagadkowych rzeczy, które odkryli Internauci

Jeżeli wiesz do czego służą poniższe rzeczy, to albo masz bardzo rozległą wiedzę (i może nawet jesteś geniuszem), albo potrafisz sprawnie korzystać z wyszukiwarki Google. Inaczej nie sposób odkryć ich zastosowania. Oto kolekcja nietypowych rzeczy nad jakimi głowili się ludzie korzystając z pomocy internautów. #1 „Znaleźliśmy to po demonstracji. Ktoś wie co to takiego” To […]

Wiesz do czego służy tajemniczy stoliczek na środku pizzy? Odpowiedź jest tak banalna, że się zaśmiejesz

To jedna z wielkich tajemnic świata, którą od dawna starały się rozstrzygnąć najtęższe umysły na najhuczniejszych imprezach. Nikt prawie nie wie do czego służy tajemniczy, plastikowy stoliczek na środku kartonika pizzy z dostawy. Plastik do zadań specjalnych Ten niepozorny kawałek plastiku zwany jest pizzochronem (z angielskiego pizza saver), a przez niektórych także aniołem stróżem pizzy. […]

Plusy i minusy różnych zawodów. 20 osób pokazało, jak naprawdę wygląda ich „zwykła” praca

Przyjemnie jest czasem zajrzeć za kulisy jakiegoś zawodu i zobaczyć, to czego na co dzień nikt nie widzi. Wtedy nawet bardzo zwykła praca może nas nieco zaskoczyć. Oto garść osób, które pokazały swoje zajęcie „od kuchni”. #1 Sala kinowa po „dobrym” seansie #2 „Moja mama pracuje w Amazonie, wysłała mi zdjęcie jednej z ciężarówek, którą […]

15 rzeczy, których nienawidzi się jako dziecko i kocha jako dorosły

Użytkownik portalu reddit.com, posługujący się pseudonimem AJ-Naka-Zayn-Owens, zapytał wirtualną społeczność o rzeczy, które nienawidzili jako dzieci, ale docenili wraz z wiekiem. Wiele osób zaangażowało się w dyskusję, która przywołała miłe wspomnienia z dziecięcych lat. 😉 Czego nienawidziłeś jako dziecko, a pokochałeś jako dorosły? #1 Spanie „W momencie, gdy budzę się rano, już zaczynam cieszyć się […]