×

8 faktów na temat samolotów, które otworzą Ci oczy w dziedzinie lotnictwa

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego na pokład samolotu wchodzi się tylko lewą stroną? A może pomyślałeś kiedyś dlaczego końcówki skrzydeł maszyny są zakrzywione? Wiele rzeczy związanych z obsługą samolotów oraz z samym lataniem ma związek z bezpieczeństwem oraz komfortem pasażerów.

Oto 8 najpopularniejszych pytań na temat podróżowania samolotem!

#1 Dlaczego samoloty pasażerskie są białego koloru?

Samoloty prawie zawsze są pomalowane na biało, a powodów tego koloru jest kilka:
Ciepło i odbijanie światła. Jeśli maszyna jest pomalowana na biało, gromadzi znacznie mniej ciepła. Jest to wygodniejsze dla pasażerów i znacznie bardziej opłacalne dla linii lotniczych.
Biała farba jest tańsza.
Ten kolor zapobiega kolizjom z ptakami. Ptaki lepiej widzą odbicie słońca z białych powierzchni.
Biała farba pomaga odkryć nawet małe pęknięcia i wgniecenia. Na białym łatwiej jest dostrzec pęknięcia i wszystkie wgniecenia.

#2 Dlaczego samoloty wyglądają tak przestrzonie?

freepik.com

Projektanci używają kilku sztuczek, aby wnętrze samolotów wyglądało na znacznie większe i przestronniejsze. Ściany maszyn mają określony kształt, który odpowiednio odbija światło, przez co wnętrze wydaje się większe. Dodatkowo oświetlenie między sufitem a miejscem na bagaż również optycznie powiększa pomieszczenie. Dzięki tym sztuczkom osobom z klaustrofobią jest łatwiej podróżować samolotem.

#3 Dlaczego wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie?

Nie wszystkie, ale na pewno większość samolotów ma wyjście dla pasażerów po lewej stronie. Dlaczego tak jest? Istnieją 3 teorie:

1) Po prawej stronie znajduje się miejsce rozładunku bagażu więc nie wejście dla pasażerów po prawej stronie byłoby niebezpieczne.
2) Niektórzy mówią, że to tradycja ze względu na to, że rampy statków znajdowały się po lewej stronie.
3) Kapitan samolotu siedzi po lewej stronie, dlatego też drzwi pasażerskie znajdują się po tej samej stronie, ponieważ kapitan ma możliwość lepszego zaparkowania maszyny.

#4 Dlaczego dzioby samolotów mają różne kształty?

Pewnie zauważyłeś że samoloty pasażerskie mają znacznie inne przody niż samoloty wojskowe. Im ostrzejszy jest „nos”, tym szybszy jest samolot jednak dłuższy front samolotu sprawia, że piloci źle widzą pas startowy, dlatego maszyny które służą do transportu pasażerów mają zaokrąglone nosy.

Rosyjscy inżynierowie rozwiązali ten problem w latach 60. XX wieku. Wymyślili najszybszy samolot pasażerski, który był zaprojektowany w taki sposób, aby można było przekrzywić nos. Podczas startu i lądowania samolot przechylał swój czubek w dół.

#5 Dlaczego okna samolotów są okrągłe?

Początkiem lat 50. stworzono pierwszy na świecie komercyjny odrzutowy samolot pasażerski. Niestety rok po premierze roztrzaskał się na kawałki. W ciągu kilku miesięcy rozbiły się kolejne 2 maszyny. Inżynierowie przeprowadzili diagnozę każdej śruby pojazdów i znaleźli przyczynę, którą okazały się kwadratowe okna. Problem polega na tym, że ciśnienie narasta wokół narożników kwadratowych okien i zwiększa się tylko podczas lotu. Dlatego też okna w samolotach są zaokrąglone, a dzięki temu maszyny są bezpieczniejsze.

#6 Dlaczego samoloty mają zakrzywione skrzydła?

freepik.com

Podczas lotu ciśnienie jest niższe na górze skrzydła niż pod. Powietrze ma tendencję do przemieszczania się od wysokiego ciśnienia (poniżej skrzydła) do niskiego ciśnienia (nad skrzydłem) wokół jego końcówek. W przeszłości czubki skrzydeł były proste, ale przepływ powietrza powodował silne turbulencje. Postanowiono więc zagiąć końcówki skrzydeł w górę, aby zmniejszyć turbulencje, przedłużyć trwałość skrzydeł i zaoszczędzić paliwo podczas podróży.

#7 Dlaczego niektóre samoloty są w różnych kształtach?

Niektóre samoloty mają dziwne kształty z jednego prostego powodu – niestandardowy kształt trudniej zobaczyć na radarze czy sonarze. Co więcej, pozwala on na przewożenie większej ilości bagażu i zużywa mniej paliwa. Kształt samolotów wojskowych jest także często inspirowany ptakami, głownie tymi drapieżnymi.

#8 Dlaczego piloci nie mają brody?

Niektóre linie lotnicze nie pozwalają pilotom na noszenie brody. Powód jest prosty – zarost może powstrzymać maskę tlenową w odpowiedniej pozycji i ograniczyć przepływ powietrza. W sytuacjach awaryjnych piloci muszą być w stanie ratować ludzkie życie, dlatego też ich świadomość i stan zdrowia jest bardzo ważny.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

23 niezwykłe zdjęcia, które udowadniają, że Świat jest w stanie zaskoczyć każdego Podróżnika!

Masz przeświadczenie, że podczas podróży widziałeś już wszystko? Po obejrzeniu tej galerii z pewnością zmienisz zdanie. 😉 Świat ma bardzo dużo do zaoferowania, a cuda natury są w stanie wprawić w zdumienie nawet najbardziej wytrawnego turystę. 1. Tak wygląda Sfinks widziany z tyłu 😉 2. Na zdjęciu Yercaud, stacja na wzgórzu w pobliżu Salem w […]

21 osób dzieli się wakacyjnymi wspomnieniami bez względu na poziom towarzyszącego im szczęścia

Wiele osób sezon urlopowy ma już za sobą. Teraz pozostało tylko oglądanie zdjęć z wakacji oraz opowiadanie znajomym o swoich przygodach. Niektórym udało się odwiedzić wspaniałe miejsca i przenocować w dobrym hotelu. Jednak są i tacy, którzy mieli mniej szczęścia. Zobacz co najbardziej utkwiło w pamięci podróżnikom. 1. Kiedy wyjeżdżając na urlop zakładasz omyłkowo dwa […]

91-letnia podróżniczka w samotnej wyprawie po świecie. Nikt nie był w stanie jej zatrzymać

Większość osób w zaawansowanym wieku woli pozostać w domu i cieszyć się spokojną starością. Jednakże Elena Erkhova wolała w wieku ponad 90 lat zwiedzać świat! Babuszka w podróży Elena Erkhova w wieku 91 lat aktywnie podróżowała i co więcej dzieliła się tym w mediach społecznościowych. Wśród internautów była bardziej znana jako Baba Lena, babuszka lub […]

19 dowodów na to, że w życiu może być jak w filmie. Para podróżuje po świecie i odtwarza sceny z kinowych hitów

Judith i Robin to zakochani w sobie blogerzy, których pasją jest zwiedzanie świata. Para podróżuje do krajów, w których kręcone były znane produkcje filmowe. Wszystko po to, aby jak najlepiej odtworzyć kultowe sceny znane z kinowych hitów. Wychodzi im to znakomicie. 😉 Oto kolekcja najlepszych filmowych scen odtworzonych przez Judith i Robina. #1 Tenet (włoskie […]

19 turystycznych perełek, które wprawią w zachwyt każdego kanapowca i zachęcą go do przeglądania folderów biur podróży

Podczas podróży po świecie można odkryć naprawdę wiele turystycznych perełek. Każdy kontynent ma do zaoferowania coś innego. W Dubaju można popływać w najgłębszym basenie, a w Holandii przejść się po moście Mojżesza. Świat jest niezwykły! 1. Winiarnia w Ayegui oferuje pielgrzymom darmowy alkohol. Znajduje się na szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba 2. Księgarnia z półkami na […]

15 zadziwiających rzeczy, które szokują każdego z nas, a dla Japończyków są normą

Wszyscy wiedzą, że Kraj Kwitnącej Wiśni to zupełnie inny, zadziwiający świat. Pełen niewiarygodnych zjawisk i dziwnych tradycji, wyjątkowy na swój sposób. Oto garść zdumiewających ciekawostek na temat Japonii. #1 Nietypowa profesja: wpychanie ludzi do pociągów Mają nawet własną nazwę – oshiya. Tłum i ilość pasażerów zmusiły Japończyków do wymyślenia jakiegoś sposobu, by codziennie dostać się […]