NewsyEkonomiczny fenomen falowanego ogrodzenia! Zaskakująca oszczędność budulca ma uzasadnienie

Ekonomiczny fenomen falowanego ogrodzenia! Zaskakująca oszczędność budulca ma uzasadnienie

genialne
genialne
Mateusz Zelek
13.05.2022 17:43

Jeśli byliście na wyspach, to może zauważyliście wyjątkowe ogrodzenia, które nie są proste. Brytyjczycy budują takie wersje z bardzo prozaicznego i ekonomicznego powodu.

Niezwykły styl narodził się prawdopodobnie już w XV wieku

flickr.com
flickr.com

Produkcja cegieł była w ówczesnych czasach bardzo mozolnym procesem, dlatego murarze oszczędzali, jak mogli. Stąd narodził się wyjątkowy kształt tych brytyjskich ogrodzeń. Taki sposób budowania powodował, że zużywano o wiele mniej cennego budulca.

Kształt, który wykorzystuje MNIEJ cegieł niż prosta ściana!

Prosta ściana wymaga co najmniej dwóch warstw cegieł, aby była solidna, ale falista ściana jest stabilna dzięki podparciu łukowemu zapewnianemu przez falistość muru.

smell1s / reddit
smell1s / reddit

Patrząc na ten układ trudno w to uwierzyć, ale ich konstruktorom udało się stworzyć system wymagający mniej cegieł, przy jednoczesnym spełnieniu założeń konstrukcji. Do tego dużo łatwiej było zapewnić takiej konstrukcji porządne oparcie w rozmokłym terenie po zalewowym.

Najwięcej tego typu konstrukcji pojawiało się w Anglii Wschodniej

flickr.com
flickr.com

Na początku  XVII wieku znajdowały się tam liczne mokradła. Zostały one jednak osuszone przez holenderskich inżynierów i wówczas zaczęto budować serpentynowe mury. Holendrzy okrzyknęli je mianem slangenmuur co oznacza "ścianę węża". Taki styl budowy wykorzystywano początkowo do budowy sadów i ogrodów.

Okazało się jednak, że taka konstrukcja ma także walory obronne!

flickr.com
flickr.com

Mury w takim stylu utrudniały atakującym wdarcie się na mury. Dużo trudniej było podstawić drabiny, a piechota ulokowana pod nimi musiała łamać szyk, aby się na nie dostać. To powodowało, że stawała się łatwym celem dla obrońców. Amerykanie skopiowali ten styl, jednak nie stał się on tak popularny, jak na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Istniejące do dzisiaj "Crinkle crankle wall" są traktowane jako zabytki i wiele z nich wymaga konserwacji

flickr.com
flickr.com
flickr.com
flickr.com

Widzieliście kiedyś taki murek?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także