×
Wirtualna Polska

Wlej ten napój do fikusa, a wypuści mnóstwo nowych liści

Fikus to jedna z najbardziej kapryśnych roślin doniczkowych. Jego właściciele często narzekają na nadmierne zrzucanie liści i wolny wzrost ich okazów. Czym podlewać drzewko beniamina, żeby wypuszczał nowe liście?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak dbać o fikusa, aby chciał się rozwijać i nie zrzucał liści?

Fikus pomimo swojej popularności jest stosunkowo wymagającą roślina, która potrafi źle zareagować na niewłaściwe traktowanie. Dlatego warto znać pewne podstawy dbania o fikusy. Są one na szczęście wspólne dla wszystkich jego odmian, z jakimi można spotkać się w Polsce (fikus benjamina, fikus sprężysty, fikus pnący, fikus wąskolistny oraz fikus lirolistny).

 

Fikusy są światłolubne, ale nie lubią bezpośrednich promieni słonecznych. Trzeba więc o tym pomyśleć przy ich umiejscowieniu. Pamiętaj jednak przy tym, że nie lubią one zmian swojego stanowiska, mogą na to bardzo łatwo zareagować stresem i zrzuceniem liści. Optymalna temperatura dla tych kwiatów wynosi 22-28°C latem oraz 15-21°C zimą. Fikusy lubią bogatą w substancje pokarmowe, dobrze przepuszczalną glebę. Najlepiej jeśli jest to mieszanka torfu z kompostem. Podlewać je należy odstaną lub przegotowaną wodą o temperaturze podobnej do pokojowej.

Warto na końcu dodać, że zaleta trzymania fikusów w domu jest nie tylko ich piękny wygląd. Oczyszczają one powietrze z różnych z toksycznych substancji. Dzięki niemu Ty i Twoja rodzina będziecie oddychać lepszym powietrzem. Tym bardziej więc warto go mieć.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czym podlewać fikusa, aby zdrowo rósł?

Pewnie Cie to k0mpletnie zaskoczy, ale fikusa warto podlewać co jakiś czas… niewielką ilością piwa. Nie może być to co prawda pierwsze lepsze piwo – tylko jasne i niskoprocentowe będą się tutaj nadawać. I nie powinna to być też duża ilość, 50 ml raz na miesiąc całkowicie wystarczy. Należy też tę wielkość wcześniej rozcieńczyć, mieszając ją z wodą. Poza tym musisz zwrócić uwagę na to, aby trunek był odgazowany, inaczej zaszkodzisz fikusowi, a nie pomożesz. Dlaczego jasne piwo tak dobrze działa na fikusy? Jest ono bowiem bogate w cały szereg substancji potrzebnych fikusom: drożdże, białka i cukry, azot, potas, wapń, magnez i niewielkie ilości fosforu.

Ogrodnicy robią to z hortensją po przymrozkach. Na wiosnę rośnie w górę i kwitnie jak szalona!

 

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować