×

9 finansowych wskazówek, które brzmią jak dobra rada, ale w rzeczywistości są błędne

Na pewno wiele razy słyszałeś dobre rady na temat tego jak szybko stać się bogatym i co robić aby zaoszczędzić. Okazuje się że wiele z tych wskazówek tak naprawdę nie sprawdzają się w codziennym życiu, oprócz tego mogą być bardziej szkodliwe niż myślisz!

Oto rady których powinieneś unikać, a także błędy których lepiej nie powtarzać!

#1 'Unikaj kart kredytowych”

pixabay.com / pixabay.com

Zastanawiasz się co może być złego w unikaniu kart kredytowych? Jeśli potrafisz oprzeć się pokusie kupowania kolejnej pary butów i dobrze gospodarujesz swoimi pieniędzmi, karta kredytowa wcale nie będzie takim głupim pomysłem. Może się przydać gdy zechcesz kupić sprzęty gospodarstwa domowego lub opłacić czesne. Poza tym regularne płatności pomogą Ci zbudować dobrą historię kredytową.

Banki zwykle oferują korzystne programy premiowe i rabaty dla posiadaczy kart kredytowych. Korzystając z karty kredytowej, trzymaj się jednej głównej zasady: spłacaj dług w całości, a nie tylko minimalne saldo.

#2 Kupowanie rzeczy na przecenach i promocjach typu 2+2

instagram.com/instagram.com

Dlaczego jest to złe? Badania wykazały, że większość rodzin, które kupują produkty w dużych ilościach, kupuje rzeczy, których naprawdę nie potrzebują. Jest to próba zaoszczędzenia pieniędzy „do przodu: ludzie decydują się na kupno większej ilości rzeczy, żeby później móc kupić mniej. Tak samo działają promocje 3 za 2 lub 2+2. Spece od marketingu wiedzą, że klienci wolą dostać coś za darmo niż kupować w obniżonej cenie. Jednak jakoś takich towarów pozostawia wiele do życzenia. Lepiej czasami nic nie kupować niż kupić tylko dlatego, że „jest w niższej cenie”.

#3 „Sprzedaj swoje auto dopóki nie jest jeszcze za stare!”

flickr.com/flickr.com

Dlaczego to nie działa? Samochód powinieneś wymienić dopiero wtedy gdy ciągle do niego dokładasz, a rosnące koszty naprawy bardziej by się kalkulowały gdybyś faktycznie kupił nowe auto (nawet jeśli wiąże się to z wzięciem pożyczki). Specjaliści twierdzą, że wymiana auta powinna nastąpić po wielu latach ciągłej eksploatacji. Nie można dokładnie określić liczby lat, ponieważ zależy to w dużym stopniu od modelu samochodu i warunków utrzymania (niektóre samochody działają całkiem dobrze nawet w „starym” wieku).

#4 Inwestuj pieniądze w wysokie zwroty

youtube.com/youtube.com

Dlaczego to nie działa? Reklamy często gwarantują wysoki zwrot inwestycji lub dobre oprocentowanie, jednak najprawdopodobniej opiera się to na schemacie Ponziego. System ten oznacza tworzenie bańki finansowej: inwestorzy uzyskują dochody z nowych inwestycji, a nie z przychodów organizacji. Prędzej czy później (zazwyczaj wcześniej) bańki pękają, zostawiając potrzebujących ludzi bez oszczędności.

#5 Przy braniu pożyczki musisz wykupić ubezpieczenie na życie

Dlaczego to nie działa? Kiedy dokonujesz dużego zakupu na kredyt, menedżer ds. kredytów musi zaoferować Ci ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie zdrowotne. Chodzi o to, że jeśli nie będziesz mógł spłacić długu, ubezpieczenie je pokryje. Jednak spowoduje to, że kwota pożyczki będzie znacznie wyższa.

W większości przypadków nie jesteś prawnie zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia, aby wziąć pożyczkę. Ale powinieneś ocenić swoją sytuację osobistą i możliwe ryzyko bezrobocia i choroby, aby podjąć ostateczną decyzję

#6 Inwestowanie w nieruchomości

flickr.com/instagram.com

Dlaczego to nie działa? Jeśli nie możesz zdecydować, czy lepiej jest wpłacić depozyt do banku, czy wydać pieniądze na zaliczkę na kredyt hipoteczny, lepiej wybierz pierwszą opcję. W nieruchomości będziesz musiał zainwestować często dużo więcej: pomyśl o remoncie, interakcji z dzierżawcą (jeśli masz wynająć mieszkanie), płaceniu podatków i dokonywaniu płatności za media. Marzenia o posiadaniu własnego mieszkania mogą stać się koszmarem, jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny, którego naprawdę nie możesz spłacić. Zdecyduj się na kupno własnego mieszkania jeśli będziesz naprawdę pewien, że dasz sobie radę ze wszystkimi spłatami.

#7 Pożycz pieniądze od rodziny lub znajomych żebyś nie musiał płacić odsetek

instagram.com/flickr.com

Dlaczego to zły pomysł? Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, naturalne jest, że chcesz poprosić swoich znajomych i rodzinę o wsparcie. Jednak problemy finansowe i długi często prowadzą do pogorszenia relacji z bliskimi i nieprzyjemnych sytuacji. Poza tym ludzie, którzy pożyczyli ci pieniądze, podświadomie próbują kontrolować Twoje wydatki i czekają aż zwrócisz im pieniądze. Zastanów się, może dla komfortu psychicznego lepiej jest jednak wziąć kredyt?

#8 Rób wszystko samodzielnie żeby zaoszczędzić pieniądze

reddit.com

Dlaczego to nie działa? Jest kilka rzeczy, które możesz z łatwością zrobić sama. Jeśli masz dość cierpliwości i umiejętności to ostateczny rezultat Twojej pracy będzie całkiem w porządku. No, prawie … Jednak większość osób nie ma umiejętności szycia czy robienia pięknego manicure, dlatego lepiej poprosić o pomoc specjalistę, który z pewnością lepiej przeszyje spodnie lub pomaluje paznokcie. Pomyśl o czasie spędzonym na poprawkach oraz nerwach, czy nie lepiej jest wydać te kilka złotych więcej?

Jeśli policzysz, ile czasu poświęcisz na wykonanie danego zadania i oszacujesz, ile użytecznych rzeczy mogłeś zrobić, różnica w cenie nie jest aż tak dramatyczna. Wniosek jest taki, że powinieneś ufać profesjonalistom. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze.

#9 Weź udział w seminariach biznesowych

flickr.com/flickr.com

Dlaczego to nie działa? Seminaria biznesowe poświęcone rozwojowi osobistemu i wzbogaceniu się, przyciągają ludzi wykorzystując wielkie słowa tj. „inspirujący” czy „przełomowy”. Oczywiście wstęp na takie wydarzenia jest płatny i to często nie mało. Jak myślisz kto najbardziej wzbogaca się na takich spotkaniach? Oczywiście prelegent. Na stronach internetowych trenerzy personalni często pozują na jachtach, z drogimi zegarkami i w egzotycznych miastach, jednak w rzeczywistości większość z nich to zwykłe osoby, które kreują się na mówców. Zanim wybierzesz seminarium i trenera lepiej sprawdź jego reputację, certyfikaty i nagrody, które zdobył – jeśli oczywiście jakieś ma…

Co myślisz o tych radach? Sprawdzają się lepiej w Twoim przypadku niż słowa, które przeważnie słyszysz?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij