×
Wirtualna Polska

Firefox stworzył rozszerzenie, które blokuje Facebooka przed wyciekiem Twoich danych

Facebook jest najbardziej znanym portalem społecznościowym, który od kilku lat ma poważne problemy. Mimo tego, że każdego dnia miliony użytkowników loguje się na swoje konta, to niewiele z nas wie, że Facebook gromadzi o nas dane. Mało kto czyta regulamin przy założeniu konta, a nawet jeśli z pełną świadomością wyrazimy zgodę na przetwarzanie naszych danych, to wciąż nie chcielibyśmy być podsłuchiwani lub szpiegowani.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co dzieje się z naszymi danymi?

Ostatnio w sieci pojawiły się niepokojące informacje, które dowodzą, że aplikacja mobilna Facebooka oraz dodatkowe rozszerzenia (Facebook Lite czy Messenger) zbierały dane użytkowników korzystających z systemu Android. Facebook dowiaduje się nie tylko o tym, kiedy korzystaliśmy z aplikacji, ale również zdobywa naszą geolokalizację czy rejestr połączeń! Do tego wszystkiego dochodzi również afera z Cambridge Analytica, firmie która prowadziła co najmniej dwie poważne kampanie (Brexit oraz wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych).

pixabay.com

pixabay.com

Od pewnego czasu trwa akcja #deletefacebook, w ramach której celebryci usuwają swoje konta na Facebooku i zachęcają innych użytkowników do zrobienia tego samego. Jednak nie wszyscy chcą zrezygnować z dostępu do informacji udostępnianych na głównej stronie Facebooka oraz kontaktu ze znajomymi. Dlatego też, aby uchronić użytkowników przed kolejnym wyciekiem danych, przeglądarka internetowa Mozilla Firefox zdecydowała się stworzyć specjalne zabezpieczenie o nazwie Facebook Container.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Facebook Container blokuje aplikacje społecznościową od przechwytywania danych z innych witryn, zmniejsza liczbę sprecyzowanych reklam i postów, które pojawiają się na Twoim kanale oraz kasuje pliki cookies z wcześniej odwiedzanych stron. Oczywiście pobranie rozszerzenia, wiąże się z korzystaniem jedynie z przeglądarki Firefox.

Sama wtyczka to nie wszystko

pixabay.com

pixabay.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Facebook Container tylko częściowo ograniczy przekazywanie danych, ale wciąż należy pamiętać, że sami jesteśmy odpowiedzialni za to co udostępniamy. Portal dowie się o nas tylko tyle ile sami mu przekażemy, dlatego pamiętaj o ustawieniach swojej prywatności, zastanów się nad publikowanymi zdjęciami i komentarzami na otwartych forach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat funkcji Facebooka oraz o tym jak zmienić preferencje prywatności sprawdź, na co wyrażasz zgodę zakładając konto.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować