×

Rozłożył gazety w ogródku i polał je wodą. Kiedy dowiesz się dlaczego to zrobił, też spróbujesz!

Chcesz przygotować podłoże pod nowe kwiaty, ale nie cierpisz usuwać starej trawy? Potrzebujesz tej podstępnej sztuczki! Kocham gazety i wodę!

Pewien kanadyjski ogrodnik, Stephen Westcott-Gratton, sugeruje by wczesną wiosną zacząć przygotowywać swój ogródek do posadzenia nowych kwiatów. Zajmuje to 60 dni, ale jednocześnie wymaga minimalnego nakładu pracy. Zobacz instrukcję krok po kroku.

Krok 1.

Zacznij od określenia kształtu i rozmiaru miejsca pod kwiaty, a potem wykoś w tym miejscu trawę na wysokość około 4 cm. Następnie rozłóż stare gazety (najlepiej używać papieru z codziennej prasy wielkoformatowej – papier błyszczący nie rozkłada się tak szybko). Aby przyśpieszyć rozkład każdą warstwę gazet należy polać wodą.

1

Krok 2.

Aby jeszcze bardziej przyśpieszyć rozkład, rozmoczony papier trzeba pokryć materiałem z dużą ilością azotu. Połączenie wilgotnych gazet i mączki z krwi wystarczy, aby zakryć gazety. Następnie należy dodać warstwę kompostową z obornika (około 3-4 cm). Obornik pomaga utrzymać wilgoć w glebie i dostarcza dobroczynne mikroorganizmy do gleby.

2

Krok 3.

Aby „uszczelnić” ten mix, nałóż 5-7 centymetrową warstwę z drewnianej ściółki. Pozwoli ona utrzymać niższe warstwy i powstrzyma chwasty przed kiełkowaniem, a gazety powoli się rozłożą. Teraz możesz ponownie nawilżyć wszystkie warstwy.

3

Krok 4.

W ciągu następnych 45-60 dni utrzymuj tę powierzchnię wilgotną (gdy wyschnie, zatrzyma się cały rozkład). Po około 1,5 miesiąca możesz sprawdzić jak wygląda gleba. Wykop kilka małych otworów w różnych miejscach. Jeśli gazeta zniknęła, a trawa została „przyduszona”, nadszedł czas aby zasadzić kwiaty.

Krok 5.

Sadząc kwiaty staraj się nie rozkopywać tej powierzchni. Najlepiej gdy będziesz robić małe otwory w ziemi i dopiero do nich włożysz rośliny. Następnie delikatnie uzupełnij ściółkę. W ciągu 2-3 lat, Twój ogród będzie wyglądać, tak jakby był tutaj od lat. A to wszystko bez usuwania nawet jednego źdźbła trawy.

Nie mogę doczekać się gdy zacznę to robić w swoim ogrodzie. To jest o wiele prostsze niż wywożenie starej trawy. Dodatkowo pozbędę się starych gazet męża!

Może Cię zainteresować

zamknij