Kategorie Genialne

U 49% osób, muzyka wywołuje gęsią skórkę. Pojawienie się jej, to dobry znak!

Czy wiesz dlaczego dostajemy gęsiej skórki? Przeważnie możemy ją zaobserwować, gdy jesteśmy przestraszeni lub jest nam zimno. Okazuje się, że niektórzy z nas doświadczają gęsiej skórki także podczas słuchania muzyki! Jeśli dzieje się tak w Twoim przypadku, to bardzo dobry znak!

Dlaczego na naszych rękach pojawia się gęsia skórka?

via GIPHY

Według różnych badań gęsia skórka pojawia się wtedy, gdy w naszym organizmie wzrasta poziom adrenaliny. Jest to najbardziej logiczne wytłumaczenie na „wstające” włoski na naszym ramieniu. Przecież słuchając przerażającej historii, przeżywamy intensywne emocje, a w naszych żyłach krew płynie szybciej. To wszystko powoduje napięcie mięśni oraz skóry, a to z kolei skutkuje pojawieniem się gęsiej skórki.

No dobra, ale dlaczego mamy gęsią skórkę podczas słuchania muzyki?

via GIPHY

Ludzki mózg to fascynujący organ, który wciąż pełen jest tajemnic. Kontroluje on nasze ciało, sprawia że nasz organizm normalnie funkcjonuje i sprawia, że czasami nawet naukowcy mogą być zakłopotani jego siłą! To dzięki mózgowi niektórzy z nas podczas słuchania muzyki dostają gęsiej skórki. Może nie zdarza się to zawsze, ale to zjawisko pojawia się na tyle często, że pewnie zwróciłeś na nie uwagę. W moim przypadku, gęsia skórka pojawia się, gdy jestem na koncercie i słyszę ulubiony utwór lub kiedy oglądam programy typu „The Voice” czy „X-Factor”. Nowa interpretacja znanej piosenki powoduje, że odczuwam nowe emocje, a na moich rękach pojawia się wspomniana gęsia skórka.

via GIPHY

Dreszcze zwane gęsią skórką, podczas słuchania muzyki nie występują o każdego, jeśli Twój organizm działa w taki sposób to oznacza, że jesteś w bardzo wąskiej grupie wyjątkowych osób!

Badanie opublikowane w czasopiśmie Social Cognitive and Affective Neuroscience wykazało, że osoby, które odczuwają dreszcze podczas słuchania muzyki, mają szerszy zakres emocji. Dzieje się tak dlatego, że mają więcej włókien mózgowych, które łączą swoje informacje słuchowe z emocjami. Zasadniczo system przetwarzania Twojego mózgu działa wydajniej.

via GIPHY

Muzyka jest ściśle związana z rozrywką i przyjemnością. Bez względu na to, czy jesteśmy smutni, czy szczęśliwi, muzyka może zaakcentować pewne emocje.

Źródło: shared.com | Fotografie: youtube.com, pl.wikipedia.org