11 błędów związanych z postawą ciała w pracy. Każdy z nas je popełnia
Wiele osób marzy o awansie w pracy i dokłada wszelkich starań, aby zostać zauważonym przez swojego szefa. Zgodnie z prawami psychologii małe rzeczy, takie jak postawa i gesty, mają znaczenie prawie tak samo jak działania. Jeżeli chcesz uzyskać uznanie oraz szacunek innych pracowników, warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze rzeczy, dlatego zaraz dowiesz się jakich błędów w gestykulacji nigdy nie powinno się popełniać.


#1 Siedzenie w zrelaksowanej pozycji
Każdy z nas lubi od czasu do czasu usiąść w niedbałej pozycji i relaksować się na fotelu, oglądając komedię. Jednak miejsce pracy nie jest odpowiednim miejscem do siedzenia w podobnej pozycji. Przede wszystkim zrelaksowana pozycja sprawia, że siedzimy zgarbieni, a to nie jest dobre dla naszych pleców i wizerunku. Ta spokojna pozycja sprawia, że inni ludzie myślą, że nie dbasz o to, co robisz, a także że czujesz się zbyt komfortowo i jesteś leniwy. Staraj się zawsze zwracać uwagę na sposób, w jaki siedzisz.
#2 Stanie w pozycji ze skrzyżowanymi dłońmi w kroczu

youtube.com


Ta postawa jest przypisana mężczyznom, którzy nadmiernie trzymają ręce w okolicy swoich narządów płciowych. Taka postawa może obrazić Twoich współpracowników i sprawi, że poczują się nieswojo, dlatego też zawsze zwracaj uwagę co robisz ze swoimi dłońmi.
#3 Przewracanie oczami
Zasadniczo ten gest jest uważany za nieuprzejmy – niezależnie od tego, gdzie jesteś, czy to w pracy, czy wśród znajomych. Jednak nawet jeśli twoi znajomi mogą tego nie zauważać, twoi koledzy zdecydowanie poczują się urażeni. I mają ku temu dobry powód, ponieważ ludzie mają tendencję do przewracania oczami, kiedy chcą pokazać, że są poirytowani i zażenowani daną sytuacją.
#4 Wchodzenie do biura zbyt cicho


Kiedy dosłownie zakradasz się do miejsca, w którym pracujesz i nie witasz się ze swoimi współpracownikami, może to zostać odebrane jako brak manier lub zły znak. Inne osoby z biura mogą to interpretować jako arogancję i złe wychowanie, dlatego też powinieneś zawsze pamiętać o przywitaniu się z innymi osobami, uśmiechu lub uprzejmym pomachaniu ręką.
#5 Naruszenie przestrzeni osobistej
Bez względu na to, jakie stosunki masz ze swoim szefem, a także kolegami, zawsze zachowuj się profesjonalnie i pamiętaj o nienaruszaniu przestrzeni osobistej. Jeśli naruszysz prywatność, druga osoba może czuć się zagrożona, rozproszona lub po prostu odczuwać dyskomfort fizyczny i psychiczny. Dlatego ważne jest, aby zawsze utrzymywać zdrową odległość od otaczających Cię ludzi. Zgodnie z etykietą dobrą odległością jest utrzymanie dystansu pomiędzy 1 m a 2,4 m.
#6 Okazywanie znudzenia



Oczywiście każdy od czasu do czasu się nudzi, zwłaszcza gdy spada ciśnienie lub pogoda nie dopisuje. Niemniej jednak, bez względu na to, jak się czujesz, lepiej nauczyć się ukrywać swoje emocje w pracy. W przeciwnym razie twój szef może założyć, że nadszedł czas, aby pożegnać się z osobą, która ciągle siedzi zmęczona i znudzona. Przestań więc rysować bazgroły na kartce i nie wzdychaj ze znużenia, lecz zacznij działać. Zrób sobie kawę i zaoferuj pomoc swoim kolegom. Pokaż swojemu szefowi, że starasz się uzyskać jak najlepsze rezultaty i zrób sobie swoją jak najlepszą promocję.
#7 Trzymanie się z dala od reszty grupy

Każdy kto zaczyna pracę jest na początku nieśmiały, to zrozumiałe w końcu od niedawna pojawiasz się w nowym miejscu, w którym reszta ludzi już się poznała. Ale jeśli fizycznie oddzielasz się od reszty osób, nie uczestniczysz w projektach, nie pracujesz zespołowo, osobno jesz lunch i unikasz kontaktu z innymi, oznacza to, że nie jesteś osobą z którą można nawiązać przyjazne relacje. Odizolowujesz się, jesteś nieprzyjazny i nie starasz się być osobą zainteresowaną czymkolwiek, to Twoi współpracownicy nie będą chcieli zawierać z Tobą znajomości. Wyjdź ze swojej strefy komfortu i postaraj się poznać osoby z biura.
#8 Opieranie się o ściany



Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazały, że stanie prosto sprawia, że inni odbierają Cię jako osobę pewną siebie, bezpośrednią i odważną. Twoja postawa ciała przekazuje wiele informacji ludziom wokół ciebie i określa sposób, w jaki inni będą Cię traktować. Dlatego jeśli nadal będziesz opierać się o ściany, stoły lub inne obiekty, osoby z Twojego otoczenia mogą zinterpretować to jako oznakę słabości.
#9 Trzymanie rąk za plecami
Twoi koledzy zwracają dużo uwagi na Twoje gesty i postawę ciała. Z badania przeprowadzonego przez profesorów neurologii, można wnioskować, że nasze gesty są tak samo ważne jak nasze słowa i czyny. Trzymanie rąk za plecami podczas rozmowy może spowodować, że twój rozmówca założy, że nie jesteś godny zaufania. Nie chodzi o to by nadmiernie gestykulować, ale staraj się trzymać otwarte dłonie przed sobą.
#11 Zbyt częste sprawdzanie godziny


Patrzenie na zegarek lub telefon komórkowy podczas rozmowy z kolegą, szefem lub nawet twoim przyjacielem to najgorszy gest jaki możesz zrobić.. Co byś pomyślał, gdyby podczas rozmowy twój kolega sprawdzał godzinę co kilka minut? Prawdopodobnie poczułbyś, że przyjaciel jest znudzony lub spieszy się na kolejne spotkanie i nie ma dla Ciebie czasu, dlatego też chce się Ciebie pobyć i jak najszybciej udać się w inne miejsce. Schowaj telefon i skup się na rozmowie z ludźmi, informuj innych, że masz coś do załatwienia i dlatego wasze spotkanie będzie musiało potrwać krócej.
#11 Odwracanie się od osoby, z którą rozmawiasz
Jeśli jesteś na spotkaniu i wciąż kierujesz swój wzrok oraz ciało w stronę drzwi lub okna, to możesz zostać odebrany jako osobę, która nie jest zainteresowana informacjami podawanymi podczas spotkania. Zaangażuj się w rozmowę, utrzymuj kontakt wzrokowy, słuchaj i odpowiadaj.

