×

Gotowanie bez marnowania jest możliwe! Ikea stworzyła książkę z przepisami na dania z resztek

Każdego roku wyrzucamy 5 ton żywności. Okres izolacji i pandemii jeszcze nasilił to zjawisko, gdyż robiliśmy zbyt duże zakupy spożywcze. W efekcie nie byliśmy w stanie zjeść całego jedzenia i duża jego część trafiała do kosza na śmieci. Kanadyjska Ikea postanowiła walczyć z marnowaniem żywności.

littledayout/instagram

Stop marnowaniu żywności

IKEA ScrapBook to zupełnie inna książka kucharska. Zawiera przepisy, które można przygotować z resztek produktów kuchennych. Opracowało je 10 szefów kuchni (każdy przygotował 5 przepisów) pochodzących z Ameryki Północnej. Dzięki tej publikacji, kanadyjska Ikea pragnie zainspirować obywateli do zmiany codziennych nawyków. Ma nadzieję, iż coraz więcej osób przestanie marnować jedzenie i będzie robiło zakupy bardziej świadomie.

__andykp/instagram

Darmowa książka

Dodatkowo Ikea sukcesywnie ogranicza markowanie jedzenia w swoich punktach gastronomicznych oraz restauracjach. Do tej pory udało jej się to w 31%. Książkę IKEA ScrapBook z 50 przepisami pobierzesz za darmo. Znajdziesz w niej pomysły na śniadania, przystawki, dania główne, zupy, sałatki, desery oraz przekąski. Niektóre z nich są dość oryginalne. Jak się okazuje ze skórki od banana można zrobić wegański bekon, a skórki od arbuza posłużą do przygotowania dżemu. 😉

woohoomagazin/instagram

Ekologia w domu

Każdy przepis opatrzony jest zdjęciem. Został także wyszczególniony czas jaki musisz poświęcić na przygotowanie wybranego dania. Do sesji fotograficznej została użyta zastawa i meble dostępne w Ikea. Dodatkowo w książce znajdziesz porady nie tylko kulinarne. Autorzy podpowiadają co zrobić z fusami po kawie, skórką od banana, skorupkami jajek czy czerstwymi kromkami chleba. Dowiesz się także jakie warzywa możesz samodzielnie wyhodować z ich fragmentów.

gurulogy/instagram

Oszczędność pieniędzy

Gotowanie w ekologicznym stylu jest możliwe. Dzięki temu poznasz wiele nowych połączeń smakowych i zaoszczędzisz pieniądze. Już same zdjęcia w książce IKEA ScrapBook zachęcają do zaprzestania marnowania żywności i rozpoczęcia przygotowywania potraw z resztek.

woohoomagazin/instagram

BONUS

Szybki przepis na warzywnego burgera.

Jakie są Twoje ulubione przepisy na potrawy z resztek?

18 niesamowitych dowodów na to, że kuchnia jest pełna wyzwań. Nie każdy sobie z nimi radzi

genialne

Sposoby na serwowanie dań

Źródła: swiatoze.pl

Może Cię zainteresować

zamknij