×

Grzybica stóp dotyka dzieci i osoby starsze. Kawa mielona może pomóc w jej wyleczeniu

Piękna pogoda sprzyja wizytom w saunach oraz basenach, a to może doprowadzić do większego ryzyka zarażenia się grzybicą stóp. Oprócz pobytu w publicznych basenach i kontaktu z zarazkami, innymi przyczynami rozwoju grzybicy jest niedbałość o higienę stóp oraz urazy i zadrapania. Ale to nie wszystko!

Okazuje się, że grzybica może być genetyczna! Najczęściej zmagają się z nią nasze pociechy, które podczas szkolnych wycieczek zapominają o klapkach pod prysznic oraz osoby starsze, te z nadwagą lub otyłością oraz osoby z nadmierną potliwością. Częściej chorują na nią mężczyźni, lecz kobiety będące w ciąży także mogą być na nią podatne. Grzybica może dotknąć także osoby biorące leki immunosupresyjne czy sterydy.

Na szczęście można spróbować domowego sposobu, aby pozbyć się tego intymnego problemu

Grzybica rozwija się szybciej w cieple i wilgoci, dlatego podczas leczenia zadbaj o to, aby jak najczęściej chodzić w klapkach (a nie pełnych butach, w których stopa nie oddycha) i postaraj się dbać o to, by Twoja stopa się nie przepacała. Aby wyleczyć grzybicę możesz spróbować jednej z poniższych kąpieli:

– zaparz 4 łyżeczki kawy mielonej w 3/4 szklanki wrzątku. Następnie poczekaj aż woda przestygnie (kąpiel powinna być ciepła, lecz nie gorąca). Wlej miksturę do miednicy i przez 20 minut mocz stopy. Nie spłukuj kawy, lecz wytrzyj do sucha (tutaj przyda się ciemny ręcznik). Te metodę stosuj codziennie przez 2 tygodnie.

– W 1 litrze ciepłej wody rozpuść 6 łyżeczek soli. Następnie mocz stopy przez 10 minut, osusz ręcznikiem i posyp sodą. Ten sposób także staraj się stosować codziennie przez 2 tygodnie.

– do miednicy z 3 partiami wody dolej 1 partię octu jabłkowego. Mocz nogi przez około 20-30 minut. Stosuj te metodę przez około 2 tygodnie.

Dobrym sposobem jest również korzystanie z pudru dla dzieci oraz noszenie nowych skarpetek!

Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz leczyć grzybicę, tym lepiej. Jeśli te sposoby nie pomogą warto skonsultować się ze specjalistą, który przepisze odpowiednie leki.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować