×

11 dziwnych grzybów, które możesz spotkać w polskich lasach. Wyglądają jak z innej planety

Sezon na zbieranie grzybów można uznać za rozpoczęty. Lubimy wyprawy do lasów w poszukiwaniu najdorodniejszych okazów. Ale w polskich kniejach można spotkać także ciekawe grono grzybów o dziwnych kształtach. Obejrzyj galerię i przekonaj się co może czaić się za drzewami. 😉

1. Okratek australijski

Ten niezwykły grzyb przypomina małą ośmiornicę. Do Polski przybył z ziemi australijskiej (najprawdopodobniej za pośrednictwem ptaków). Występuje głównie na południu naszego kraju i można go spotkać jeszcze w listopadzie.

okratek australijski
© H. Krisp/wikimediacommons

Nie jest trujący, ale wydziela nieprzyjemną woń przypominającą gnijąca padlinę. Ze względu na swój osobliwy wygląd zwany jest też palcami diabła.

okratek
zooostrava / instagram

2. Kolczakówka piekąca

Jej kapelusze pokryte są krwistoczerwonymi kroplami przypominający krew. Dlatego często zwana jest zębem diabła.

kolczakówka piekąca

mushroomguerrilla / instagram

Kolczakówka charakteryzuje się cierpkim i palącym smakiem, a w przeszłości była wykorzystywana do farbowania papieru i tkanin. Dziś jest pod ścisłą ochroną.

kolczakówka
© Darvin DeShazer/wikimediacommons

3. Soplówka jeżowata

Rzadko spotykana w Polsce. Rośnie głównie na pniach buków i dębów. Można ją zobaczyć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

soplówka jeżowata
instagram

To grzyb jadalny (w azjatyckich restauracjach serwuje się do smażonego na oliwie) oraz posiada właściwości zdrowotne. Obniża poziom cholesterolu, zwiększa odporność oraz łagodzi objawy refluksu oraz nieżytu żołądka. Soplówka nazywana jest również baranią głową lub małpim pomponem.

soplówka
© Richard Sullivan/wikimediacommons

4. Smardz jadalny

Posiada mocno pofałdowane, jajowate główki, które są puste w środku. Odznacza się wyjątkowymi walorami smakowymi i jest dobrym źródłem witamin. W Polsce znajduje się pod ochroną.

smardz
© Bob (Bobzimmer)/wikimediacommons

5. Purchawka czarniawa

Ten jadalny grzyb pokryty jest kolcami. Występuje w lasach iglastych oraz liściastych. Charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, dlatego zwany jest często purchawką cuchnącą. Sezon na niego trwa do listopada.

purchawka
© Jerzy Opioła/wikimediacommons

6. Gwiazdosz frędzelkowany

To grzyb niejadalny. Dojrzałe okazy rozchylają swe ramiona, co upodabnia je do kielichów bądź gwiazd. Rośnie w lasach iglastych, mieszanych i liściastych.

gwiazdosz
© Liz Popich/wikimediacommons

7. Piestrzenica kasztanowata

Ten trujący grzyb upodobał sobie szczególnie lasy sosnowe. Lubi gleby piaszczyste i zwykle spotyka się go na polanach. Ma silnie pofałdowaną główkę o ciemnobrązowej barwie. Nazywany jest babimi uszami.

piechnica
© wikimediacommons

8. Dzieżka pomarańczowa

Przypomina małe miseczki. Jest to grzyb jadalny, ale zupełnie nie ma smaku. Zwykle wykorzystywany jest do ozdabiania potraw. Dzieżki pojawiają się grupowo. Można je spotkać w rowach, w parkach, na cmentarzach bądź leśnych drogach.

dzieżka
© Aiwok/wikimediacommons

9. Próchnilec gałęzisty

Przypomina małe rogi bądź nitkowate gałązki. Można go spotkać przez cały rok. Rośnie na martwych pniach drzew liściastych. Jest niejadalny, ale naukowcy podejrzewają, że może zawierać substancje działające przeciwnowotworowo.

próchnilec
© Björn S/wikimediacommons

10. Garstnica wypaleniskowa

Ten mały grzyb rośnie w gromadzie. Pojawia się w miejscach, gdzie wypalano drzewo. Wyglądem przypomina niewielką czarkę osadzoną na krótkim trzonku. Garstnica nie jest jadalna i szczególnie upodobała sobie leśne polany.

garstnica
© Ron Pastorino/wikimediacommons

11. Żółciak siarkowy

To huba o intensywnie żółtej barwie. Pasożytuje na drzewach liściastych i owocowych. Szczególnie upodobała sobie obszary, gdzie ingerował człowiek (parki, sady, cmentarze, ogrody). Jest w stanie, w przeciągu kilku lat, doprowadzić do zagłady zupełnie zdrowego drzewa. Była wykorzystywany do krzesania ognia, a jadalna są jedynie młode osobniki.

żółciak
© Rror/wikimediacommons

Widziałeś w lesie któryś z tych grzybów o dziwnych kształtach? A może znasz inne równie dziwnie wyglądające? Daj znać w komentarzu.

Zobacz też nasz artykuł:

5 ważnych cech, dzięki którym odróżnisz muchomor zielonawy (sromotnikowy) od kani czubajki

genialne.pl

Źródła: www.ekologia.pl

Może Cię zainteresować

zamknij