×

11 dziwnych grzybów, które możesz spotkać w polskich lasach. Wyglądają jak z innej planety

Sezon na zbieranie grzybów można uznać za rozpoczęty. Lubimy wyprawy do lasów w poszukiwaniu najdorodniejszych okazów. Ale w polskich kniejach można spotkać także ciekawe grono grzybów o dziwnych kształtach. Obejrzyj galerię i przekonaj się co może czaić się za drzewami. 😉

1. Okratek australijski

Ten niezwykły grzyb przypomina małą ośmiornicę. Do Polski przybył z ziemi australijskiej (najprawdopodobniej za pośrednictwem ptaków). Występuje głównie na południu naszego kraju i można go spotkać jeszcze w listopadzie.

Nie jest trujący, ale wydziela nieprzyjemną woń przypominającą gnijąca padlinę. Ze względu na swój osobliwy wygląd zwany jest też palcami diabła.

2. Kolczakówka piekąca

Jej kapelusze pokryte są krwistoczerwonymi kroplami przypominający krew. Dlatego często zwana jest zębem diabła.


Kolczakówka charakteryzuje się cierpkim i palącym smakiem, a w przeszłości była wykorzystywana do farbowania papieru i tkanin. Dziś jest pod ścisłą ochroną.

3. Soplówka jeżowata

Rzadko spotykana w Polsce. Rośnie głównie na pniach buków i dębów. Można ją zobaczyć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.


To grzyb jadalny (w azjatyckich restauracjach serwuje się do smażonego na oliwie) oraz posiada właściwości zdrowotne. Obniża poziom cholesterolu, zwiększa odporność oraz łagodzi objawy refluksu oraz nieżytu żołądka. Soplówka nazywana jest również baranią głową lub małpim pomponem.

4. Smardz jadalny

Posiada mocno pofałdowane, jajowate główki, które są puste w środku. Odznacza się wyjątkowymi walorami smakowymi i jest dobrym źródłem witamin. W Polsce znajduje się pod ochroną.

5. Purchawka czarniawa

Ten jadalny grzyb pokryty jest kolcami. Występuje w lasach iglastych oraz liściastych. Charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, dlatego zwany jest często purchawką cuchnącą. Sezon na niego trwa do listopada.

6. Gwiazdosz frędzelkowany

To grzyb niejadalny. Dojrzałe okazy rozchylają swe ramiona, co upodabnia je do kielichów bądź gwiazd. Rośnie w lasach iglastych, mieszanych i liściastych.

7. Piestrzenica kasztanowata

Ten trujący grzyb upodobał sobie szczególnie lasy sosnowe. Lubi gleby piaszczyste i zwykle spotyka się go na polanach. Ma silnie pofałdowaną główkę o ciemnobrązowej barwie. Nazywany jest babimi uszami.

8. Dzieżka pomarańczowa

Przypomina małe miseczki. Jest to grzyb jadalny, ale zupełnie nie ma smaku. Zwykle wykorzystywany jest do ozdabiania potraw. Dzieżki pojawiają się grupowo. Można je spotkać w rowach, w parkach, na cmentarzach bądź leśnych drogach.

9. Próchnilec gałęzisty

Przypomina małe rogi bądź nitkowate gałązki. Można go spotkać przez cały rok. Rośnie na martwych pniach drzew liściastych. Jest niejadalny, ale naukowcy podejrzewają, że może zawierać substancje działające przeciwnowotworowo.

10. Garstnica wypaleniskowa

Ten mały grzyb rośnie w gromadzie. Pojawia się w miejscach, gdzie wypalano drzewo. Wyglądem przypomina niewielką czarkę osadzoną na krótkim trzonku. Garstnica nie jest jadalna i szczególnie upodobała sobie leśne polany.

11. Żółciak siarkowy

To huba o intensywnie żółtej barwie. Pasożytuje na drzewach liściastych i owocowych. Szczególnie upodobała sobie obszary, gdzie ingerował człowiek (parki, sady, cmentarze, ogrody). Jest w stanie, w przeciągu kilku lat, doprowadzić do zagłady zupełnie zdrowego drzewa. Była wykorzystywany do krzesania ognia, a jadalna są jedynie młode osobniki.

Widziałeś w lesie któryś z tych grzybów o dziwnych kształtach? A może znasz inne równie dziwnie wyglądające? Daj znać w komentarzu.

Zobacz też nasz artykuł:

5 ważnych cech, dzięki którym odróżnisz muchomor zielonawy (sromotnikowy) od kani czubajki

 
Źródła: www.ekologia.pl

Wybrane dla Ciebie

Od prawie 40 lat żyje samotnie nad brzegiem jeziora z dala od cywilizacji

Ken Smith to 74-letni staruszek z Wielkiej Brytanii, który mieszka we własnoręcznie wybudowanej chatce nad brzegiem jednego ze szkockich jezior. Od 40 lat żyje poza cywilizacją. Źli ludzie Młodość Kena obrodziła w dwa dramatyczne wydarzenia, które spowodowały, że zdecydował się na życie w leśnej głuszy. Pierwsze z nich miało miejsce gdy miał dwadzieścia-parę lat . […]

Pies w lesie tylko na smyczy! 7 powodów, które powinny przekonać każdego właściciela czworonogów

Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż spacer ze swoim psem po lesie. Jednak nawet na łonie natury musisz przestrzegać pewnych zasad. Kanapowy pies w lesie Każdy pies ma naturę łowcy. To drapieżnik, któremu instynkt podpowiada, że powinien polować i zabijać swoje ofiary. Dodatkowo las nie jest naturalnym środowiskiem dla psa domowego, dlatego podczas spaceru wśród […]

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Instrukcje krok po kroku

Nie tylko pieczarki można uprawiać na własnym poletku, ale także wiele leśnych grzybów. Jak się do tego zabrać? Co jest niezbędne, by grzyby chciały rosnąć? Wyjaśniamy jak uprawiać grzyby w ogrodzie w artykule poniżej. Grzyby w ogrodzie? Da się! Wiele osób sądzi, ze grzybów leśnych nie da się wyhodować poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest […]

8 cennych informacji, dzięki którym każdy odnajdzie drogę w lesie. Bezcenne wskazówki dla wielbicieli pieszych wędrówek

Słoneczna aura zachęca do częstszych spacerów po lesie. Lubimy podziwiać bogatą florę, wsłuchiwać się w odgłosy ptaków oraz zwierząt dochodzące zza drzew, zbierać grzyby czy jagody. Jednak kiedy w poszukiwania runa leśnego skręcimy w złą drogę, to pojawia się problem. Nagle tracimy orientację i okazuje się, że nie wiemy jak wydostać się z leśnej gęstwiny. […]

Oko w oko ze żmiją zygzakowatą w lesie. Nie prowokuj gada i uniknij ukąszenia

Podczas spacerów po lesie może się zdarzyć, że natrafisz na żmiję. Co należy wówczas zrobić, aby uniknąć ukąszenia? Podmokłe siedliska żmii Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w naszym kraju. Jej grzbiet może być zabarwiony na brązowo, szaro, czarno, czerwono. Znakiem charakterystycznym jest trójkątny kształt głowy oraz zygzak na grzbiecie, który nie zawsze jest […]

Bo dzik zawsze jest dziki. 7 kłopotliwych sytuacji, które mogą spotkać każdego podczas wędrówek po lesie

Podczas wypraw do lasu może zdarzyć się, że znajdziemy się w dość nietypowej sytuacji. Najbardziej kłopotliwymi momentami są te, kiedy spotykamy dzikie zwierzęta. Wówczas mało osób wie, co powinno zrobić. Tymczasem w większości przypadków należy zachować spokój, nie wpadać w panikę i wezwać odpowiednie służby. 1. Co zrobić kiedy w przypadku potrącenia autem zwierzęcia? Po […]