Kategorie Sprzątanie

14 trików, które sprawią że staniesz się mistrzem sprzątania

Według badań dorośli spędzają od 7 do nawet 19 godzin tygodniowo na sprzątanie swoich domów lub mieszkań. Liczby różnią się w zależności od różnych czynników: wieku, statusu społecznego, rodzaju budynku, liczby pokoi i zastosowanych metod czyszczenia. Jednak istnieje wiele naprawdę skutecznych metod, które mogą znacznie skrócić czas spędzony na sprzątanie.

#1 Folia aluminiowa jako czyścik do naczyń

mycie naczyń
1crazyhousetips/Instagram

Zrób z folii aluminiowej kulkę, użyj odrobiny detergentu i zeskrob z naczyń zalegający tłuszcz.

#2 Soda oczyszczona i ocet poradzą sobie z czyszczeniem okiennych szczelin

14 trików, które sprawią że staniesz się mistrzem sprzątania
pinterest.com

Kurz i brud bardzo często zalega w rogach i szczelinach okien oraz rolet. Aby dokładnie wyczyścić ten obszar nanieś łyżką sodę oczyszczoną oraz ocet. Pozostaw na 5 – 10 minut, a następnie użyj szczoteczki do zębów aby wysunąć brud rogów na centralną część. Zbierz całość brudu szmatką.

#3 Użyj papieru i octu do wyczyszczenia toalety

wc
byjillee/Instagram

O wiele łatwiej jest usunąć brud z toalety, jeśli wcześniej wykonasz pewne czynności. W tym celu wlej ocet na kilka ręczników papierowych. Umieść je w kołnierzu toalety i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie tylko usuń ręczniki (nie wyrzucaj ich do toalety!) i spuść wodę.

#4 Skarpetka przyda się przy sprzątaniu żaluzji

skarpeta
byjillee/Instagram

Czyszczenie żaluzji może być bardzo trudne, zwłaszcza, że ściereczka do czyszczenia może przypadkowo przyczepić się do jakiegoś wystającego elementu. Stara skarpeta może być świetnym narzędziem do wykonania tego zadania, zwłaszcza jeśli założysz ją na rękę.

#5 Użyj ketchupu do wypolerowania mosiądzu

ketchup
pinterest

Aby przedmioty z mosiądzu uzyskały ładny połysk, nałóż odrobinę ketchupu na gąbkę i rozprowadź go na powierzchni, pocierając kolistymi ruchami. Następnie użyj szmatki, aby zetrzeć całość i umyj przedmiot. Możesz dodać odrobinę soli co wzmocni działanie.

#6 Pozbieraj sierść zwierząt za pomocą gumowej rękawicy

rękawica
pinterest

Używając gumowej rękawicy możesz pozbierać sierść swojego pupila z każdej miękkiej powierzchni. Po prostu załóż rękawiczkę i przejedź ręką po kanapie, a sierść przyczepi się do niej jak magnes.

#7 Użyj pasty do zębów aby wypolerować krany na połysk

kran
pinterest

Po prostu nałóż odrobinę pasty na kran i wyszoruj szmatką lub gąbką.

#8 Orzechy włoskie zlikwidują uszczerbki na drewnianych meblach

orzech
pinterest

Aby ukryć drobne zadrapania na drewnianych meblach należy użyć orzechów włoskich lub orzechów brazylijskich. Te orzechy zawierają naturalne oleje. Po użyciu orzechów, wypoleruj powierzchnie miękką, suchą szmatką. To sprawi, że zadrapania i ubytki w meblach będą mniej widoczne.

#9 Alkohol sprawi, że polerowanie będzie prostsze niż myślisz

sprzątanie
pinterest

Doskonałym sposobem polerowania powierzchni ze stali nierdzewnej i urządzeń takich jak kuchenki mikrofalowe, czajniki i tostery jest alkohol. Tak, możesz użyć wódki podczas sprzątania! (ale tylko do sprzątania). Potrzebujesz tylko kilku kropli i miękkiej szmatki i możesz zabierać się za proste sprzątanie.

#10 Użyj kremu do golenia do wyczyszczenia stali nierdzewnej

lodówka
byjillee/Instagram

Krany i powierzchnie ze stali nierdzewnej można łatwo wyczyścić używając kremu do golenia. Wystarczy nanieść go na powierzchnię, a następnie zetrzeć go do sucha.

#11 Użyj przegródek do uporządkowania szuflad

szuflada
simplyorganized/Instagram

W szufladach bardzo często panuje nieporządek. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka pudełeczek i przegródek dzięki którym łatwo posprzątasz kosmetyki, kable, przybory papiernicze i wiele innych przedmiotów.

#12 Wykorzystaj przestrzeń po wewnętrznej stronie drzwi szafek

szafka
abowlfulloflemons/Instagram

Wystarczy, że kupisz kilka haczyków i uchwytów i umieścisz po wewnętrznej stronie drzwi dodatkowe półki. To pomoże Ci znaleźć nową przestrzeń na schowanie butelek, słoików, szczotek itp.

#13 Użyj przegródek na dokumenty aby schować papier toaletowy

papier
pinterest

Oprócz przechowywania papieru toaletowego, organizery na dokumenty możesz zastosować także w kuchni do przechowywania puszek, desek lub małych blach.

#14 Zawieś szczotkę do czyszczenia toalety pod muszlą

toaleta
pinterest

Jeśli nie chcesz aby szczotka zawsze była wilgotna i gromadziły się w niej zarazki, po wyczyszczeniu, umieść ją pod deską klozetową i poczekaj aż przeschnie.

Źródło i fotografie: brightside.me