Kategorie Dom

Poinsecja – prawdziwa gwiazda świątecznego stołu. Zadbana zakwitnie ponownie w przyszłym roku!

Wraz z nadejściem grudnia kupujemy gwiazdy betlejemskie, które stanowią piękną, świąteczną dekorację. Dowiedz się jak o nie dbać, aby jak najdłużej cieszyły oczy wszystkich domowników.

pinterest

Przybysz z Meksyku

Wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna to inne nazwy określająca gwiazdę betlejemską. W warunkach naturalnych można spotkać ją w Meksyku i Gwatemali. Jest krzewem dorastającym do 3 metrów wysokości z rozwidlającymi się, nagimi pędami. W uprawie doniczkowej swoje czerwone kwiatostany rozwija zimą i ze względu na to jest tak ceniona.

Pisecbesedil/wikimediacommons

Kwiatowy zmarzluch

W trakcie zakupu poinsecji dokładnie obejrzyj jej liście. Nie powinny mieć żadnych plam. U zdrowej rośliny są jędrne, zielone i nie zwisają w dół. Niestety kwiat jest dość wrażliwy na przechłodzenie. Dlatego na czas transportu owiń go w papier i szybko przewieź do domu. Nie kupuj poinsecji, która jest eksponowana na dworze (bazar, chodnik), gdyż po ustawieniu w ciepłym pomieszczaniu zacznie gubić liście.

pinterest

Gwiazda betlejemska lubi:

  • rozproszone światło,
  • temperaturę w granicach 18-22°C,
  • lekko wilgotne podłoże,
  • zasilanie nawozem z małą ilością azotu (zima).

Światło

Wilczomlecz potrzebuje jasnego stanowiska. Najlepiej będzie czuł się na parapecie (nie bezpośrednio nad grzejnikiem) bądź w innym miejscu dobrze świetlonym. Jeśli chcesz go ustawić na stole to zadbaj o to, aby mebel znalazł się blisko okna.

Temperatura

Roślinie najbardziej odpowiada temperatura w granicach 18-22°C. Jeśli wzrośnie, to zacznie zrzucać liście. Dodatkowo poinsecja źle znosi przeciągi i podmuchy mroźnego powietrza. Miej to na uwadze, kiedy będziesz chciał otworzyć okno, aby wywietrzyć pomieszczenie.

pinterest

Podlewanie

Gwiazda betlejemska nie lubi przesuszenia oraz nadmiaru wody. Ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Roślinę podlewaj co drugi dzień małymi porcjami wody. Jeśli w podstawce zgromadzi się nadmiar płynu, to koniecznie go wylej.

Po kwitnieniu

Wilczomlecz już w styczniu bądź lutym zacznie gubić liście. Nie wyrzucaj go, ale właściwie o niego zadbaj, aby w kolejnym roku znów zakwitł. Przytnij pędy (do 20 cm) i na okres ok. 4-6 tygodni przetrzymuj go w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 15°C. Wówczas rośliny nie należy nawozić ani podlewać. Po tym okresie przesadź kwiat i ustaw w pierwotnym miejscu.

Co zrobić, aby poinsecja ponownie zakwitła?

Jeśli chcesz, aby na Boże Narodzenie gwiazda betlejemska miała efektownie wybarwione liście, to musisz poddać ją pewnemu zabiegowi. Od połowy października kwiat musi przez 14 godzin pozostawać w ciemności, a przez 10 godzin powinien przebywać w jasnym pomieszczeniu. Najprościej będzie go, w godzinach 17:00-7:00, nakryć kartonem lub wynieść do zaciemnionego pokoju. Pamiętaj o systematyczności, gdyż w przeciwnym razie liście pozostaną zielone.

BONUS

Liście poinsecji wcale nie muszą być czerwone. Hodowcy stworzyli odmiany odznaczające się białymi, różowymi, pomarańczowymi, a nawet dwubarwnymi liśćmi.

pinterest

Kupiłeś w tym roku poinsecję?

Zobacz jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe. 

genialne

 

Źródła: ladnydom.pl, ladnydom.pl