×

Poinsecja – prawdziwa gwiazda świątecznego stołu. Zadbana zakwitnie ponownie w przyszłym roku!

Wraz z nadejściem grudnia kupujemy gwiazdy betlejemskie, które stanowią piękną, świąteczną dekorację. Dowiedz się jak o nie dbać, aby jak najdłużej cieszyły oczy wszystkich domowników.

Przybysz z Meksyku

Wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna to inne nazwy określająca gwiazdę betlejemską. W warunkach naturalnych można spotkać ją w Meksyku i Gwatemali. Jest krzewem dorastającym do 3 metrów wysokości z rozwidlającymi się, nagimi pędami. W uprawie doniczkowej swoje czerwone kwiatostany rozwija zimą i ze względu na to jest tak ceniona.

Kwiatowy zmarzluch

W trakcie zakupu poinsecji dokładnie obejrzyj jej liście. Nie powinny mieć żadnych plam. U zdrowej rośliny są jędrne, zielone i nie zwisają w dół. Niestety kwiat jest dość wrażliwy na przechłodzenie. Dlatego na czas transportu owiń go w papier i szybko przewieź do domu. Nie kupuj poinsecji, która jest eksponowana na dworze (bazar, chodnik), gdyż po ustawieniu w ciepłym pomieszczaniu zacznie gubić liście.

Gwiazda betlejemska lubi:

  • rozproszone światło,
  • temperaturę w granicach 18-22°C,
  • lekko wilgotne podłoże,
  • zasilanie nawozem z małą ilością azotu (zima).

Światło

Wilczomlecz potrzebuje jasnego stanowiska. Najlepiej będzie czuł się na parapecie (nie bezpośrednio nad grzejnikiem) bądź w innym miejscu dobrze świetlonym. Jeśli chcesz go ustawić na stole to zadbaj o to, aby mebel znalazł się blisko okna.

Temperatura

Roślinie najbardziej odpowiada temperatura w granicach 18-22°C. Jeśli wzrośnie, to zacznie zrzucać liście. Dodatkowo poinsecja źle znosi przeciągi i podmuchy mroźnego powietrza. Miej to na uwadze, kiedy będziesz chciał otworzyć okno, aby wywietrzyć pomieszczenie.

Podlewanie

Gwiazda betlejemska nie lubi przesuszenia oraz nadmiaru wody. Ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Roślinę podlewaj co drugi dzień małymi porcjami wody. Jeśli w podstawce zgromadzi się nadmiar płynu, to koniecznie go wylej.

Po kwitnieniu

Wilczomlecz już w styczniu bądź lutym zacznie gubić liście. Nie wyrzucaj go, ale właściwie o niego zadbaj, aby w kolejnym roku znów zakwitł. Przytnij pędy (do 20 cm) i na okres ok. 4-6 tygodni przetrzymuj go w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 15°C. Wówczas rośliny nie należy nawozić ani podlewać. Po tym okresie przesadź kwiat i ustaw w pierwotnym miejscu.

Co zrobić, aby poinsecja ponownie zakwitła?

Jeśli chcesz, aby na Boże Narodzenie gwiazda betlejemska miała efektownie wybarwione liście, to musisz poddać ją pewnemu zabiegowi. Od połowy października kwiat musi przez 14 godzin pozostawać w ciemności, a przez 10 godzin powinien przebywać w jasnym pomieszczeniu. Najprościej będzie go, w godzinach 17:00-7:00, nakryć kartonem lub wynieść do zaciemnionego pokoju. Pamiętaj o systematyczności, gdyż w przeciwnym razie liście pozostaną zielone.

BONUS

Liście poinsecji wcale nie muszą być czerwone. Hodowcy stworzyli odmiany odznaczające się białymi, różowymi, pomarańczowymi, a nawet dwubarwnymi liśćmi.

Kupiłeś w tym roku poinsecję?

Zobacz jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe. 

 

 
Źródła: ladnydom.pl, ladnydom.pl

Wybrane dla Ciebie

Różowe sukulenty wyglądają jak muśnięte różem policzki. Zachwycą każdą małą i dużą księżniczkę

Świat sukulentów jest niezwykle bogaty, a wiele roślin występuje w przeróżnych kolorach. Są też takie, które przypominają słodkie ciastko. 😉 Upudrowane rośliny Obok zielonych, bordowych czy żółtych sukulentów, występują też różowe. Zachwycają pastelową barwą i wyglądają jakby ktoś musnął je delikatnie różem do policzków. Niektóre z nich charakteryzują się soczystymi kolorami, a inne mają bardziej […]

Co lubią a czego nie lubią storczyki. 5 podstawowych zasad pielęgnacji tych pięknych kwiatów

Storczyki zachwycają dużą gamą kolorystyczną swoich kwiatów oraz eleganckim wyglądem. Skolonizowały niemal całą kulę ziemską (nie występują jedynie na pustyniach oraz w miejscach o polarnych klimacie). Oczywiście można uprawiać je też w warunkach domowych. Storczyk o amarantowych, białych, czerwonych czy wielobarwnych kwiatach będzie oryginalną ozdobą każdego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że to dość wymagające rośliny, […]

Domowa pielęgnacja storczyków. Co zrobić, kiedy rośliny zrzucą swoje barwne kwiaty?

Storczyki wyglądają niczym przybysze z bajkowego świata. Zachwycają swoimi barwnymi kwiatami, które mogą cieszyć oczy przez wiele miesięcy. Co jednak zrobić kiedy przekwitną? Przycinać pędy czy zostawić wszystko w rękach natury? Orchidea bez kwiatów Kiedy efektownie wyglądające kwiaty opadają, storczyk zaczyna przypominać nieatrakcyjną roślinę. Szybko przenosimy go w mało widoczne miejsce i zwyczajnie o nim […]

Eszeweria 'Rainbow' – kameleon wśród sukulentów. Zmienia barwę liści w zależności od pory roku

Świat sukulentów jest niezwykle bogaty, a niektóre rośliny przybierają przybierać wręcz tęczowe kolory. Dekoracyjne rozety Eszeweria 'Rainbow' to uroczy sukulent, którego liście tworzą niewielkie rozety osadzone blisko podłoża. Ich cechą charakterystyczną jest to, że w zależności od pory roku zmieniają swoją barwę. Na liściach pojawiają się odcienie różu, błękitu, żółci, co sprawia, że roślina jest […]

27 osób które miały najzabawniejsze pomysły na Boże Narodzenie. Święta na wesoło jeszcze trwają

Istnieją osoby, których poczucie humoru i zamiłowanie do żartów przybiera na sile w okresie świąt. Wówczas zakładają komiczne swetry, kupują prezenty ze swoją podobizną lub konstruują choinkę z papieru toaletowego. Odrobina absurdu w tracie Bożego Narodzenia jest jak najbardziej porządna. 😉 1. Bezapelacyjnie wygrał konkurs na najbrzydszy świąteczny sweter 2. Kiedy spędzasz w łazience godzinę, […]

30 najpiękniejszych choinek, które czarują wyjątkową różnorodnością. Niezwykłe i niespotykane!

Zwykle w naszych domach ustawiamy tradycyjne choinki z zielonymi gałązkami. Jednak czasami można pozwolić sobie na trochę szaleństwa. Co powiesz na soczyście żółte drzewko, całe przystrojone słodyczami lub takie z pawiem na czubku. Brzmi dość ekscentrycznie, ale bajecznie kolorowe choinki będą niezwykłą ozdobą każdego salonu. 😉 1. Choinka, na którą wylewają się bombki 2. Jasne, […]