×

Poinsecja – prawdziwa gwiazda świątecznego stołu. Zadbana zakwitnie ponownie w przyszłym roku!!

Wraz z nadejściem grudnia kupujemy gwiazdy betlejemskie, które stanowią piękną, świąteczną dekorację. Dowiedz się jak o nie dbać, aby jak najdłużej cieszyły oczy wszystkich domowników.

Przybysz z Meksyku

Wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna to inne nazwy określająca gwiazdę betlejemską. W warunkach naturalnych można spotkać ją w Meksyku i Gwatemali. Jest krzewem dorastającym do 3 metrów wysokości z rozwidlającymi się, nagimi pędami. W uprawie doniczkowej swoje czerwone kwiatostany rozwija zimą i ze względu na to jest tak ceniona.

Kwiatowy zmarzluch

W trakcie zakupu poinsecji dokładnie obejrzyj jej liście. Nie powinny mieć żadnych plam. U zdrowej rośliny są jędrne, zielone i nie zwisają w dół. Niestety kwiat jest dość wrażliwy na przechłodzenie. Dlatego na czas transportu owiń go w papier i szybko przewieź do domu. Nie kupuj poinsecji, która jest eksponowana na dworze (bazar, chodnik), gdyż po ustawieniu w ciepłym pomieszczaniu zacznie gubić liście.

Gwiazda betlejemska lubi:

  • rozproszone światło,
  • temperaturę w granicach 18-22°C,
  • lekko wilgotne podłoże,
  • zasilanie nawozem z małą ilością azotu (zima).

Światło

Wilczomlecz potrzebuje jasnego stanowiska. Najlepiej będzie czuł się na parapecie (nie bezpośrednio nad grzejnikiem) bądź w innym miejscu dobrze świetlonym. Jeśli chcesz go ustawić na stole to zadbaj o to, aby mebel znalazł się blisko okna.

Temperatura

Roślinie najbardziej odpowiada temperatura w granicach 18-22°C. Jeśli wzrośnie, to zacznie zrzucać liście. Dodatkowo poinsecja źle znosi przeciągi i podmuchy mroźnego powietrza. Miej to na uwadze, kiedy będziesz chciał otworzyć okno, aby wywietrzyć pomieszczenie.

Podlewanie

Gwiazda betlejemska nie lubi przesuszenia oraz nadmiaru wody. Ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Roślinę podlewaj co drugi dzień małymi porcjami wody. Jeśli w podstawce zgromadzi się nadmiar płynu, to koniecznie go wylej.

Po kwitnieniu

Wilczomlecz już w styczniu bądź lutym zacznie gubić liście. Nie wyrzucaj go, ale właściwie o niego zadbaj, aby w kolejnym roku znów zakwitł. Przytnij pędy (do 20 cm) i na okres ok. 4-6 tygodni przetrzymuj go w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 15°C. Wówczas rośliny nie należy nawozić ani podlewać. Po tym okresie przesadź kwiat i ustaw w pierwotnym miejscu.

Co zrobić, aby poinsecja ponownie zakwitła?

Jeśli chcesz, aby na Boże Narodzenie gwiazda betlejemska miała efektownie wybarwione liście, to musisz poddać ją pewnemu zabiegowi. Od połowy października kwiat musi przez 14 godzin pozostawać w ciemności, a przez 10 godzin powinien przebywać w jasnym pomieszczeniu. Najprościej będzie go, w godzinach 17:00-7:00, nakryć kartonem lub wynieść do zaciemnionego pokoju. Pamiętaj o systematyczności, gdyż w przeciwnym razie liście pozostaną zielone.

BONUS

Liście poinsecji wcale nie muszą być czerwone. Hodowcy stworzyli odmiany odznaczające się białymi, różowymi, pomarańczowymi, a nawet dwubarwnymi liśćmi.

Kupiłeś w tym roku poinsecję?

Zobacz jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe. 

 

 
Źródła: ladnydom.pl, ladnydom.pl

Wybrane dla Ciebie

23 osoby, których pech nie opuszcza nawet w święta. To komiczne bożonarodzeniowe wpadki

Podczas świąt zawsze może coś pójść nie tak. Czasami prezenty nie dojdą na czas, choinka straci wszystkie swoje igły, a innym razem kot przegryzie jeden kabel i pozbawi cały dom prądu. Poznaj ludzi, którzy w podczas Bożego Narodzenia nie uniknęli niespodzianek. 😉 1. Kiedy dostajesz nową pracę i masz założyć świąteczne ubranie. Wybierasz zabawny sweter, […]

23 osoby, które po otwarciu prezentów wybałuszyły oczy ze zdziwienia. Takich rzeczy nie spodziewały się dostać

Pod choinką można znaleźć bardzo różnorodne prezenty. Niektórzy mają duszę żartownisia i postanawiają sprawić bliskim zabawne upominki. Obdarowanej osobie, po rozerwaniu papieru, zwykle szczęka opada mocno na podłogę. 😉 1. Sweter z motywem świąteczno-mitologicznym 2. Twórcza modyfikacja obrazu Muncha 3. Trochę dziwna kolekcja świec 4. Żebyś wszędzie rozpoznał swoją walizkę 5. Urok własnoręcznie wydzierganych prezentów […]

Kiedy wypieki nie wyglądają tak, jak na zdjęciu w przepisie. 19 zabawnych świątecznych wpadek

Podczas przygotowywania świątecznych wypieków nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Zdobienie pierniczków czy wykonywanie chatek z piernika, to nie taka prosta sprawa. 😉 Zdarza się, że efekt finalny rozczarowuje, a wypiek wygląda zupełnie inaczej, niż na zdjęciu w przepisie. Obejrzyj najśmieszniejsze pieczeniowe wpadki. 😉 1. Gwiazdki z karmelków nie należą do najtrwalszych 😉 2. […]

Naukowcy udowadniają, że w święta wcale nie tyjemy i dodatkowy serniczek nie odłoży się na biodrach

Zastanawiałeś się kiedykolwiek ile możesz przytyć siedząc za świątecznym stołem? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie, które zastanawia zwłaszcza osoby dbające o figurę. via GIPHY Jeszcze jeden kawałek serniczka W Boże Narodzenie każdy z nas udziela sobie żywieniowej dyspensy i przez te kilka dni przestaje liczyć kalorie. Kolejne porcje sernika, sałatki czy bigosu odkładają się […]

Świąteczna sałatka wymaga naturalnego majonezu. Czytaj etykiety i nie daj się zwieść kolorowym reklamom

Wiele osób nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez sałatki jarzynowej. Jej najważniejszym składnikiem, obok samych warzyw, jest oczywiście majonez. Czy wiesz, który wybrać ze sklepowej półki, aby był najlepszy? Święta majonezem stoją W supermarketach słoiczków z  majonezem nie brakuje. Jednak skład wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Dlatego trzeba uważnie przestudiować etykiety i zdecydować się na ten, […]

7 dekoracyjnych sukienek, czyli drugie życie ozdobnego papieru do pakowania prezentów

Po świętach wiele osób zmaga się z dylematem: Co zrobić z kolorowym papierem ozdobnym? Wyrzucić? Zachować na inną okazję? Pewna kobieta znalazła rozwiązanie. Olivia Mears pochodzi z Karoliny Północnej. Na co dzień zajmuje się projektowaniem kostiumów. Po pewnych świętach Bożego Narodzenia, w jej głowie narodził się genialny pomysł. Postanowiła twórczo wykorzystać cały papier prezentowy, który […]