×
Wirtualna Polska

10 życiowych powodów, dla których warto zapisać swoje dziecko na obóz harcerski

Rok szkolny właśnie dobiegł końća, a Ty zastanawiasz się jaka forma wakacyjnej rozrywki będzie najlepsza dla Twojego dziecka? Na pewno słyszałeś o koloniach oraz młodzieżowych obozach tematycznych, ale czy nie lepiej zapisać dziecko na nieco zapomniany obóz harcerski? Ta kiedyś kultowa rozrywka, mogłaby przynieść Twojemu dziecku niezapomniane przeżycia oraz wiele ciekawych przygód! Jeśli jednak dalej nie jesteś przekonany o to kilka argumentów, które powinieneś rozważyć!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Umiejętności przetrwania

Kilku tygodniowy pobyt na obozie harcerskim pozoli dziecku nauczyć się jak rozpalić ognisko, jak zaopatrzyć ranę, odróżnić owoce trujące od jadalnych, a także jak w prosty sposób rozbić namiot.

#2 Zapomni o telefonie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy my byliśmy dziećmi nie było możliwości ciągłego sprawdzania telefonu, a o Facebooku nikt nie słyszał. Kiedy chcieliśmy zadzwonić do rodziców trzeba było szukać budki telefonicznej lub dzwonić z od dorosłego zarządzającego danym obiektem. Na początku Twoja pociecha może być niepocieszona, że nie może korzystać ze smartfona, jednak z czasem zobaczy, że bez telefonu również da się żyć.

#3 Pozna łono natury

Obecnie często zapominamy o tym jak piękna jest przyroda. Kiedy już nasza pociecha porzuci swój telefon, zacznie rozglądać się dookoła i odkryje piękno natury. Pozna nowe gatunku roślin, przejdzie się po Parkach Narodowych, zobaczy jak mieszkają ludzie w innych miasteczkach czy wsiach. Z pewnością taki wyjazd będzie niezapomnianym przeżyciem!

#4 Nauczy się patriotyzmu

Celem harcerstwa jest nie tylko szkoła przetrwania, ale także wychowanie oraz patriotyzm. Dzieci od najmłodszych lat zaczną kształtować swoją obywatelską światomość oraz od podstaw będą kształtować patriotyzm.

#5 Odpowiedzialność za innych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wstępując do harcerstwa lub będąc na takim obozie, należy troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o innych z grupy. Jaki członek harcetstwa, Twoja pociecha może zostać zastępowym, a także zdobyć specjalne odznaki za udzielanie pomocy.

#6 Nauka taktycznego działania

Obozy przeważnie polegają na działaniu w grupie. Twoja pociecha będzie musiała zawsze zachować czujność, wykazać się szybkością i dobrą współpracą z resztą harcerzy. To świetna zabawa, ale także nauka oraz sposób na rozwijanie swoich umiejętności i poznanie nowych znajomości.

#7 Przyjaźnie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Na każdej kolonii poznaje się nowych znajomych, jednak przyjaźnie zawiązane na obozie harcerskim pozostają na całe życie. To właśnie podczas obozów przetrwania poznajemy siebie najlepiej!

#8 Samodzielność

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Obozy harcerskie trwają zazwyczaj 2-3 tygodnie, a to oznacza, że Twoja pociecha przez ten czas będzie musiałą przetrwać bez rodziców! To dobry sposób na sprawdzenie czy Twoje dziecko jest samodzielne i czy potrafi poradzić sobie bez pomocy najbliższych.

#9 Obowiązkowosć

Każdy uczestnik obozów zawsze ma do wykonania określone zadania. Pilnuje czy ognisko wciąż się pali, przygotowuje kanapki dla członków grupy, przynosi wodę na herbatę, nosi podręczną apteczkę etc.

#10 Szacunek do przyrody

Wielu dorosłych daje zły przykład młodszym poprzez zaśmiecanie zieleni czy nieszczenie roślin. Nawet jeśli Twoje dziecko słyszy na lekcjach przyrody, że nie wolno deptać zieleni czy wyrzucać śmieci gdzie popadnie, to i tak najlepiej zrozumie w harcerstwie, jak tragiczne skutki może mieć stałe zaniedbywanie przyrody.

A to wszystko daje Ci zapisanie pociechy na obóz harcerski! Same plusy, prawda? 🙂

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować