Ten model torebki jest więcej wart niż niektóre inwestycje. Warto zastanowić się nad jej kupnem

Hermès to jeden z najbardziej ekskluzywnych domów mody na świecie. Być może w Polsce nie jest tak znany jak Gucci czy Dolce & Gabbana, jednak wiele gwiazd potrafi dostrzec prawdziwe znaczenie za tym mało widocznym logo goszącym na torebkach i zegarkach.

Hermes czyli posłaniec bogów

W mitologii Hermes był posłańcem bogów, patronem wędrowców oraz podróżujących. Nosił niezwykłe sandały ze skrzydłami, które pozwalały mu na przemieszczenie się z jednego krańca świata na drugi. Oczywiście nie chodzi tutaj o torebkę wykonaną w czasach świetności Olimpu, lecz o wyrób rodzinnej marki Thierry’ego Hermesa – założyciela marki odzieżowej.

Ten model torebki jest więcej wart niż niektóre inwestycje. Warto zastanowić się nad jej kupnem
Udostępnijwikipedia.com

Początkowo firma ta faktycznie była mocno związana z symboliką greckiego boga i zajmowała się tworzeniem siodeł i uprzęży, a z czasem również toreb podróżnych i teczek na dokumenty. Od 1837 roku przedsiębiorstwo rozrastało się i zmieniało wyroby. Oczywiście do dziś można kupić siodła z wybitą literką „H”, lecz przez ponad 150 lat, sześć pokoleń rodziny Hermès zajmowało się szyciem skórzanych kufrów, walizek, torebek oraz butów.

Najbardziej pożądana torebka na świecie

Każda kobieta pragnie w życiu tylko jednego – całej szafy torebek, z klasyczną Chanel na czele. Oprócz tego w kolekcji musi pojawić się wyrób marki Hermès czyli torba Birkin. Model ten został nazwany na cześć aktorki i wokalistki Jane Birkin. Artystka podczas jednej ze swoich podróży z przyjacielem, Jean-Louis Dumasem, synem założyciela przedsiębiorstwa oraz ówczesnym dyrektorem marki, narzekała na wielkość swojej torebki. Szef Hermès zainspirował się słowami aktorki i stwierdził, że każda kobieta potrzebuje eleganckiej torebki, która pomieści rzeczy potrzebne w podróży.

Torebka na którą warto czekać

Birkin Bag wykonywana jest z najwyższej jakości skóry. Najbardziej cenione są ze skóry krokodyla, cielaka czy kozy, jednak zdarzają się modele wykonane ze skóry strusia czy jaszczurki. Oczywiście cena modelu wzrasta wraz z wyborem egzotyczniejszego stworzenia. Torebki wyrabiane są ręcznie, a podczas całego procesu tworzenia, pracuje nad nią tylko jeden kaletnik. Każdy produkt wyrabiany jest według pierwotnej techniki, która sięga XIX wieku. Jedna torebka powstaje w przeciągu kilkudziesięciu godzin, a w jednym tygodniu powstaje tylko 5 modeli.

Krótka lekcja liczenia

Okazuje się, że wieloletnia sztuka kaletnicza jest dziś bardzo wysoko ceniona. Kwota jaką należy zapłacić za wyroby marki Hermès z roku na rok wzrasta, a zakup ekskluzywnej torebki może okazać się lepszą inwestycją niż zakup złota czy bitcoin’ów. Według strony Baghunter, która zajmuje się sprzedażą luksusowych torebek, zakup Birkin Bag to najlepszy wybór na wydanie swoich pieniędzy. Naukowcy porównali indeks giełdowy S&P 500 oraz model Birkin Bag i sprawdzili jak ich wartość zmieniła się na przestrzeni ostatnich 35 lat. Rynek papierów wartościowych uzyskał zwrot w wysokości nominalnej średniej, wynoszącej 11,66%, przy realnej średniej zwrotu z 8,65%; co oznaczało, że S%P miało średni roczny zwrot w wysokości 1,9%, przy średniej realnej średniej wynoszącej -1,5%.

Z kolei indeksy torebki Birkin Bag, wzrosły o 14,2% w tym samym okresie. Złoto czy diamenty mogą stale zwiększać i zmniejszać swoją wartość, jednak wyrób francuskiego domu mody, przez dłuższy czas była stała. Dopiero w 2001 roku wzrosła i zwiększyła się o 25%, aż w 2016 roku jedna z torebek została sprzedana za rekordową cenę 223 000 dolarów. To właśnie wtedy, na jednej z licytacji w Hong Kongu, anonimowy nabywca kupił model wykonany z skóry krokodyla z wykończeniem z diamentów oraz białego złota. Najtańsze torebki z tego modelu można kupić od 6 do 8 tysięcy, oczywiście indywidualne zamówienia i preferencje dotyczące zdobień i dodatków, podwyższają jej cenę.

Gwiazdy kochają ten model

W Hollywood gwiazdy znają wartość kultowego modelu Birkin Bag, do jej wielkich fanek zalicza się Julia Roberts, Oprah Winfrey, Kate Moss, Victoria Beckham czy Kim Kardashian, która jedną ze swoich torebek podarowała córeczce, aby… ozdobiła ją dziecięcymi rysunkami.