Amerykański botanik odradza zagrożony wyginięciem gatunek motyla i na nowo sprowadza go do San Francisco
Rozwój cywilizacji i ciągłe rozrastanie się miast sprawia, że wiele gatunków roślin oraz zwierząt staje na granicy wymarcia. Jednak jeden człowiek postanowił stawić temu czoła.



Powrót motyli do miast
San Francisco to ogromne miasto, które jest domem dla ponad 800 tys. osób. W takim środowisku motyle nie mają łatwego życia. Jak się okazało Battus philenor (motyl z rodziny paziowatych występujący w Ameryce Północnej) jest coraz rzadziej spotykany w San Francisco. Świadomy tego jest biolog i przyrodnik Tim Wong. Mężczyzna na przekór urbanizacji postanowił odrodzić populację motyla Battus philenor i na nowo sprowadzić go do miasta.



Czerwone jaja i czarne gąsienice
Battus philenor to piękny motyl odznaczający się czarnymi skrzydłami, które opalizują na niebiesko. Na liściach i łodygach roślin składa on małe czerwono-pomarańczowe jaja. Z nich wykluwają się czarne gąsienice, które później przeistaczają się w motyle. Jeszcze kilkanaście lat temu Battus philenor występował dość powszechnie w San Francisco. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji jego siedliska były niszczone.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Fascynacja motylami


Pasją Tima Wonga są właśnie motyle. Zwrócił na nie uwagę już w szkole podstawowej. Najbardziej fascynuje go ich niezwykła zdolność transformacji. Odkrył, że gąsienice Battus philenor żywią się rośliną zwaną Aristolochia californica, która rośnie w północnej części stanu Kalifornia. Od pracowników ogrodu botanicznego w San Francisco nabył kilka sadzonek tej rzadkiej rośliny i posadził ją w szklarni, którą zbudował na swoim podwórku.

Dom w ogrodzie botanicznym
Następnie zaczął hodować 20 gąsienic. Wraz z upływem czasu udało mu się odtworzyć setki motyli, które znalazły dom w ogrodzie botanicznym. Ten cudowny wyczyn świadczy o tym, że przyroda potrafi się odradzać. Musi mieć tylko ku temu sprzyjające warunki.



BONUS
Tim Wong sam siebie nazywa social butterfly, co w amerykańskim slangu oznacza osobę towarzyską. 😉



Jak Ci się podoba pomysł odradzania motyli?
21 dowodów na to, że świat wyciąga nowe króliki z kapelusza. To skarbnica niezwykłych zjawisk


