×

Duńska IKEA rozpoczęła sprzedaż klopsików dla owadów. Wszystko w trosce o dziką przyrodę

Chyba każdy zna słynne mięsne lub roślinne klopsiki ze sklepu IKEA. Teraz koncern meblowy poszedł o krok dalej i rozpoczął sprzedaż specjalnych kulek dla owadów.

klopsy
pinterest

Ewolucja klopsa

Duńska IKEA postawiła zaangażować się w poprawę bioróżnorodności w swoim kraju. Okazuje się, że prawie 60% terenów w tym małym państwie to pola uprawne. Natomiast dzikich obszarów jest jedynie 2%. Aby uświadomić mieszkańcom, że w Dani brakuje naturalnych siedlisk dla owadów, IKEA wraz z WWF (World Wildlife Fund) stworzyła klopsiki dla latających przyjaciół.

klops
pinterest

Z pomocą naturze

Seedballs lub fröbullar to coś w rodzaju odżywczej kuli dla owadów. Składa się z gleby, gliny, wody oraz nasion polnych kwiatów (np. kąkol polny, mak, rumianek). Taki klopsik wystarczy wsadzić w doniczce, ogrodzie czy na łące. Następnie należy uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż rośliny wykiełkują. Dzięki nim wskrzeszone zostaną tereny zielone, a owady i zwierzęta będą miały dogodne miejsce do rozwoju. Ponadto dzika przyroda pomaga złagodzić zmiany klimatyczne.

Produkcja odżywczych bomb

Na chwilę obecną klopsiki dla owadów można kupić jedynie w Danii. IKEA przygotowała 7500 takich zestawów. Oczywiście kulki z nasionami możesz zrobić samodzielnie. Jeśli podczas spaceru zauważysz obszar, gdzie brakuje roślin, to wykonaj klopsiki i następnego dnia zasadź je w ziemi.

Przepis na seedballs:

  • 5 części glinki do sadzenia,
  • 3 części gleby,
  • 1 część nasion.

Zmieszaj wszystkie składniki. Mikstura powinna mieć konsystencję zwartego ciasta. Jeśli będzie się rozpadała, to dodaj jeszcze trochę wody. Uformuj klopsiki i pozostaw do wyschnięcia. Następnie zasadź w wybranym miejscu.

klops
pinterest

BONUS

Niektóre pary rozdają klopsiki dla owadów gościom, który przybyli na ich ślub. To podziękowanie w ekologicznym stylu.

kulki
pinterest

Produkowałeś kiedykolwiek klopsy dla owadów?

 

Źródła: www.ekologia.pl

Może Cię zainteresować

zamknij