×

15 imponujących zjawisk przyrodniczych, które zapierają dech w piersiach

Zjawiska przyrodnicze – oszałamiające, niezwykłe i piękne. Zmieniające się warunki atmosferyczne tworzą zjawiska, które budzą zachwyt i.. grozę. Oto przykłady takich zjawisk, które fascynują ludzi na całym świecie.

1. Słupy słoneczne

Słupy słoneczne, czy świetlne (po angielsku „light pillars”) to dziwne zjawisko optyczne występujące w atmosferze przed wschodem słońca lub zaraz po jego zachodzie, kiedy promienie słońca są bardzo nisko. Ale źródłem tego zjawiska może też być światło sztuczne, które odbija się w licznych maleńkich kryształkach lodu unoszących się względnie blisko ziemi.

Słupy słoneczne widziane w styczniu 2020 roku w Finlandii

2. Chmury asperitas

Ciemne chmury, z których nie ma burzy. Mogą występować wszędzie.

Chmury asperitas obserwowane na niebie nad Nową Zelandią

3. Czerwona tęcza

Zjawisko to powstaje, jak normalna tęcza, tylko słońce musi znajdować się nisko nad horyzontem.

Czerwona tęcza w Michigan (USA)

4. Polarne chmury stratosferyczne

Polarne chmury stratosferyczne to perłowo opalizujące chmury, które tworzą się na dużych wysokościach. W przeciwieństwie do większości innych chmur, tworzą się one w stratosferze w bardzo niskich temperaturach i odbierają światło słoneczne spod horyzontu. Chmury te występują w takich krajach jak Islandia, kraje skandynawskie, Alaska, Północna Kanada i Antarktyda.

Polarne chmury stratosferyczne widziane nad Oslo (Norwegia)

5. Piorun wulkaniczny

Jest to piorun wywołany erupcją wulkanu. Występuje, gdy popiół, fragmenty skał i inne cząstki w pyle wulkanicznym zderzają się, tworząc wystarczającą ilość ładunków statycznych.

Piorun wulkaniczny widziany w Chile

6. Chmury mammatus

To charakterystyczne chmury z wypukłościami w ich dolnej części. Takie chmury kłębiaste są spektakularne i występują też w Polsce.

Chmury mammatus uchwycone w Saksonii (Niemcy)

7. Zamrożone bąbelki metanu, Abraham Lake, Alberta, Kanada

Zamrożone bąbelki metanu to pęcherzyki metanu emitowane przez rozkładające się rośliny, które są uwięzione tuż pod powierzchnią jeziora, gdy zaczyna zamarzać. W miesiącach letnich te bąbelki po prostu unoszą się na powierzchni i pękają.

Bąbelki metanu uwięzione pod lodem

8. Fale bioluminescencyjne

To zjawisko tworzą organizmy żywe. Jest to rodzaj chemiluminescencji.

Zjawisko bioluminescencji obserwowane w Australii

9. Łuk okołohoryzontalny

Powstaje na kryształkach lodu. Jest to rodzaj tęczy, ale bardziej poziomej i występuje wyżej między chmurami.

Łuk okołohoryzontalny zaobserwowany w Nepalu

10. Wir wodny

To potężne wiry, które występują w morzach i oceanach. Są one zwykle spowodowane silnymi pływami i mogą osiągać prędkości do 40 km/h.

Wir wodny uchwycony w Norwegii

11. Niebieski ogień, wulkan Ijen, Indonezja

Niebieski ogień to zjawisko powstające w wyniku spalania gazów siarkowych powstających w wyniku pęknięć wulkanu. Część gazu skrapla się do postaci płynnej i pali się na niebiesko.

Niebieska erupcja wulkanu

12. Superkomórka burzowa

Jest to silna burza z głębokim, wyraźnie widocznym i ciągle obracającym się prądem. Takie chmury mogą nawet wywołać tornado.

Chmury widziane w Nebrasce (USA)

13. Błyskawice nad Catatumbo

Wyładowania atmosferyczne nad ujściem rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo. Trwają ok. 300 dni w roku, około 9 godzin dziennie.

Błyskawice rozświetlające wenezuelskie niebo

14. Chmury soczewkowe

Soczewkowe chmury mają nietypowy kształt, podobny do spodka lub soczewki. Zwykle powstają, gdy wilgotne powietrze przepływa nad górą lub inną przeszkodą, jeśli temperatura jest wystarczająco niska.

Chmury soczewkowe widziane w Górach Skalistych (USA)

15. Zorza polarna

To niezwykle spektakularne zjawisko świetlne obserwowane jest najczęściej w okolicy koła podbiegunowego. Urzeka swoimi różnorodnymi kolorami i można je obserwować m.in. w Skandynawii, Rosji, Grenlandii czy na Alasce.

Zorza polarna obserwowana w Norwegii

O którym zjawisku pogodowym nigdy nie słyszałeś?

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

27 dowodów na to, że natura jest głodna życia i pochłania wszystko, co spotyka na swojej drodze

Siła przyrody jest ogromna. Chociaż wycinamy lasy pod budowę osiedli czy fabryk, to natura znajdzie sposób, aby ostatecznie pochłonąć opuszczony dom, kościół czy nawet torowisko. W swojej determinacji, stopniowo doprowadza do upadku to, czego przestajemy używać. Jej moc jest wielka! 1. Tory porośnięte mchem i trawą na Tajwanie 2. Niedziałające wesołe miasteczko 3. Zamek w […]

15 fotografii, które nawet najbardziej zdeklarowanego kanapowca zmotywują do ruszenia w świat

Nie przepadasz za podróżami? Najlepiej wypoczywasz w swoich czterech ścianach? Po obejrzeniu tych zdjęć z pewnością zmienisz zdanie i zapragniesz ruszyć przed siebie, aby poznawać świat. 1. Bajkowe ujęcie góry Fudżi (Japonia) 2. Opuszczony dom sfotografowany za pomocą drona 3. Piana morska uwieczniona na zdjęciu. Trzeba przyznać, że wygląda jak bita śmietana 😉 4. Lawa […]