×
Wirtualna Polska

3 zasady domowych metod impregnacji butów. Przez całą zimę nie przepuszczą ani jednej kropelki!

Zimą występuje wiele czynników atmosferycznych, które działają negatywnie na nasze obuwie. Śnieg, sól, lód sprawiają, że ulubione buty mogą dość szybko ulec zniszczeniu. Sposobem na przedłużenie ich żywotności jest impregnacja.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=rawpixel.com/freepik">

rawpixel.com/freepik

Impregnacja to nic innego, jak zabiegi mające na celu zabezpieczenie materiału przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu buty wygrają walkę ze śniegiem, kałużami, sola oraz piachem i posłużą nam przez kilka sezonów. Aby impregnacja miała sens, należy poddać jej buty zimowe wykonane z naturalnych materiałów bądź obuwie trekkingowe z membraną GORE-TEX®. Zabieg ten nie zamieni słabej jakości botek czy trampek w wytrzymałe obuwie.

Kiedy impregnować buty?

Nowe obuwie jest już zaimpregnowane przez producenta. Natomiast w trakcie użytkowania warto przyglądać się kropelkom wody osiadającym na powierzchni materiału. Jeśli zaczynają wsiąkać do środka, to znak, że butom należy poświęcić trochę więcej uwagi.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

CZYSZCZENIE

Rzeczą podstawową jest dokładne wyczyszczenie butów i usunięcie z nich resztek błota, piachu, śniegu. Użyj do tego (w zależności od tworzywa z jakiego wykonane jest obuwie) gąbki nasączonej wodą lub szczoteczki. Nie zapomnij także umyć podeszwy, wyprać sznurowadeł oraz odświeżyć wkładek.

<a href=gurichev/freepik">

gurichev/freepik

IMPREGNACJA

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Upewnij się z jakiego materiału posiadasz buty, które chcesz zaimpregnować. Skóra licowa, zamsz czy nubuk wymagają innego traktowania.

Skóra licowa

W przypadku butów wykonanych ze skóry licowej, użyj dedykowanych im preparatów. Zwykle są to pasty lub środki natłuszczające zawierające wosk pszczeli. Nacieraj nimi buty do momentu, aż przestaną wchłaniać preparat. Szczególną uwagę poświęć szwom oraz krawędziom języka. Te elementy są bardzo wrażliwe na przemoczenia i najprawdopodobniej pochłoną zacznie więcej środka do impregnacji niż cholewki. Woski oraz pasty nanoś za pomocą miękkiej ściereczki. Kiedy dobrze się wchłoną (może to potrwać kilka godzin) możesz dodatkowo wypolerować buty.

<a href=pinterest">

pinterest

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zamsz, nubuk, welur

Skóry szorstkie posiadają meszkowatą fakturę. Aby jej nie utracić, do impregnacji wybierz preparaty w sprayu. Z odległości ok. 15 cm rozpyl środek i poczekaj do momentu wchłonięcia.

<a href=stanislav71/freepik">

stanislav71/freepik

Membrana GORE-TEX®

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Buty posiadające membranę GORE-TEX® należy impregnować środkami, które są przeznaczone do tego typu materiału. Zwykle mają postać sprayu lub są wyposażone w aplikator z gąbką, który pomaga równomiernie rozprowadzić preparat. Produktem w atomizerze możesz także spryskać sznurówki.

<a href=goffkein/freepik">

goffkein/freepik

Domowe sposoby impregnacji butów

Jeśli nie chcesz stosować do impregnacji środków chemicznych, to możesz uciec się do domowych sposobów. Buty ze skóry licowej zaimpregnujesz wazeliną, gliceryną, oliwą z oliwek czy olejem rycynowym.
Pożądane efekty daje także potarcie cholewek świecą wykonaną z wosku pszczelego. Można też użyć zwykłej białej świeczki; po roztopieniu można nałożyć cienką warstwę wosku na obuwie pod warunkiem, że świeczka nie zawierała żadnych dodatków!
Pamiętaj, aby na koniec wysuszyć obuwie suszarką, aby wosk lepiej się wchłonął.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co ciekawe do impregnacji możesz również wykorzystać produkty, które posiadasz w swojej lodówce.
Buty warto potrzeć wewnętrzną skórką od banana, połówką surowego ziemniaka lub ściereczką umoczoną w mleku. Ta ostatnia metoda z użyciem mleka polecana jest zwłaszcza do jasnego obuwia. Banan natomiast nadaje się do impregnacji obuwia z zamszu.

<a href=pinterest">

pinterest

ZAPAMIĘTAJ

Po zakończonej impregnacji buty powinny wyschnąć. Może to potrwać nawet 24 godziny. Nie susz ich w pobliżu grzejników czy kominków. Koniecznie wyjmij lub rozluźnij sznurówki oraz odchyl język do przodu.

Jakie są Twoje sposoby na impregnację butów?

Sposoby na skuteczne czyszczenie obuwia.

<a href=genialne">

genialne

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: paker.pl, 8a.pl

Może Cię zainteresować