×
Wirtualna Polska

10 rzeczy, które musisz zmienić na swoim profilu, aby dostać wymarzoną pracę

W czasach kiedy jesteśmy uzależnieni od sieci i szybkiego zdobywania informacji, nie powinien dziwić fakt, że rekruterzy szukają informacji na nasz temat na portalach społecznościowych. To właśnie na naszych kontach znajduje się wiele informacji, które mogą zaważyć o tym czy dostaniemy daną posadę czy też nie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oto 10 rzeczy umieszczanych w sieci, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.

#1 Twoje konto, to Twoja wizytówka

Nawet jeśli Twój profil służy Ci tylko do celów osobistych, to nie oznacza to, że nie trzeba dbać o swój wizerunek. Twoje upodobania, poziom edukacji czy zainteresowanie, o których informujesz na profilu, są jak zapisy ze współczesnego CV. Dlatego pamiętaj, aby dbać o dane, które zaznaczasz w rubryce „praca” czy „zainteresowania”. Z pewnością informacje typu „Szlachta nie pracuje” będą źle odbierane przez potencjalnych pracodawców.

#2 Nie narzekaj na swoją pracę

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Każdy z nas może mieć gorszy dzień, to zrozumiałe, ale mimo to nie powinno się publicznie pisać o tym, że szef zwrócił Ci uwagę lub, że uważasz kolegę z pracy za idiotę. Nawet jeśli Twoi znajomi czy obserwatorzy pozytywnie zareagują na Twoje zażalenia, Twoi pracodawcy popatrzą na takie komentarze nieprzychylnym okiem. Może to się skończyć wyrzuceniem z obecnej pracy i problemem w znalezieniu nowej. Jeśli chcesz coś napisać, zawsze staraj się wskazywać pozytywne punkty swojej pracy, żartuj bez dokuczania i nie krytykuj innych.

#3 Poczekaj z dodawaniem szefa do grona znajomych

Nawet jeśli w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nawiązałeś dobrą relację ze swoim przyszłym szefem i poczułeś, że możecie zostać dobrymi znajomymi, to mimo wszystko wstrzymaj się z dodaniem go do grona znajomych na social mediach. Nawet jeśli jesteś osobą otwartą i towarzyską, szukanie szefa na social mediach i dodawanie go do przyjaciół jest nie na miejscu. Po pierwsze, komunikacja w sieci wymaga bardziej osobistej relacji, dlatego nie staraj się załatwiać spraw służbowych przez Facebooka. Po drugie być może na początku okaże się, że macie z szefem dobre relacje, jednak po okresie próbnym może się okazać, że nie będziesz kontynuować pracy w danym miejscu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#4 Trzymaj nerwy na wodzy

Jeśli widzisz jakiś komentarz, który bardzo Cię denerwuje, to mimo wszystko staraj się zachować spokój. W sieci nikt nie jest anonimowy i nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja opinia wypełniona obelgami, nie dotrze do Twojego potencjalnego pracodawcy, to możesz być w ogromnym błędzie.

#5 Uważaj na błędy w pisowni

Oczywiście literówki mogą zdarzyć się każdemu, jednak jeśli chcesz napisać obszerny post na profilu i nie jesteś pewien swojej poprawnej pisowni, to lepiej sprawdź dane słowo w słowniku. Chyba nie chcesz, aby ktoś uznał Cię za osobę niedouczoną, która nie zna podstawowych zasad gramatyki. Nawet jeśli opublikujesz piękne zdjęcie romantycznego zachodu Słońca i dodasz do tego opis z błędem, to Twój pracodawca może uznać Cię za osobę, która nie zwraca uwagi na szczegóły.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#6 Zawsze obserwuj swoje ulubione marki i firmy

Jeśli chcesz pracować w danej firmie pamiętaj, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej możesz zostać zapytany o ostatnie projekty realizowane przez firmę. Z pewnością rekruter doceni Twoje zaangażowanie i wiedzę na ten temat. Wiele firm publikuje swoje najnowsze osiągnięcia, a jeśli wspomnisz o nich na rozmowie na pewno zrobisz dobre wrażenie.

#7 Unikaj kontrowersji

pixabay.com / pixabay.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Większość firm chętnie zobaczy, że ich przyszły pracownik prowadzi aktywny tryb życia, ale lepiej uważać na kontrowersje. Uważaj na zdjęcia z imprez, wpisy dotyczące polityki oraz religii, fotografie z alkoholem oraz obraźliwymi gestami itp. Bez względu na to jaki jest cel publikowania takich rzeczy, Twój przyszły szef może ocenić Cię jako nieodpowiedniego kandydata.

#8 Nie publikuj wszystkiego

Zachowaj odrobinę prywatności przecież cały internet nie musi wiedzieć co robisz w danej chwili, ani co jadłeś na śniadanie. Informacje na temat Twojego stanu zdrowia oraz relacji osobistych, także nie są odpowiednie – nie każdy chce czytać co się dzieje w Twoim życiu, a Ty nie powinieneś dawać innym powodu do plotek. Podziel się tym, co może być przydatne i przyjemne dla Twoich znajomych. Pokaż, że jesteś aktywnym członkiem społeczeństwa i że nie musisz wzbogacać swojego życia poprzez imprezy i publikacje w stylu #foodporn. Podawaj informacje na temat swojego hobby, muzyki, sztuki lub nauki.

#9 Śledź zdjęcia na których jesteś oznaczony

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zdarza się, że każdy z nas wyjdzie na imprezę i wypije o jeden kieliszek wina za dużo, mimo to lepiej aby zdjęcia z pijanym Tobą w roli głównej, zostały opublikowane. Jeśli takie zdjęcie zostało dodane to poproś o jego usunięcie lub usuń znacznik. Czasami lepiej jest aby ktoś uznał Cię za osobę nudną niż za imprezowicza.

#10 Sprawdzaj swój profil

Nie zapomnij o „czyszczeniu” swojego profilu. Wiem, że żadna praca nie hańbi, ale jeśli teraz jesteś menadżerem dużej firmy, Twoi pracownicy czy konkurenci nie muszą wiedzieć, że karierę zaczynałeś jako kasjer czy pracownik przeciętnej restauracji. Zwróć też uwagę na posty i zdjęcie sprzed lat – to co było śmieszne podczas studiów (konkurs szybciej wypije piwo czy zapasy w błocie) dziś mogą zaważyć o Twojej karierze.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować