×

5 codziennych nawyków, które zabijają inteligencję. Zastanowisz się dwa razy zanim je powtórzysz!

Wiele rzeczy, które prawdopodobnie robisz na co dzień, mają negatywny wpływ na pracę Twojego mózgu i zmniejszają iloraz inteligencji… Niestety to smutna prawda, z którą albo musimy się zgodzić, albo zaczniesz robić coś, dzięki czemu się poprawisz. To prostsze niż Ci się wydaje.

1. Wielozadaniowość

Na pewno czytasz ten artykuł podczas oglądania telewizji, albo rozmowy z kimś innym albo w drodze do domu z pracy. Uważasz, że w ten sposób jesteś wydajny, a niestety nie jest to prawda. Źle wpływa to na koncentrację i życie emocjonalne. Takie osoby mają problem ze skupieniem uwagi na jednej rzeczy/osobie/sytuacji. Tak więc w rzeczywistości, wielozadaniowość jest mniej wydajna niż robienie jednej rzeczy.

pexels

2. Słabe odżywianie

Złe odżywianie ma bezpośredni wpływ na pamięć i zdolność uczenia się. Twój mózg (a także żołądek) będzie wdzięczny za omijanie przetworzonych żywności, a stawianie na zdrowe i pożywne rozwiązania. Nie należy także zaczynać dnia od kawy, ponieważ może zacząć boleć głowa i stajesz się nadpobudliwy. Nie stołuj się też w restauracjach, a staraj się gotować samodzielnie w domu. Takie jedzenie da Ci energię, której potrzebujesz.

pexels

3. Sprawdzanie ciągle informacji w Google i wymądrzanie się

Wyszukiwanie w Internecie sprawia, że ludzie wierzą, że wiedzą więcej niż w rzeczywistości ma to miejsce. Wpisywanie w Google informacji wcale nie sprawia, że nasz mózg to rejestruje i jesteśmy bogatsi o tę wiedzę. Nawet jeśli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie i używasz informacji zdobytych na przestrzeni lat to i tak ma się tendencję do sprawdzania zagadnień w… Internecie, aby sprawdzić i zakwestionować zasłyszane opinie. Należy się tego wyzbywać i zacząć myśleć przyczynowo-skutkowo.

pexels

4. Bycie aspołecznym

Aby myśleć i prawidłowo funkcjonować, mózg potrzebuje kontaktu z innymi. Badania pokazują, że ludzie, którzy są towarzyscy, mają znacznie lepsze wyniki w testach poznawczych od tych, którzy wolą siedzieć samotnie w domu. Przebywanie z przyjaciółmi sprawia także, że przestajesz myśleć o stresie, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych, które mogą potencjalnie spowodować uszkodzenie mózgu.

pexels

5. Brak snu

Twój mózg uwielbia sen! Jeśli śpisz niewiele godzin dziennie, niszczysz swoje umiejętności myślenia, co sprawia, że gorzej Ci się funkcjonuje – nie polecamy zarywania nocki dzień przed egzaminem! Brak snu może powodować luki w pamięci, zmniejsza zdolność planowania, a także zdolność rozumienia emocji innych. Może także prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i niepokój, więc nawet jeśli masz dużo rzeczy do zrobienia, to lepiej poświęcić trochę czasu na odpoczynek i naładować swoje baterie.

pexels

Może Cię zainteresować

zamknij