×

Interaktywna mapa miejsc urodzin sławnych ludzi na całym świecie. Takiej mapy jeszcze nie było!

To jedna z tych rzeczy, w których można przepaść na kilka godzin i nawet tego nie zauważymy. Interaktywna mapa miejsc urodzin sławnych ludzi, to niepozorna rzecz, dająca dużo zabawy i pozwalająca się dowiedzieć zaskakujących rzeczy.

Mapa miejsc urodzin sławnych ludzi – kogo na niej znajdziesz?

Na mapie umieszczono aż 150 000 osób (na podstawie tego zbioru), które w naszej historii lub współczesności odegrały jakąś rolę lub przynajmniej były powszechnie rozpoznawalne. W przypadku polski są tam dosłownie wszyscy, których Polacy znają. Od koronacyjnych królów w rodzaju Władysława IV Wazy, poprzez papieża Jana Pawła II, aż do piłkarskich gwiazd w rodzaju Jakuba Błaszczykowskiego. A do tego jest mnóstwo nazwisk, które będą kojarzyć tylko osoby z danego regionu,  czy wręcz tylko z konkretnego miasta (oraz oczywiście historycy i poloniści).

mapa miejsc urodzin sławnych ludzi
Mapa miejsc urodzin sławnych ludzi, fot. tjukanovt

„A co on tutaj robi?”

Mapa jest niezwykle szczegółowa i można być nieraz zaskoczonym tym, kto się gdzie urodził. Dla przykładu, czy wiesz, że w obecnych granicach polski, w pewnym mieście na północnym zachodzie urodziła się rosyjska cesarzowa, Katarzyna Wielka?

Z kolei Józef Piłsudski nie urodził się w Polsce, tylko w granicach obecnej Litwy, na styku z obecną Białorusią. A nasz najsłynniejszy kosmonauta, Mirosław Hermaszewski urodził się w granicach dzisiejszej Ukrainy (w Lipnikach). Duża frajdę sprawia przejrzenie tego, kto urodził się w granicach naszego regionu i co to właściwie za ludzie. Bo chyba nie będzie osoby, która wszystkie te postaci będzie znała.

Mapa miejsc urodzin sławnych ludzi, fot. tjukanovt

Zalety i wady mapy

Interaktywna mapa jest dostępna na tej stronie internetowej, całkowicie za darmo. Jest bardzo prosta w obsłudze, a do tego potrafi naprawdę mocno wciągnąć. Największą jej wadą jest to, że nie ma na niej dokładnie podpisanych państw i miast. Można jedynie zaznaczyć osobno podgląd na nazwy, ale wtedy nazwiska znikają. Trzeba się odrobinę orientować w geografii by widzieć jaką okolicę się ogląda, albo mieć obok otwartą normalną mapę Google.

Na mapie na panelu po lewej stronie można wybrać kategorie: ludzie nauki, ludzie sportu, kultury, przywódcy.  Super sprawą jest to, że mapa w naturalny i nienachalny sposób pobudza ciekawość. Aż chce się sprawdzić kim są ludzie, którzy są zaznaczeni w naszym regionie. Jest to więc idealna rzecz, którą możesz podsunąć również swojemu dziecku. Całkiem możliwe, że dzięki niej zabłyśnie na niejednej lekcji. Albo przynajmniej dowie się czegoś ciekawego o swojej „małej ojczyźnie”.

A tutaj znajdziesz 15 map, których dane zaskoczą niejedną osobę. Świat na najdziwniejszych mapach.

Może Cię zainteresować

zamknij