×

15 trików jak być bardziej produktywnym i zmotywować się do pracy

Niech zgadnę. Powinieneś robić coś innego, ale zamiast tego czytasz ten artykuł. Oczywiście wiemy, zaraz wrócisz do obowiązków, bo chwilowo jakaś nieznana siła wciągnęła cię w objęcia Internetu.

Na szczęście brak motywacji nie jest chorobą i wystarczy odrobina silnej woli, by stać się bardziej produktywnym, a co za tym idzie, mieć więcej czasu dla siebie.

Po pierwsze, pamiętaj, że odkładanie ważnych spraw to zły nawyk. Szybko wchodzi w krew i ciężko się go pozbyć. Później terminy gonią i na głowie masz masę niezałatwionych spraw.

Po drugie, musisz chcieć to zmienić. I powinieneś. Wierz nam, że twoja determinacja może zdziałać cuda, ale najpierw musisz ją w sobie odnaleźć. Lepsza produktywność wiąże się z większą ilością wolnego czasu, a co za tym idzie, jakością życia.

Dlatego mamy dla was 15 tipów, jak zwiększyć produktywność.

produktywnosc

1. (10+2)*5

Nie martw się. Nie będziemy wykonywać żadnych obliczeń. Stworzona przez Merlina Manna formuła oznacza po prostu 10 minut pracy plus 2 minuty przerwy. Wszystko mnożymy przez 5 i wychodzi nam pełna godzina. Chodzi o to, by wyrobić w sobie nawyk czasu, który poświęcamy na pracę i przerwę. Reguła ta pomoże ci utrzymać grafik. Po jakimś czasie zaczniesz pomijać przerwy, co skutkuje wcześniejszym zakończeniem obowiązków.

2. Używaj czerwonego i niebieskiego

Posprzątaj miejsce pracy i pozbądź się wszystkiego co może cię odrywać od obowiązków. Według naukowców czerwony przyciąga naszą uwagę na detale, a niebieski pomaga nam w kreatywnym myśleniu. Kolory są przyjemne dla oka i również pomogą ci w pracy.

3. Stwórz plan działania

Zrób listę wszystkich rzeczy, które chcesz zrobić w czasie przerwy. Sprawdzanie maili, facebooka, przekąska – cokolwiek zechcesz. Coś jak reguła (10+2)*5 z tym, że na wykonanie tych zadań poświęć maksymalnie 20 minut. Ostatecznie zaczniesz wykorzystywać czas mądrzej, a praca minie ci przy robieniu rzeczy, które lubisz.

4. Sprecyzuj czas

Sprecyzuj ile czasu chcesz poświęcić na wszystkie rzeczy, które musisz danego dnia zrobić. Staraj się trzymać rozkładu i nie robić przerw dopóki nie skończysz danego zadania. Terminy to coś, co pomaga wyrobić w sobie dobry nawyk i zaoszczędzić sporo czasu.

5. Zmień otoczenie

Od czasu do czasu warto popracować w innych warunkach! W biurze przesiadujesz całymi dniami, z kolei w domu łóżko czy wygodna kanapa z telewizorem wabi Cię w swoje objęcia. Idź do parku lub kawiarni. Świeże powietrze lub zwyczajna zmiana otoczenia może mieć doskonały wpływ na skok produktywności.

6. Bądź produktywnie leniwy

Po skończonej pracy i obowiązkach nie zapadaj się w fotelu przed telewizorem! Wolny czas poświęć na coś, co później może ci się przydać. Nie cierpisz prasowania? Opanuj technikę idealnego składania ubrań, a oszczędzisz masę czasu na prasowaniu!

7. Poproś o wsparcie

Kogokolwiek. Znajomy z pracy, współlokator, wszystko jedno. Poproś, aby udzielał ci reprymendy, za każdym razem, gdy oddalasz się od swoich obowiązków, które nie są skończone. Możecie wyznaczyć system nagród. Brzmi idiotycznie? Zobaczymy jak się będziesz czuć za każdym razem, gdy będziesz musiał zapłacić dychę za oglądanie śmiesznych kotów w czasie pracy.

8. Uprzątnij miejsce pracy

Pozbądź się wszystkiego co może cię rozpraszać. Również telefonu. Uporczywe wiadomości i powiadomienia są nie tylko irytujące, ale rozpraszają cię. Posprzątane biurko nie tylko przestanie odciągać twoją uwagę, ale również sprawi, że z braku innych zajęć, twoja uwaga skupi się na zadaniu.

9. Przygotuj wszystko wieczorem

Zanim pójdziesz spać, przygotuj wszystko czego będziesz potrzebować następnego dnia. Pomoże ci to zaoszczędzić czas rano, gdy nie będziesz w panice szukać teczki z projektami. Nerwowy poranek negatywnie odbija się na reszcie dnia.

10. 10 minut ćwiczeń

Ćwiczenia pobudzają endorfiny, co przekłada się na lepszy dzień. 10 minut treningu pomoże ci się obudzić i sprawi, że poranek będzie bardziej produktywny.

11. Podział zadań

Pracujesz nad wielkim projektem? Podziel go na kilka mniejszych. Zrób małą przerwę po każdym zakończonym zadaniu. Pójdzie dużo łatwiej i szybciej, niż jeśli będziesz próbować ogarnąć wszystko na raz.

12. Tablica informacyjna

Zainwestuj w tablicę korkową, na której będziesz przypinać ważniejsze sprawy do zrobienia. Powieś ją w widocznym miejscu żeby wiedzieć, co się czeka danego dnia i już nigdy nie zapomnisz o ważnych sprawach.

13. Zmień coś wokół

Zmień coś w swoim otoczeniu. Nowe wnętrze sprawi, że będziesz chciał utrzymać porządek jak najdłużej. Gdy już przywykniesz, znów coś zmień!

14. Przygotuj przekąski

Głód nie będzie cię rozpraszał i nie będziesz przerywać obowiązków, by przygotować coś do jedzenia. Pamiętaj, że mamy tu na myśli coś zdrowego, a nie paczkę chipsów!

15. Stały rozkład

Stałe obowiązki staraj się wypełniać o stałych porach lub w konkretne dni. Złe nawyki najlepiej zwalczać dobrymi, a taki rozkład pomoże ci przyzwyczaić się do obowiązków.

Może Cię zainteresować

zamknij