×

Przedłóż żywotność swoich ulubionych jeansów i zapomnij o praniu ich w pralce

Twoje jeansy po zakupie i kilku praniach wyblakły i straciły swój kształt? Po zakupie następnej pary w ogóle nie wkładaj jej do pralki.

Maude Frédérique Lavoie/unsplash

Szkodliwe pranie

Większość osób traktuje jeansy tak samo jak inne spodnie i bez skrupułów wkłada je do pralki. Tymczasem to bardzo duży błąd. Jak przekonuje dyrektor generalny Levi Strauss & Co. (Chip Bergh), jeansów nie powinno się prać prawie w ogóle (tylko w wyjątkowych przypadkach). Mężczyzna przyznał, że od 10 lat nie prał swojej ulubionej pary jeansów. Pranie w pralce narusza strukturę włókien, zmienia wygląd materiału, jest przyczyną płowienia kolorów. Ostatecznie jeansy zmieniają swój fason, a ich barwa zwyczajnie blaknie.

Jasmin Chew/unsplash

Wrażliwy surowy denim

Pranie w pralce negatywnie wpływa jedynie na jeansy wykonane z surowego denimu (są nierozciągliwe, ale w trakcie noszenia dopasowują się do kształtu ciała). Natomiast spodnie zawierające domieszkę elastanu jak najbardziej można prać. Podczas noszenie ulegają one rozciągnięciu, a w pralce przyjemnie się skurczą i będą znowu dobrze przylegały do sylwetki.

Jason Leung/unsplash

Jak dbać o jeansy wykonane z surowego denimu?

1. Punktowe czyszczenie plam

Pojedyncze plamy z powodzeniem usuniesz za pomocą szczoteczki, mydła i wody.

2. Mrożenie

Nieświeże spodnie umieść w dobrze zamkniętym worku lub siatce i włóż na całą noc do zamrażalnika. Niska temperatura zniszczy wszystkie drobnoustroje oraz sprawi, że jeansy odzyskają świeżość.

pinterest

3. Pranie na sucho

Analogicznie do suchego szamponu, możesz zakupić specjalny spray do prania na sucho (niektóre z nich są stworzone wyłącznie z myślą o denimie). Preparatem spryskaj spodnie, wygładź wszystkie zagięcia i pozostaw do wyschnięcia. Spray usuwa brzydkie zapachy, przedłuża żywotność ubrań oraz nie niszczy koloru.

4. Pranie ręczne

Jeśli źle czujesz się w nieczyszczonych jeansach, to upierz je ręcznie, ale w zimnej wodzie. Dotyczy się to także jeansów z dziurami, gdyż włożenie ich do pralki może spowodować powiększenie się otworów. Chip Bergh chodzi ze swoimi jeansami pod prysznic. Wówczas krótko je namacza i pozostawia pod wyschnięcia.

pinterest

5. Ocet i szybkie pranie

Jeżeli widzisz, że Twoje spodnie są już bardzo brudne i materiał powoduj swędzenie skóry, to zdecyduj się na pranie w pralce. Jednak najpierw namocz jeansy w wodzie z dodatkiem octu (1 l octu na 5 l wody). To uchroni kolor przed blaknięcie. Jeansy odwróć na lewą stronę i upierz przez dodatku płynu do płukania. Wybierz krótki program (15 lub 30 minut) i letnią wodę, a spodni nie susz na słońcu. Zapomnij też o wirowaniu oraz suszeniu w suszarce.

Jak dbasz o swoje jeansy?

Wielorazowy papier toaletowy: ekologiczny fanatyzm czy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy?

genialne

Zastosowanie sody oczyszczonej

 

Źródła: au.lifestyle.yahoo.com, baranowscy.eu

Może Cię zainteresować

zamknij