×

Dokarmianie ptaków zimą, nawet na balkonach bloków, jest możliwe jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad

Wiele osób zastanawia się jak dokarmiać ptaki w zimie, aby nie tylko wspomóc ich brzuszki, ale także im nie zaszkodzić. Warto zapoznać się z kilkoma radami, aby pomagać tym zwierzętom z głową.

Przygotuj odpowiedni karmnik

Budkę do karmienia można bezproblemowo wykonać samemu bądź nabyć w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Pierwsza opcja jest dużo przyjemniejsza, albowiem można spędzić czas razem z rodziną i wspólnie projektować karmnik. Wystarczy nam kilkanaście deseczek, podstawowe narzędzia i chęci. Pamiętajcie, aby Wasza konstrukcja była zadaszona, aby w przypadku opadów karma dla ptaków pozostała sucha.

13 pomysłów na samodzielne zrobienie karmnika dla ptaków

Gdy już mamy budkę należy znaleźć jej odpowiednie miejsce. Najważniejsze, aby nie znajdowała się na terenie, gdzie wiatr hula w najlepsze oraz z dala od nisko osadzonych krzewów (mogą tam czatować drapieżniki). Jeśli macie kota, to przypilnujcie go, aby nie błąkał się w pobliżu karmnika. Musi być także dobrze widoczny, aby ptaki nie miały problemu z jego odnalezieniem.

 Karmienie z głową

Zapamiętajcie także, że jeśli zaczniecie dokarmiać ptactwo, to nie należy o tym zapominać i nie robić przerw, a regularnie dosypywać karmy. Warto także trzymać się zasady, że zwierzęta dokarmiamy tylko w trudnych warunkach pogodowych. Co powinno się znaleźć w menu? Najlepiej zakupić odpowiednie mieszanki do dokarmiania ptaków, które są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych czy zoologicznych.

Alternatywą są łuskane nasiona słonecznika, orzeszki ziemne, orzechy oraz płatki owsiane. Dla wielu ptaków przysmakiem jest łój oraz słonina, warto także rozważyć zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy. Pamiętajcie, że słonina nie jest niezniszczalna i nie powinna wisieć dłużej niż 3 tygodnie. I nigdy nie dokarmiajcie ptaków pieczywem, a zwłaszcza spleśniałym! Nie ma ono żadnych wartości odżywczych dla tych zwierząt i może być dla nich szkodliwe.

Świąteczna girlanda dla ptaków z powodzeniem zastąpi tradycyjny karmnik

Przekąski, a może życzą sobie państwo coś do pica?

Trudniejszym zadaniem może okazać się dostarczanie wody pitnej, choć jest ona tylko dodatkową alternatywą. W sieci znajdziemy specjalne, podgrzewane wodopoje dla ptaków. Innym sposobem jest dostarczanie świeżej oraz letniej wody w godzinach porannych, gdy pierzaści goście się pożywiają.

Wiele ptaków nie pogardzi także świeżymi owocami. W ich przypadku, zamiast umieszczać je wewnątrz karmnika najlepiej ponabijać je na ogrodzenie bądź gałęzie. Zwierzęta bez problemu je odnajdą i z przyjemnością je skonsumują. Najlepiej wykorzystywać do tego celu jabłka.

Higiena przede wszystkim!

Najłatwiejszym sposobem dbania o czystość są karmniki z podajnikiem. Zasypujemy je od góry i ptaki wyjadają karmę, a ta za sprawą grawitacji powoli osuwa się w dół do otworu. Dzięki temu nie występuje ryzyko, że w trakcie jedzenia zwierzęta zanieczyszczą nasiona odchodami czy moczem. W przypadku klasycznego karmnika należy go regularnie czyścić, albowiem nie chcemy, aby ptaki chorowały z powodu zatrucia.

Ptaki na balkonie

Jeżeli mieszkasz w bloku, również możesz dokarmiać ptaki. Jednak wtedy musisz zwrócić uwagę na sąsiadów i tereny wspólne (przestrzeń wokół budynku), które powinieneś zachować w czystości. Skup się na dokarmianiu małych ptaków. Sikorki czy wróble zwykle nikomu nie przeszkadzają. Natomiast stada wróbli czy gawronów już mogą wywołać oburzenie sąsiadów (głównie ze względu na zostawiane przez nie odchody).

Aby na swój balkon zwabić małe ptactwo, to kup karmnik z zasobnikiem. Gołębie nie są w stanie z niego korzystać. Do karmnika wsyp mieszkankę ziaren, która nie będzie zawiera zbyt dużo maleńkich składników. Ptaki najczęściej rozgrzebują proso, pszenicę i sorgo. Te ziarna spadają na ziemię i chętnie żywią się nimi szczury. A gryzoni nie chcemy dokarmiać. Zrezygnuj też z grochu oraz kukurydzy, gdyż te ziarna wabią gołębie. Natomiast jeśli ptaki rozsypią pokarm na chodnik, to koniecznie go sprzątnij.

Alternatywą dla sypkiego ziarna są kule wykonane z tłuszczu z zatopionymi smakołykami. Można zawiesić je nawet na barierkach, a ptaki zjedzą je do ostatniego okruszka. 😉

Natomiast jeśli nie masz balkonu, to do szyby możesz przymocować mały karmnik z przyssawkami. Nie zmieści się w nim dużo ziarna i dzięki temu chętnie będą odwiedzały go małe ptaki.

Dokarmianie ptactwa wodnego

Jeśli w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania lub w trakcie rodzinnego spaceru zechcecie dokarmiać kaczki bądź łabędzie zapamiętajcie jedno — nie dawajcie im chleba. W naturalnym środowisku ptactwo wodne żywi się roślinnością, chleb z kolei jest wytwarzany przez człowieka. Nie tylko jest dla nich szkodliwy, ale także może przyczyniać się do rozwoju choroby o nazwie „anielskie skrzydło”. Jest to deformacja skrzydeł, która powoduje, że ptak nie może latać, co kończy się często jego śmiercią.

Czym zatem karmić te zwierzaki? Najlepiej, jeśli w sklepie zoologicznym nabędziemy odpowiednią karmę dla ptactwa wodnego. Alternatywą są gotowane warzywa (koniecznie bez dodatku soli!) oraz nie pogardzą płatkami zbożowymi, otrębami, czy ziarnami zbóż. Wszystkie muszą być uprzednio ugotowane i osuszone. I nie wrzucamy jedzenia do wody, ale wysypujemy nad brzegiem. Uwierzcie mi, ptaki zdecydowanie wolą jeść z ziemi niż łowić pyszności w wodzie.

Warto pomagać pierzastym zwierzętom. Potwierdzone naukowo i empirycznie, że takie zachowanie zwiększa ilość endorfin we krwi! 😉

Zobacz również:

Kobieta miała tyle ptaków w ogrodzie, że wpadła na genialny pomysł!

 
Źródła: www.thespruce.com, www.thespruce.com

Wybrane dla Ciebie

21 lodowatych dowodów na to, że zima jest kobietą i posiada zmienną naturę. To artystka i łobuz w jednym

Chociaż nie każdy jest miłośnikiem zimowych dni, to trzeba przyznać, że ta pora roku jest prawdziwą artystką. Ozdabia szyby, lasy, płoty i tworzy bajkowe sople. Z drugiej strony potrafi zasypać śniegiem drzwi lub unieruchomić samochody. Trzeba jej to wybaczyć, gdyż zima jest kobietą i posiada zmienną naturę. 😉 1. Pod wodospadem (Helmcken Falls w Kanadzie)powstała […]

17 obrazów wydeptanych godzinami spędzonymi na śniegu i piachu

Amerykanin Simon Beck to kartograf i miłośnik przyrody, który pewnego dnia wpadł na szalony pomysł: na ośnieżonych i piaszczystych obszarach zaczął wydeptywać ogromne „obrazy”. Oto kolekcja jego najciekawszych prac. #1 Cudowne! #2 Samochody z boku dają pojęcie o skali #3 A może zrobili to kosmici? #4 Ten jeszcze niedokończony, ale pokazuje ile tu potrzeba precyzji […]

19 samochodów, które zima wzięła w posiadanie i stworzyła dzieła sztuki

Przysypane śniegiem samochody potrafią wyglądać bajecznie, zwłaszcza jeśli ktoś potraktuje je jako okazję do zabawienia się w rzeźbiarza – można wtedy wyczarować rzeczy, które przyprawiają o uśmiech. Oto garść samochodów przyprószonych śniegiem. #1 Niezwykła lodowa ozdoba kołpaków 😉 #2 I został po nim tylko zderzak… #3 Ciekawe o co się obraziło #4 Kiedy zapomnisz zamknąć […]

15 kompletnie zaskakujących faktów o Antarktydzie, najzimniejszym, najsuchszym i najbardziej wietrznym kontynencie

Antarktyda, zwana królestwem pingwinów, to zdecydowanie najgorzej zbadany przez człowieka kontynent, znajdujący się na południu naszego globu. Oto garść faktów na jego temat, które mogą Cię mocno zaskoczyć. #1 „Jak tu sucho!” Pomimo, że znakomita większość Antarktydy przykrywa ogromna pokrywa lodowa, to są na niej obszary kompletnie pozbawione śniegu i lodu. Co więcej, są to […]

W niemieckim mieście pojawiły się kapsuły do spania dla bezdomnych. Tym razem nie przypominają trumien

Na ulicach niemieckiego miasta Ulm pojawiły się tzw. Ulemskie Gniazda – kapsuły do spania dla bezdomnych, które mają im pomóc przetrwać najmroźniejsze zimowe dni. Kapsuły mają kształt budek. Znajduje się w nich właściwie tylko łóżko. W zamyśle bezdomni mają mieć możliwość spędzenia w nich kilku dni, by poradzić sobie z odmrożeniami i innymi przypadłościami, jakie […]

11 ciekawostek o śniegu, które zachęcą Cię do wyruszenia w poszukiwaniu białego puchu

Są osoby, które uwielbiają zimę i zachwycają się padającym śniegiem. Wirujące w powietrzu śnieżynki mają dużo uroku, a chyba każdy w dzieciństwie próbował łapać je do otwartej buzi. 😉 Poznaj najbardziej frapujące ciekawostki dotyczące śniegu. Zachęcą Cię one do podróży w poszukiwaniu białego puchu. 😉 1. Śnieżynki pod mikroskopem Wilson Alwyn Bentley to amerykański fotograf, […]