Balkon i ogródOgródDokarmianie ptaków zimą, nawet na balkonach bloków, jest możliwe jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad

Dokarmianie ptaków zimą, nawet na balkonach bloków, jest możliwe jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad

Dokarmianie ptaków zimą, nawet na balkonach bloków, jest możliwe jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad
Mateusz Zelek
01.12.2021 07:35, aktualizacja: 02.12.2021 13:12

Wiele osób zastanawia się jak dokarmiać ptaki w zimie, aby nie tylko wspomóc ich brzuszki, ale także im nie zaszkodzić. Warto zapoznać się z kilkoma radami, aby pomagać tym zwierzętom z głową.

Przygotuj odpowiedni karmnik

Instagram/t_inthewoods
Instagram/t_inthewoods

Budkę do karmienia można bezproblemowo wykonać samemu bądź nabyć w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Pierwsza opcja jest dużo przyjemniejsza, albowiem można spędzić czas razem z rodziną i wspólnie projektować karmnik. Wystarczy nam kilkanaście deseczek, podstawowe narzędzia i chęci. Pamiętajcie, aby Wasza konstrukcja była zadaszona, aby w przypadku opadów karma dla ptaków pozostała sucha.

genialne
genialne

Gdy już mamy budkę należy znaleźć jej odpowiednie miejsce. Najważniejsze, aby nie znajdowała się na terenie, gdzie wiatr hula w najlepsze oraz z dala od nisko osadzonych krzewów (mogą tam czatować drapieżniki). Jeśli macie kota, to przypilnujcie go, aby nie błąkał się w pobliżu karmnika. Musi być także dobrze widoczny, aby ptaki nie miały problemu z jego odnalezieniem.

Instagram/hellybellyvet66
Instagram/hellybellyvet66

Karmienie z głową

Instagram/the_brighamwards
Instagram/the_brighamwards

Zapamiętajcie także, że jeśli zaczniecie dokarmiać ptactwo, to nie należy o tym zapominać i nie robić przerw, a regularnie dosypywać karmy. Warto także trzymać się zasady, że zwierzęta dokarmiamy tylko w trudnych warunkach pogodowych. Co powinno się znaleźć w menu? Najlepiej zakupić odpowiednie mieszanki do dokarmiania ptaków, które są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych czy zoologicznych.

Instagram/parzelle__wilder_jaeger
Instagram/parzelle__wilder_jaeger

Alternatywą są łuskane nasiona słonecznika, orzeszki ziemne, orzechy oraz płatki owsiane. Dla wielu ptaków przysmakiem jest łój oraz słonina, warto także rozważyć zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy. Pamiętajcie, że słonina nie jest niezniszczalna i nie powinna wisieć dłużej niż 3 tygodnie. I nigdy nie dokarmiajcie ptaków pieczywem, a zwłaszcza spleśniałym! Nie ma ono żadnych wartości odżywczych dla tych zwierząt i może być dla nich szkodliwe.

genialne
genialne

Przekąski, a może życzą sobie państwo coś do pica?

Instagram/heschoba
Instagram/heschoba

Trudniejszym zadaniem może okazać się dostarczanie wody pitnej, choć jest ona tylko dodatkową alternatywą. W sieci znajdziemy specjalne, podgrzewane wodopoje dla ptaków. Innym sposobem jest dostarczanie świeżej oraz letniej wody w godzinach porannych, gdy pierzaści goście się pożywiają.

Instagram/mariusz.foto
Instagram/mariusz.foto

Wiele ptaków nie pogardzi także świeżymi owocami. W ich przypadku, zamiast umieszczać je wewnątrz karmnika najlepiej ponabijać je na ogrodzenie bądź gałęzie. Zwierzęta bez problemu je odnajdą i z przyjemnością je skonsumują. Najlepiej wykorzystywać do tego celu jabłka.

Higiena przede wszystkim!

Instagram/forest_sasz
Instagram/forest_sasz

Najłatwiejszym sposobem dbania o czystość są karmniki z podajnikiem. Zasypujemy je od góry i ptaki wyjadają karmę, a ta za sprawą grawitacji powoli osuwa się w dół do otworu. Dzięki temu nie występuje ryzyko, że w trakcie jedzenia zwierzęta zanieczyszczą nasiona odchodami czy moczem. W przypadku klasycznego karmnika należy go regularnie czyścić, albowiem nie chcemy, aby ptaki chorowały z powodu zatrucia.

Ptaki na balkonie

Jeżeli mieszkasz w bloku, również możesz dokarmiać ptaki. Jednak wtedy musisz zwrócić uwagę na sąsiadów i tereny wspólne (przestrzeń wokół budynku), które powinieneś zachować w czystości. Skup się na dokarmianiu małych ptaków. Sikorki czy wróble zwykle nikomu nie przeszkadzają. Natomiast stada wróbli czy gawronów już mogą wywołać oburzenie sąsiadów (głównie ze względu na zostawiane przez nie odchody).

Cunninghamcrow/imgur
Cunninghamcrow/imgur

Aby na swój balkon zwabić małe ptactwo, to kup karmnik z zasobnikiem. Gołębie nie są w stanie z niego korzystać. Do karmnika wsyp mieszkankę ziaren, która nie będzie zawiera zbyt dużo maleńkich składników. Ptaki najczęściej rozgrzebują proso, pszenicę i sorgo. Te ziarna spadają na ziemię i chętnie żywią się nimi szczury. A gryzoni nie chcemy dokarmiać. Zrezygnuj też z grochu oraz kukurydzy, gdyż te ziarna wabią gołębie. Natomiast jeśli ptaki rozsypią pokarm na chodnik, to koniecznie go sprzątnij.

Joshua J. Cotten/unsplash
Joshua J. Cotten/unsplash

Alternatywą dla sypkiego ziarna są kule wykonane z tłuszczu z zatopionymi smakołykami. Można zawiesić je nawet na barierkach, a ptaki zjedzą je do ostatniego okruszka. ;)

pinterest
pinterest

Natomiast jeśli nie masz balkonu, to do szyby możesz przymocować mały karmnik z przyssawkami. Nie zmieści się w nim dużo ziarna i dzięki temu chętnie będą odwiedzały go małe ptaki.

pinterest
pinterest

Dokarmianie ptactwa wodnego

Instagram/maks_baszczynski
Instagram/maks_baszczynski

Jeśli w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania lub w trakcie rodzinnego spaceru zechcecie dokarmiać kaczki bądź łabędzie zapamiętajcie jedno — nie dawajcie im chleba. W naturalnym środowisku ptactwo wodne żywi się roślinnością, chleb z kolei jest wytwarzany przez człowieka. Nie tylko jest dla nich szkodliwy, ale także może przyczyniać się do rozwoju choroby o nazwie "anielskie skrzydło". Jest to deformacja skrzydeł, która powoduje, że ptak nie może latać, co kończy się często jego śmiercią.

Instagram/deni_qe
Instagram/deni_qe

Czym zatem karmić te zwierzaki? Najlepiej, jeśli w sklepie zoologicznym nabędziemy odpowiednią karmę dla ptactwa wodnego. Alternatywą są gotowane warzywa (koniecznie bez dodatku soli!) oraz nie pogardzą płatkami zbożowymi, otrębami, czy ziarnami zbóż. Wszystkie muszą być uprzednio ugotowane i osuszone. I nie wrzucamy jedzenia do wody, ale wysypujemy nad brzegiem. Uwierzcie mi, ptaki zdecydowanie wolą jeść z ziemi niż łowić pyszności w wodzie.

itsgettingcloser / reddit
itsgettingcloser / reddit

Warto pomagać pierzastym zwierzętom. Potwierdzone naukowo i empirycznie, że takie zachowanie zwiększa ilość endorfin we krwi! ;)

Zobacz również:

genialne
genialne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także