×
Wirtualna Polska

Jak doprać białe skarpetki? Zastosuj choć 1 z tych 5 sposobów, a będą jak nowe

Białe skarpetki to klasyczny dodatek, który sprawdzi się do większości stylizacji. Jednak często po pierwszym założeniu i upraniu szarzeją, przez co nie nadają się do ponownego ubrania. Podpowiadamy więc, jak doprać białe skarpetki, aby odzyskały swój śnieżnobiały kolor.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Bardzo wiele osób w swojej szafie ma tylko czarne lub białe skarpetki, jednak te drugie są o wiele trudniejsze w prawidłowym utrzymaniu czystości. Szybko zbierają brud i często pod jego wpływem zmieniają odcień. Dlatego najczęściej lądują w koszu na śmieci, a nie w koszu na pranie.

Jak doprać białe skarpetki?

Szybkim i tanim sposobem jest zastosowanie sody oczyszczonej, którą miesza się z wodą. Ten domowy środek ma właściwości czyszczące i dezynfekujące, dlatego w błyskawicznym tempie przywróci skarpetkom biały odcień. Do zmieszanej sody oczyszczonej z wodą wystarczy wrzucić skarpetki i namaczać przez około 40 minut. Dopiero w następnym kroku należy wyprać skarpetki w pralce. Istnieje jednak szybszy sposób dla leniwych, który polega na wymieszaniu sody z proszkiem do prania i wyprania skarpetek jak zawsze w pralce. Wtedy skarpetki odzyskają biel bez namaczania.

Jak doprać białe skarpetki? Fot. Genialne.pl

Jak doprać białe skarpetki? Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Odkryłam świetny patent na nieustannie znikające w pralce skarpetki

Pozostałe domowe sposoby na dopranie białych skarpet

  • Proszek do pieczenia to także znakomity wybielacz. Wystarczy połączyć go z letnią wodą i szarym mydłem, a następnie wcierać w zabrudzenia widoczne na skarpecie.
  • Skorupki jaj są starą i znaną metodą wybielania nie tylko skarpet, ale też firanek czy obrusów. Wystarczy wsypać je do materiałowego woreczka i wrzucić razem ze skarpetkami do bębna pralki, a na koniec wyprać jak zazwyczaj. Po skończeniu prania skarpetki odzyskają śnieżnobiały kolor.
  • Płyn do naczyń znakomicie i szybko pozbywa się tłustych zabrudzeń, ale jest też dobrym wybielaczem. Wystarczy wlać do bębna pralki niewielką ilość płynu i uprać skarpetki.
  • Ocet i cytryna to duet o mocnym i skutecznym działaniu. Wystarczy zmieszać ocet ze sokiem z połówki cytryny i namaczać w nim skarpety. Można wlać też pół szklanki octu do wnętrza pralki i wyprać skarpetki.
  • Aspiryna to nie tylko lekarstwo, ale również domowy wybielacz. Do namaczania skarpetek potrzeba 6 tabletek leku rozpuszczonych w ciepłej wodzie. Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy skuteczne eliminuje zabrudzenia i może być stosowany do innych białych tkanin.
Jak doprać białe skarpetki? Fot. freepik

Jak doprać białe skarpetki? Fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Prosty trik na wypranie białych skarpetek. Będą śnieżnobiałe bez użycia wybielacza

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować