×

11 ogrodowych zasad, którymi kierowali się nasi dziadkowie. Stare metody są wciąż skuteczne

Obecnie dbanie o ogród nie należy do trudnych czynności. Dysponujemy szeregiem narzędzi, maszyn i środków chemicznych, które sprawiają, że grządki i trawniki są zawsze utrzymane w ładzie. Jednak kilkanaście lat wcześniej było zupełnie inaczej. Nasi dziadkowie musieli polegać na naturalnych i mniej zaawansowanych technicznie sposobach. Zobacz jak oni troszczyli się o ogród.

1. Stosowali kalendarz księżycowy

Fazy księżyca mają wpływ na to, jak będą rosły konkretne rośliny i wskazują odpowiedni czas prac ogrodowych. Przykładowo nów jest właściwy, aby rozpocząć walkę ze szkodnikami, a podczas pełni warto posiać cebulę, marchew czy posadzić kapustę.

pinterest

2. Wierzyli w siłę swoich rąk

Nie używali środków chwastobójczych, a wszystkie niepożądane rośliny wyrywali ręcznie.

pinterest

3. Znali zdrowotne właściwości roślin

Sadzili na grządkach zioła i rośliny, które mają właściwości zdrowotne. Ta wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiedzieli, że na ból gardła najlepsza jest szałwia, mięta pomoże zwalczyć niestrawność, a rumianek ułatwia zasypianie oraz uspokaja.

pinterest

4. Nie kosili mokrej trawy

Widzieli, że koszenie mokrej trawy sprawia, że jest ona bardziej podatna na choroby i wykazuje mniejszą odporność na szkodliwe działanie mikroorganizmów. Ponadto trawnik pokryty rosą, po skoszeniu, może się źle prezentować i być zwyczajnie nierówno przycięty.

pinterest

5. Zapraszali do ogrodu biedronki

Biedronki to naturalny wróg mszyc. Dziadkowie zwabiali te owady do ogrodu. Wieszali dla nich na płotach specjalne domki, sadzili żółte kwiaty (żółty kolor przyciąga biedronki), opryskiwali rośliny wodą z cukrem (biedronki lubią słodki smak) oraz zapewniali im schronienie na zimę (kupki liści, kompostowniki, dołki wypełnione słomą i suchą trawą).

Zaproś pożyteczne owady do przezimowania w Twoim ogrodzie. Bez trudu wykonasz dla nich domek

genialne

6. Stosowali naturalne nawozy

Odpowiednie są odchody zwierząt lub kompost (można go zrobić z fusów po herbacie, obierek warzyw i owoców, chwastów czy popiołu drzewnego).

pinterest

7. Nie kupowali nasion w sklepie

Latem nasiona pozyskiwali z wyhodowanych warzyw czy kwiatów i przechowywali je do następnej wiosny. Wówczas trafiały do gleby.

pinterest

8. Używali naturalne opryski

Do ochrony roślin przed pleśnią czy szkodnikami używali tylko naturalnych oprysków. Robili je ze skrzypu, czosnku, sody oczyszczonej czy cebuli.

Więcej na temat oprysków dowiesz się przy okazji dbania o pomidory

genialne

9. Stosowali płodozmian

Wiedzieli co to jest płodozmian i umieli stosować go w praktyce. Dzięki temu byli samowystarczalni i nie musieli kupować warzyw na bazarach czy w sklepach.

pinterest

10. Umieli równomiernie zasiać nasiona

Aby równomiernie zasiać nasiona, stosowali swoje sprawdzone triki. Drobne nasiona wsypywali to solniczki i rozprowadzali na grządce. Dla większych nasion przygotowywali shaker z blaszanej puszki, w której robili, rozgrzanym gwoździem, dziurki.

pinterest

11. Potrafili prawidłowo rozplanować warzywnik

Zdawali sobie sprawę z tego, że niektóre rośliny nie lubią sąsiedztwa innych. Prawidłowe rozplanowanie warzywnika sprawi, że poszczególne gatunki roślin będą rzadziej padały ofiarą chorób i szkodników. Przykładowo groch nie toleruje bliskości cebuli, a fasola bardzo dobrze czuje się w obecności dyni.

pinterest

Jakie ogrodowe triki stosujesz najczęściej?

21 pomysłowych dekoracji i kwietników wykonanych z nieużywanych rzeczy zalegających w piwnicach

genialne

Poznaj naturalne sposoby na mszyce

 

Źródła: www.genialetricks.de

Może Cię zainteresować