×

11 ogrodowych zasad, którymi kierowali się nasi dziadkowie. Stare metody są wciąż skuteczne

Obecnie dbanie o ogród nie należy do trudnych czynności. Dysponujemy szeregiem narzędzi, maszyn i środków chemicznych, które sprawiają, że grządki i trawniki są zawsze utrzymane w ładzie. Jednak kilkanaście lat wcześniej było zupełnie inaczej. Nasi dziadkowie musieli polegać na naturalnych i mniej zaawansowanych technicznie sposobach. Zobacz jak oni troszczyli się o ogród.

1. Stosowali kalendarz księżycowy

Fazy księżyca mają wpływ na to, jak będą rosły konkretne rośliny i wskazują odpowiedni czas prac ogrodowych. Przykładowo nów jest właściwy, aby rozpocząć walkę ze szkodnikami, a podczas pełni warto posiać cebulę, marchew czy posadzić kapustę.

2. Wierzyli w siłę swoich rąk

Nie używali środków chwastobójczych, a wszystkie niepożądane rośliny wyrywali ręcznie.

3. Znali zdrowotne właściwości roślin

Sadzili na grządkach zioła i rośliny, które mają właściwości zdrowotne. Ta wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiedzieli, że na ból gardła najlepsza jest szałwia, mięta pomoże zwalczyć niestrawność, a rumianek ułatwia zasypianie oraz uspokaja.

4. Nie kosili mokrej trawy

Widzieli, że koszenie mokrej trawy sprawia, że jest ona bardziej podatna na choroby i wykazuje mniejszą odporność na szkodliwe działanie mikroorganizmów. Ponadto trawnik pokryty rosą, po skoszeniu, może się źle prezentować i być zwyczajnie nierówno przycięty.

5. Zapraszali do ogrodu biedronki

Biedronki to naturalny wróg mszyc. Dziadkowie zwabiali te owady do ogrodu. Wieszali dla nich na płotach specjalne domki, sadzili żółte kwiaty (żółty kolor przyciąga biedronki), opryskiwali rośliny wodą z cukrem (biedronki lubią słodki smak) oraz zapewniali im schronienie na zimę (kupki liści, kompostowniki, dołki wypełnione słomą i suchą trawą).

Zaproś pożyteczne owady do przezimowania w Twoim ogrodzie. Bez trudu wykonasz dla nich domek

6. Stosowali naturalne nawozy

Odpowiednie są odchody zwierząt lub kompost (można go zrobić z fusów po herbacie, obierek warzyw i owoców, chwastów czy popiołu drzewnego).

7. Nie kupowali nasion w sklepie

Latem nasiona pozyskiwali z wyhodowanych warzyw czy kwiatów i przechowywali je do następnej wiosny. Wówczas trafiały do gleby.

8. Używali naturalne opryski

Do ochrony roślin przed pleśnią czy szkodnikami używali tylko naturalnych oprysków. Robili je ze skrzypu, czosnku, sody oczyszczonej czy cebuli.

Więcej na temat oprysków dowiesz się przy okazji dbania o pomidory

9. Stosowali płodozmian

Wiedzieli co to jest płodozmian i umieli stosować go w praktyce. Dzięki temu byli samowystarczalni i nie musieli kupować warzyw na bazarach czy w sklepach.

10. Umieli równomiernie zasiać nasiona

Aby równomiernie zasiać nasiona, stosowali swoje sprawdzone triki. Drobne nasiona wsypywali to solniczki i rozprowadzali na grządce. Dla większych nasion przygotowywali shaker z blaszanej puszki, w której robili, rozgrzanym gwoździem, dziurki.

11. Potrafili prawidłowo rozplanować warzywnik

Zdawali sobie sprawę z tego, że niektóre rośliny nie lubią sąsiedztwa innych. Prawidłowe rozplanowanie warzywnika sprawi, że poszczególne gatunki roślin będą rzadziej padały ofiarą chorób i szkodników. Przykładowo groch nie toleruje bliskości cebuli, a fasola bardzo dobrze czuje się w obecności dyni.

Jakie ogrodowe triki stosujesz najczęściej?

21 pomysłowych dekoracji i kwietników wykonanych z nieużywanych rzeczy zalegających w piwnicach

Poznaj naturalne sposoby na mszyce

 

 
Źródła: www.genialetricks.de

Wybrane dla Ciebie

Zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie

Nie raz pisaliśmy o magicznym zastosowaniu sody oczyszczonej, która sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także podczas sprzątania. Okazuje się jednak, że ta niezwykle przydatna rzecz rewelacyjnie sprawdzi się także w ogrodzie czy balkonie! Niewiele osób słyszało o tych metodach, ale to właśnie dzięki nim rośliny stają się piękne, zdrowe i bezpieczne od szkodników. […]

7 niezawodnych i naturalnych sposobów na pozbycie się nornic. Gryzonie na zawsze wyprowadzą się z Twojego ogrodu

Wyglądają niepozornie i uroczo, ale za to potrafią zrujnować cały ogródek. Nornice z wyglądu przypominają rudo-brązową i nieco bardziej puchową wersję myszy, ale są od niej dużo bardziej groźne dla naszych roślin. Ogrodowi smakosze Nornice to gryzonie, których długość ciała wynosi ok. 10 cm. Są roślinożerne, a dorosłe osobniki mogą obejść się bez jedzenia przez […]

Zamiast wyrzucać stare graty z kuchni zrobili z nich niepowtarzalne ozdoby do ogrodu

Recykling staje się coraz bardziej modny, coraz więcej osób też rozumie, że jest szansą na stworzenie czegoś niepowtarzalnego, co nas wyróżni wśród znajomych i sąsiadów. Oto garść inspiracji do ogrodu bazujących na starych gratach z kuchni. #1 Prezentuje się tak elegancko #2 Proste i śliczne #3 Stalowe tulipany #4 Kolorowe szkło na tle zielonego listowia […]

Zamiast wyrzucić starą wannę na złom, zakopał ją w ogrodzie i zrobił z niej zjawiskową ozdobę

Jeżeli posiadasz ogródek i nie jest on miniaturowy, to bardzo dużo uroku nada mu zrobienie w nim oczka wodnego. Jest to dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Każdy może je własnoręcznie wykonać, wymaga to tylko odrobiny czasu i wysiłku. A jeśli chcesz mieć naprawdę wyjątkowe miejsce możesz do swojego oczka wodnego użyć starych gratów, takich […]

11 efektowych i szybko rosnących roślin, które ucieszą każdego niecierpliwego ogrodnika

Prawie każdy początkujący ogrodnik chciałby dość prędko ujrzeć efekty swojej pracy. Dlatego dość niecierpliwi miłośnicy zieleni, powinny pomyśleć o zasadzeniu szybko rosnących roślin, które rozrastają się jak błyskawica. 😉 1. Bodziszek wspaniały Wzrost: od 50 cm do 60 cm rocznie Ta niezwykle dekoracyjna roślina wytwarza dość spore kwiaty o intensywnej barwie (purpurowo-niebieskie). Mają korzenny zapach, […]

Roślina, która jest toksyczna i szkodzi zdrowiu?! Prawie każdy Polak ma ją w swoim ogrodzie

Tuje to królowe polskich żywopłotów. Coraz częściej można spotkać się z informacją, że są trujące. Ile jest w tym prawdy? Czy tuje są toksyczne? Tuje (żywotniki zachodnie) można spotkać prawie w każdym ogrodzie. Należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 m i doskonale nadają się do tego, aby odgrodzić się od sąsiadów. Ponadto dobrze znoszą […]