×

Jak kosić trawnik? Do tej pory zapewne zużywałeś na to więcej czasu niż powinieneś

Jak kosić trawnik tak, aby zajmowało to jak najmniej czasu i wysiłku, a zarazem było przeprowadzone skutecznie? W tym artykule podpowiemy Ci jak to zrobić i wskażemy błędy, jakie najczęściej ludzie popełniają przy koszeniu trawnika.

Jak kosić trawnik szybko i skutecznie?

Jest kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, jeśli pragniesz mieć ładnie wyglądający trawnik, a zarazem nie chcesz, aby koszenie pochłaniało Ci nie wiadomo jak dużo czasu. Oto najważniejsze rzeczy, które powinieneś mieć na uwadze.

Jak kosić trawnik
freepik

Używaj kosiarki odpowiedniej do wielkości swojego trawnika

Kosiarki spalinowe są najczęściej wybierane do koszenia typowych, przydomowych trawników. Jednak na rynku jest do wyboru o wiele więcej modeli.

  • Ręczne kosiarki bębnowe są napędzane wyłącznie przez użytkownika i stanowią niedrogi oraz przyjazny dla środowiska wybór, w przypadku bardzo małych, płaskich trawników.
  • Kosiarki elektryczne są cichsze i tańsze w eksploatacji niż modele spalinowe. Jednak są też cięższe i droższe. Modele przewodowe najlepiej nadają się do małych trawników. Natomiast kosiarki akumulatorowe polecane są do średnich ogrodów. Umożliwiają łatwiejsze koszenie trawy między drzewami czy krzewami.
  • Kosiarki samojezdne są droższe od innych modeli, ale pozwalają zaoszczędzić czas w przypadku naprawdę dużych trawników. Nie są one jednak bezpieczne do stosowania w przypadku terenu o stromych zboczach.
freepik

Dbaj o kosiarkę i czyść ją regularnie

Utrzymuj ostrza kosiarki ostre i wolne od zanieczyszczeń. Tępe ostrza powodują niewłaściwe nacięcia źdźbeł trawy, co prowadzi do powstawania różnych chorób traw. Jeśli po skoszeniu trawnik wygląda na poszarpany, prawdopodobnie nadszedł czas na naostrzenie noży. Należy je przeprowadzać 1-2 razy w roku. Ostrza można zdemontować i naostrzyć samodzielnie, jeśli tylko masz odrobinę wiedzy na ten temat. W przeciwnym wypadku warto zostawić to profesjonalistom. Nawet jeśli ostrza nie wymagają ostrzenia, co 3-4 koszenia sprawdzaj, czy nie są uszkodzone. I koniecznie usuwaj szczotką lub spłukuj resztki trawy nagromadzone na ostrzach i spodzie kosiarki.

freepik

Nie koś trawy po deszczu

Wysokość koszenia należy ustawić w zależności od rodzaju trawy. Wiele osób kosi trawniki zbyt krótko (poniżej 2 cm), starając się ograniczyć częstotliwość koszenia. Zbyt nisko skoszony trawnik jest podatny na inwazję chwastów oraz choroby. Dodatkowo wówczas końcówki źdźbeł trawy częściej brązowieją. Idealna wysokość trawy powinna mieścić się w przedziale od 5,1 do 7,6 cm.

I pamiętaj, aby nie kosić trawnika po deszczu. Wówczas stępisz ostrza i spowodujesz, że trawa będzie bardziej podatna na choroby.

Jak kosić trawnik
freepik

Trawnik sam Ci „powie”, kiedy powinieneś go skosić

Niektórzy ludzie koszą trawnik jak w zegarku, w każdą sobotę po południu. Nie jest to najlepsza metoda. W tym przypadku najlepiej stosować zasadę: 1/3 wysokości. Polega ona na tym, aby zawsze kosić tylko jedną trzecią część całkowitej wysokości trawy. Dzięki temu Twój trawnik będzie wyglądał na dużo bardziej zdrowy i zachowa ładną prezencję.

Jak kosić trawnik
freepik

Masz jakieś własne tricki na to, jak kosić trawnik szybko i skutecznie? Podziel się nimi na naszym Facebooku!

A tutaj przeczytasz o domowych sposobach na usunięcie plam z trawy.

Może Cię zainteresować

zamknij