Kategorie Lajfhaki

Ładować na 100%, czy czekać do całkowitego rozładowania? Zobacz jak poprawnie ładować smartfona

Któż z nas nie chciałby, aby bateria w jego telefonie pracowała jak najdłużej. Nasuwa się w tym przypadku jedno pytanie: czy w jakikolwiek sposób możemy przedłużyć jej żywotność? Okazuje się, że TAK, a duże znaczenie w tym przypadku ma sposób, w jaki ładujemy nasze telefony.

Wielu z nas ma głęboko zakorzenione przekonanie, że krótkie i częste ładowanie smartfona spowoduje trwałe uszkodzenie baterii. Powszechne jest wierzenie, że telefon powinno się ładować dopiero, gdy bateria jest na wyczerpaniu – nic bardziej mylnego! Zarówno czekanie do pełnego rozładowania urządzenia, jak i pozostawienie go podpiętego do ładowarki po osiągnięciu 100% naładowania, niszczy baterię.

Baterii wcale nie musisz być ładowana na 100%

Ładować na 100%, czy czekać do całkowitego rozładowania? Zobacz jak poprawnie ładować smartfona
Wikimedia Commons

Warto skorzystać z tej rady, gdyż baterie znajdujące się w smartfonach wcale tego nie potrzebują. Wysoki poziom naładowania zmusza akumulator do cięższej pracy i szybciej go zużywa. Choć wydaje się to sprzeczne z intuicją, lepiej jest „doładowywać” telefon w ciągu dnia, niż przeładować baterię i zmuszać akumulator do ciągłej pracy.

Długie sesje ładowania sprawiają, że bateria telefonu się szybciej wyczerpuje. Krótszy czas ładowania zmusza baterię i akumulator do optymalizacji, dzięki czemu bateria jest w stanie wytrzymać znacznie dłużej.

Wysoka temperatura

Ładować na 100%, czy czekać do całkowitego rozładowania? Zobacz jak poprawnie ładować smartfona
Pexels

Nie zapominajmy również o tym, że baterie Li-on są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. Choć niektóre z nich radzą sobie z ciepłem znacznie lepiej, w wielu przypadkach przeładowany telefon nagrzewa się, gdyż akumulator działa na podwyższonych obrotach.

Wniosek? Lepiej podładowywać telefon za każdym razem, gdy tylko mamy taką możliwość. Kilkanaście minut ładowania z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem, niż pozostawienie podłączonego do zasilania smartfona na całą noc.

Źródło i fotografie: technowinki.onet.pl