×

5 genialnych trików dla rodziców, które pomogą nauczyć dziecko spokojnego czekania

Nie każdy dorosły jest w stanie spokojnie czekać, więc nie ma się co dziwić dzieciakom.

Jednak próba nauczenia dziecka spokojnego czekania to jedna z podstaw, przez które każdy rodzic musi przejść. Nie tylko znacznie uprości to życie, ale także pozwoli uniknąć wielu frustrujących sytuacji.

Gest, by nie przerywać rozmowy

Prosty sposób, a jednak bardzo skuteczny. Warto nauczyć dziecko, że gdy chce coś powiedzieć, a rodzice są zajęci rozmową, pociecha kładzie rękę na ramieniu rodzica. W ten sposób sygnalizuje, że ma coś do przekazania i jednocześnie nie przerywa.

Metoda jest bardzo dobra, gdyż pozwala uniknąć frustrujących sytuacji, a wysłuchanie dziecka jest oznaką szacunku. W ten sposób również dziecko nie czuje się ignorowane.

Naucz dziecko bawić się samodzielnie

Samodzielna zabawa jest ważna dla dziecka, gdyż pozwala bawić się dosłownie wszędzie i rozwija wyobraźnię. Dzieci, które potrafią się zająć same sobą są znacznie kreatywniejsze i samodzielniejsze w przyszłości.

Istnieje wiele zabaw, które warto zaproponować dziecku. Pamiętajmy jednak, że gry na telefonie lub tablecie to nie najlepsze rozwiązanie i wbrew pozorom nie rozwijają dziecka, gdyż wynik jest wcześniej określony przez twórcę.

Nauka przez zabawę

Waiting

Dzieci często się nudzą w oczekiwaniu na coś, warto więc odwrócić ich uwagę. Liczenie przejeżdżających samochodów, nazywanie drzew, poszukiwanie obiektów z konkretną cechą to tylko kilka propozycji, które zajmą dziecko i nie wymagają zbyt wiele uwagi ze strony rodzica.

Oczekiwanie na wielkie wydarzenia

Nawet jeśli dzieci nauczyły się nie przerywać i bawić samodzielnie, trudno im powstrzymać ekscytację związaną z urodzinami czy nadejściem Mikołaja.

Tutaj sprawdzi się kalendarz adwentowy, który można modyfikować wedle własnego uznania. Takie rozwiązanie sprawdzi się również miesiąc przed urodzinami. Słodycze można także zamienić na puzzle.

Wizualizacja czasu

Dzieci mają problem z abstrakcyjnym myśleniem, które zaczyna prawidłowo funkcjonować dopiero w wieku 9 lat. Do tego czasu jednak ich umysł działa w bardzo konkretny sposób, więc trudno im określić różnicę między 15 minutami a godziną. By ominąć tę przeszkodę warto odrobinę wspomóc się wizualizacją czasu.

Pomalowanie zegara lub zaznaczenie 15 minut, pół godziny i godziny może znacznie pomóc dziecku w szacowaniu czasu i uniknąć ciągłych pytać „już?”.

 

Wybrane dla Ciebie

19 sprytnych rodziców, którzy dzięki swojej pomysłowości potrafią przetrać na wychowawczym froncie

Rodzice często mają w zanadrzu cały wachlarz przydatnych trików, które ułatwiają im codzienne funkcjonowanie. To wyjątkowo sprytne mamy i pomysłowi tatusiowie. 😉 1. Pielucha idealnie nadaje się do zawinięcia przekąski czy kanapki 2. Brudnych ubrań nie trzeba od razu prać. Można z nich zrobić świąteczną dekorację 😉 3. Zabawki posłużą jako uchwyty do kubka z […]

23 triki, którymi dzielą się w Internecie rodzice. Dzięki nim wychowanie dzieci to pestka

Każdy rodzic wie, że zajmowanie się dziećmi to wielkie wyzwanie. Maluchy każdego dnia dostarczają nowych wrażeń. Poznaj triki stosowane przez innych rodziców, które niejednokrotnie ułatwiały im codziennie funkcjonowanie. 1. Alternatywą dla okładu z lodu są zmrożone pianki 2. Co zrobić jeśli podczas jazdy autem dziecko będzie musiało skorzystać z WC? W bagażniku miej przygotowany nocnik […]

Dziewczyna oznaczyła swoje dłonie, aby już nie mylić kierunków. To praktyczna strona tatuażu

Niektórzy z nas miewają problemy z odróżnieniem ręki lewej od prawej. Zwykle dzieję się tak w sytuacjach stresowych. Jak sobie wówczas poradzić? Na proste rozwiązanie tego problemu wpadła pewna Australijka. Funkcjonalny tatuaż D’Kodia Laine ma 23 lata i pochodzi z Canberry. Odkąd tylko pamięta miała trudności z odróżnieniem prawej ręki od lewej. Ostatecznie postanowiła rozprawić […]

Nie wychowuj lenia! Z tymi domowymi obowiązkami poradzi sobie każde dziecko

Zachęcanie dzieci do pomocy w domu i wykonywania codziennych obowiązków nie zawsze jest łatwe, jednak każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że jest to podstawa, by dobrze wychować pociechę. Odwieczna bitwa o wyniesienie śmieci trwa! Dzieci podzielono na pięć grup wiekowych. Chodzi o to, by wraz z wiekiem, dodawać dziecku kolejne obowiązki. Dobrym pomysłem również wydaje […]

4 proste triki, dzięki którym zawsze przygotujesz perfekcyjną jajecznicę

Przepisu na jajecznicę chyba nikt nie potrzebuje. Doskonała na śniadanie, kolację albo szybki posiłek. Jej przygotowanie również nie wymaga skomplikowanych umiejętności, tak może się przynajmniej wydawać. Jajecznica może być znacznie lepsza. Istnieje kilka trików, które pomogą ci przygotować jajecznicę idealną. Warto się więc nauczyć podstaw. Zastosuj się do czterech poniższych porad, by następnym razem otrzymać […]

Samodzielnie wykonasz mydlaną ciastolinę do kąpieli. Twoje dziecko będzie zachwycone!

Kąpiel dla wielu dzieciaków to najgorszy koszmar, jednak na zabawę w wodzie skusi się każdy maluch. Czemu więc nie ułatwić sobie życia i zrobić plastelino-mydło, które zachęci do wskoczenia do wody? Przepis jest banalny, mydełko bezpiecznie i czyści delikatną skórę dziecka, a co najważniejsze, dostarczy mnóstwo zabawy i z pewnością przekona do kąpieli! Świetna alternatywa […]