×

5 genialnych trików dla rodziców, które pomogą nauczyć dziecko spokojnego czekania

Nie każdy dorosły jest w stanie spokojnie czekać, więc nie ma się co dziwić dzieciakom.

Jednak próba nauczenia dziecka spokojnego czekania to jedna z podstaw, przez które każdy rodzic musi przejść. Nie tylko znacznie uprości to życie, ale także pozwoli uniknąć wielu frustrujących sytuacji.

Gest, by nie przerywać rozmowy

© thehouseofhendrix

Prosty sposób, a jednak bardzo skuteczny. Warto nauczyć dziecko, że gdy chce coś powiedzieć, a rodzice są zajęci rozmową, pociecha kładzie rękę na ramieniu rodzica. W ten sposób sygnalizuje, że ma coś do przekazania i jednocześnie nie przerywa.

Metoda jest bardzo dobra, gdyż pozwala uniknąć frustrujących sytuacji, a wysłuchanie dziecka jest oznaką szacunku. W ten sposób również dziecko nie czuje się ignorowane.

Naucz dziecko bawić się samodzielnie

© pixabay © pexels

Samodzielna zabawa jest ważna dla dziecka, gdyż pozwala bawić się dosłownie wszędzie i rozwija wyobraźnię. Dzieci, które potrafią się zająć same sobą są znacznie kreatywniejsze i samodzielniejsze w przyszłości.

Istnieje wiele zabaw, które warto zaproponować dziecku. Pamiętajmy jednak, że gry na telefonie lub tablecie to nie najlepsze rozwiązanie i wbrew pozorom nie rozwijają dziecka, gdyż wynik jest wcześniej określony przez twórcę.

Nauka przez zabawę

Waiting

Dzieci często się nudzą w oczekiwaniu na coś, warto więc odwrócić ich uwagę. Liczenie przejeżdżających samochodów, nazywanie drzew, poszukiwanie obiektów z konkretną cechą to tylko kilka propozycji, które zajmą dziecko i nie wymagają zbyt wiele uwagi ze strony rodzica.

Oczekiwanie na wielkie wydarzenia

© pixabay © pixabay

Nawet jeśli dzieci nauczyły się nie przerywać i bawić samodzielnie, trudno im powstrzymać ekscytację związaną z urodzinami czy nadejściem Mikołaja.

Tutaj sprawdzi się kalendarz adwentowy, który można modyfikować wedle własnego uznania. Takie rozwiązanie sprawdzi się również miesiąc przed urodzinami. Słodycze można także zamienić na puzzle.

Wizualizacja czasu

Dzieci mają problem z abstrakcyjnym myśleniem, które zaczyna prawidłowo funkcjonować dopiero w wieku 9 lat. Do tego czasu jednak ich umysł działa w bardzo konkretny sposób, więc trudno im określić różnicę między 15 minutami a godziną. By ominąć tę przeszkodę warto odrobinę wspomóc się wizualizacją czasu.

Pomalowanie zegara lub zaznaczenie 15 minut, pół godziny i godziny może znacznie pomóc dziecku w szacowaniu czasu i uniknąć ciągłych pytać „już?”.

Może Cię zainteresować

zamknij