×

7 sposobów nawadniania domowych roślin podczas urlopowego wyjazdu

Największym zmartwieniem miłośników roślin, który wyjeżdżają na urlop jest kwestia podlewania. Szczęśliwcy mogą liczyć na pomocną dłoń znajomych czy rodziny. Inni muszą postawić na alternatywne metody nawadniania.

Prudence Earl/unsplash

Rośliny w jednym miejscu

Osoby posiadające kaktusy i sukulenty właściwie nie muszą się troszczyć o podlewanie ich podczas pobytu na wakacjach. Jeśli wyjeżdżasz tylko na kilka dni, to zgromadź wszystkie rośliny w jednym miejscu. Powinno być zacienione i osłonięte od promieniowania słonecznego. Dzięki temu gleba w doniczkach będzie wolniej wysychać. Oczywiście przed wyjazdem podlej rośliny. Przez kilka dni poradzą sobie bez Twojej obecności. 😉

Patenty na nawadnianie roślin podczas nieobecności

1. Kule, kroplowniki, nawilżacze glebowe

Kup w sklepie wybrany sprzęt. Możesz zdecydować się na kule nawadniające, ceramiczne kroplowniki czy szklane nawilżacze. Zasada ich działania jest podobna. Do dozownika wystarczy wlać wodę i końcówkę umieścić w glebie. Płyn jest uwalniany systematycznie w małych dawkach.

pinterest

2. Dozowniki i masowe nawadnianie

Ciekawym pomysłem jest zaopatrzenie się w dozowniki, do których podłączone są wężyki. Taki dozownik należy wypełnić wodą i umieścić pionowo w doniczce. Następnie wężyk zanurz w butelce z wodą, wazonie bądź innym pojemniku. Płyn kropla po kropli będzie dostarczany do gleby.

pinterest

3. Plastikowe nawadniacze

Wykonane z tworzywa sztucznego nawadniacze mają kształt stożka. Montuje się je na gwint plastikowej butelki wypełnionej wodą i umieszcza w glebie. Jeśli zauważysz, że woda cieknie zbyt szybko, to włóż do dozownika trochę waty.

pinterest

4. Kroplówka z butelki

Nawadniacz możesz także wykonać samodzielnie. Butelkę napełnij wodą (ale nie w całości). Następnie przymocuj nakrętkę, ale nie zakręcaj jej do końca. Możesz także w zakrętce zrobić malutkie dziurki. Taką kroplówkę umieść w doniczce.

pinterest

5. Woda po sznurku

Do naczynia nalej wodę i włóż do niego jeden koniec sznurka. Drugi koniec umieść w doniczce, ale pamiętaj, aby była ona położona niżej niż pojemnik z płynem. Kropelki wody będą swobodnie przesączać się po sznurku do gleby.

pinterest

6. Samonawadniająca doniczka

Doniczki z systemem nawadniania zatrzymują wodę na swoim spodzie, a specjalna warstwa separująca dba o to, aby roślina nie pobrała sobie za dużo płynu.

pinterest

7. Hydrożel

Kup specjalny hydrożel i wymieszaj go z ziemią tak, aby znalazł się na głębokości kilku centymetrów pod glebą. Możesz spokojnie podważyć łopatką ziemią na brzegach doniczki i wsypać preparat. Hydrożel pochłania nadmiar wody i stopniowo dozuje ją roślinom.

pinterest

Jak Ty rozwiązujesz sprawę podlewania roślin, kiedy wyjeżdżasz na urlop?

15 najdziwniejszych roślin, które można spotkać na ziemi. One wyglądają jak istoty przybyłe z zaświatów

genialne

Triki dla fanów roślin

 

Źródła: zielonyogrodek.pl, poradnikogrodniczy.pl

Może Cię zainteresować