×

Istnieją legalne sposoby, aby wymigać się od mandatu. Koniec z płaceniem kar

Otrzymanie mandatu to nic przyjemnego, a nie od dziś wiadomo, że zdjęcia z fotoradarów i pomiary z ręcznych radarów często budzą wątpliwości. Czy istnieje jakiś sposób na nie przyjęcie mandatu, skoro wiemy że na pewno nie jechaliśmy z taką prędkością jaką pokazuje radar? I jak to jest możliwe, że maszyna może nawet dwukrotnie zawyżyć prędkość?!

Przekłamana prędkość radarów

Zacznijmy od tego, ze fotoradary i ręczne pomiary prędkości to tylko maszyny i zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że mogą się pomylić. Faktem jest jednak, że w takich sprawach jak prędkość na drodze każdy z nas chce dokładnie wiedzieć czy faktycznie jechał z niedozwoloną prędkością.

freepik.com

Okazuje się, że sprzęt używany przez policjantów może wykazywać zawyżoną prędkość ze względu na np. złe warunki pogodowe tj. mgła, deszcz czy śnieg. Oprócz tego zbyt duże natężenie ruchu, a take zbyt duża odległość pojazdu od radaru, mogą spowodować wykazanie zafałszowanego pomiaru.

Sygnał urządzeń pomiarowych może także zostać odbity przez inne pojazdy tj. ciężarówki, autobusy lub przez np. dużą tablicę reklamową, która znajdowała się w pobliżu.

Co robić aby legalnie odmówić nieprzyjęcia mandatu?

Jeśli wiesz jak powinna przebiegać procedura pomiaru prędkości oraz obsługa radaru, możesz odmówić przyjęcia mandatu. Funkcjonariusz policji ma wtedy dwa wyjścia: albo skończy się na pouczeniu, ale sprawa trafi do sądu. Mimo tego, że ta druga opcja wydaje się gorsza, to sędziowie wiedzą, że maszyny używane przez policje często zawodzą dlatego bardzo ważne jest dokumentowanie otoczenia, w którym odbyła się kontrola prędkości.

Jeśli w samochodzie masz kamerkę rejestrującą trasę, możesz sprawdzić czy zapisano prędkość z jaką się poruszałeś. W takiej sytuacji zapisz nagranie i przechowaj do rozprawy jako dowód.

policja.pl

Drugą ważną sprawą jest natężenie ruchu na drodze. Jeśli policjant zatrzymał nas, gdy jechaliśmy w „sznurze aut” okaże się, że została uchwycona prędkość innego samochodu lub pomiar jest niedokładny ze względu na jego odbicie. W takiej sytuacji warto zrobić zdjęcie przedmiotów, które mogły zaburzyć pomiar. Czasami zakłócenie może sprawić duża ciężarówka stojąca na parkingu obok miejsca pomiaru lub uliczne korki.

trans.info

Gdy poruszasz się samochodem służbowym, zarządca floty do której należy auto, może sprawdzić system monitorowania oraz zapis z czujników GPS. Jeśli prędkość znacznie różni się od tej podanej w dokumentacji z fotoradaru, możesz zwrócić się do Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego i poprosić o sprawdzenie innych zapisanych z urządzenia zdjęć. Może się okazać, że sprzęt, którym zostało wykonane zdjęcie jest uszkodzony.

Według danych na portalu wlocie.pl możemy odmówić przyjęcia mandatu również w momencie, gdy pomiar został wykonany z dużej odległości, a nieoznakowany radiowóz nie utrzymywał stałej prędkości podczas wykonywania pomiaru.

Dodatkowo radary stacjonarne mogą zostać umieszczone w pobliżu metalowych konstrukcji, które również odbiły sygnał pomiarowy. Pole widzenia fotoradaru może być węższe niż zakres działania jego czujników, a na zdjęciu dokładnie nie widać okoliczności wykonania fotografii.

Także kąt pomiaru może budzić wątpliwości. Jeśli policjant stał na poboczu, kąt miedzy urządzeniem a pojazdem może być zbyt duży, co spowoduje niedokładny pomiar.

Warto o tym pamiętać jeśli chcesz uniknąć mandatu! A Ty znasz jakieś inne sposoby na odmowę tej kary?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować