×

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Sprawdzone sposoby na brak klimatyzatora

Fala piekielnie gorących temperatur nie pozwala normalnie funkcjonować. Upał sprawia, że nie masz ochoty się ruszać, a gdy już wyjdziesz to o dziwo, nie chcesz wychodzić z klimatyzowanego biura. Jak więc poradzić sobie z powrotem do mieszkania w którym temperatura jest tak wysoka, że nie mamy ochoty przebywać we własnym domu? Oto kilka porad jak ochłodzić mieszkanie, gdy nie posiadamy klimatyzatora.

Jak ochłodzić mieszkanie?

Oczywiście klimatyzacja jest jednym z wygodniejszych i najszybszych sposobów na ochłodzenie pokoju lub całego mieszkania, ale nie oznacza to, że jest to jedyna metoda aby poczuć przyjemny chłód.

via GIPHY

#1 Przewietrz pomieszczenie

instagram.com//kat_miesz

Oczywiście nie należy tego robić jeśli na zewnątrz panują wysokie temperatury, a powietrze „stoi w miejscu”. Przewietrz mieszkanie gdy faktycznie aura temu sprzyja i czujesz stały wiatr. Najlepiej jednak zacząć wietrzyć mieszkanie dopiero wieczorem lub późnym popołudniem. Otwórz okna na oścież i zamknij dopiero nad ranem, gdy temperatury zaczną wzrastać. Przeciągi jednak mogą spowodować trzaśnięcie okien i zbicie szyby, a gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w mieszkaniu można tylko pogorszyć warunki…

Jak ochłodzić mieszkanie – #2 Postaw na jasną tkaninę

instagram.com//ourdailytribe

Warto postawić na jasne tkaniny np. bawełniane. Dodatkowe namoczenie materiału sprawi, że tkanina będzie odparowywać. Zawieś materiał po zewnętrznej stronie okna. Ten sposób jest łatwy w montażu, a tkaniny możesz wyprać w pralce, gdy tylko się wybrudzą. Minusem jest jednak brak możliwości swobodnego otwierania okna. Dodatkowo sposób ten nie będzie działał przy kolorowych materiałach.

#3 Zasłoń okna

instagram.com//dekoriapl

Jeśli chcesz ochłodzić mieszkanie warto w ciągu dnia zasłonić okna używając rolet. W ten sposób promienie słoneczne nie będą wpadać do mieszkania. Musisz jednak pamiętać, że jeśli większą część dnia spędzasz w mieszkaniu, używając rolet niemal całkowicie pozbawiasz się światła dziennego.

Jak ochłodzić mieszkanie – #4 Markizy, pergole

jak ochłodzić mieszkanie - markizy
instagram.com/ogrody.zimowe

Jeśli masz możliwość zamontowania markizy tarasowej lub balkonowej warto rozważyć taką opcję. Nie dość, że dostarczają cień na tarasie, to dodatkowo osłaniają część okien przed dużą ilością promieni słonecznych. Markiza w połączeniu z zasłonięciem okien skutecznie obniży temperaturę mieszkania o kilka stopni.

#5 Wentylatory, oczyszczacze powietrza

jak ochłodzić mieszkanie
instagram.com/poddasze.w.remoncie

Wentylatory są łatwe w obsłudze i w prosty sposób pomagają schłodzić powietrze w mieszkaniu. Możesz wybrać wentylatory sufitowe lub stojące np. do postawienia na stoliku czy podłodze. Poprzez wprawienie powietrza w ruch, mieszkanie nieco się ochłodzi. Obecnie na rynku pojawiło się wiele nowoczesnych i ładnie wyglądających wentylatorów sufitowych, które nie hałasują. Niestety poprzez stały ruch, wentylatory mogą także wprawiać w ruch alergeny znajdujące się w powietrzu. Należy także pamiętać o podwyższonych rachunkach za prąd.

Jak ochłodzić mieszkanie – #6 Zwróć uwagę na posiłki

gotowanie
unsplash.com

W upały raczej rzadko chce się jeść ciężkie i gorące dania, jednak jeśli przygotowujesz syty posiłek, pewnie zdajesz sobie sprawę, że ciepło z kuchni wydostaję się także do innych pomieszczeń. Zdecyduj się na rzadsze korzystanie z piekarnika czy mikrofalówki, które podczas pracy nagrzewają się i ogrzewają powietrze w mieszkaniu.

#7 Wiatraki

wiatrak
instagram.com/garneczki

Tradycyjne wiatraki są skuteczne i w prosty sposób schłodzą powietrze w mieszkaniu. Tutaj jednak warto pomyśleć w jakim kierunku je skierować. Dobrze jest postawić na dwa wentylatory i jeden z nich ustawić przy drzwiach wejściowych, tak aby nawiew skierowany był do środka, zaś drugi umieścić blisko okna.

Jak ochłodzić mieszkanie – #8 Zdecyduj się na dużą ilość roślin

jak ochłodzić mieszkanie
pinterest.com

Rośliny nie dość, że pięknie wyglądają to dodatkowo pomogą Ci oczyścić i ochłodzić powietrze. Rośliny okrywowe tj. bluszcz czy winorośl, tworzą na ścianie budynku swojego rodzaju naturalną izolację cieplną. Dlatego też jeśli mieszkasz w domu lub szeregówce warto zdecydować się na takie rośliny. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji i podlewaniu.

#9 Postaw na płytki

jak ochłodzić mieszkanie
instagram.com/home.odyssey

Czasami po remoncie zostaje nam kilka sztuk płytek ściennych. Możesz schować je do lodówki, a po kilku godzinach wyciągnąć i umieścić w kilku miejscach w mieszkaniu. Takie punktowe chłodzenie, sprawi, że przez kilka godzin płytki będą wydzielać przyjemny chłód, który nieco ochłodzi wnętrze.

A Ty jak ratujesz się przed upałami?

Zobacz także:

1) 10+ trików, które musisz znać podczas wysokich upałów. Niezawodne w trakcie wakacji

2) 6 rzeczy, które uchronią Twojego zwierzaka przed udarem. Niezawodne podczas obecnych upałów

3) 8 trików, które pomogą Ci przetrwać wszystkie uroki lata. Nie daj się upałom!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij