Oto jak szybko nagrzewa się samochód w upał, gdy stoi na słońcu!
×
Wirtualna Polska

Oto jak szybko nagrzewa się samochód w upał, gdy stoi na słońcu. Schłodzisz go szybko w jeden sposób!

W trakcie upałów wnętrze naszego auta może być nagrzane nawet do temperatury 60°C. Jak schłodzić wnętrze samochodu, by nie siedzieć w piekarniku? Istnieje jeden prosty trik, który pozwoli Ci szybko i skutecznie schłodzić auto.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak schłodzić wnętrze samochodu – najskuteczniejsza metoda

Zarówno ratownicy medyczni, jak i spece od samochodów są zgodni, że najskuteczniejszą metodą jest otwarcie okna od strony kierowcy, a następnie wachlowanie otwartymi drzwiami od strony pasażera. Dodatkowo otwarcie bagażnika jeszcze bardziej przyspieszy schładzanie auta. W  ten sposób najefektywniej wypchniesz rozgrzane powietrze z wnętrza samochodu i zastąpisz je tym z zewnątrz.

Jak schłodzić wnętrze auta
AstroMelRow/twitter

Ostrożnie z gorącą kierownicą!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy już musisz zostawić auto na słońcu, to obróć kierownicę o 180 stopni. Dzięki temu promienie słońca będą najbardziej nagrzewały jej dolną część, którą rzadziej dotykasz w trakcie jazdy.
Dzięki temu prostemu trikowi, nie będziesz już musiał mieć w pogotowiu rękawic kuchennych. 😉

mamounamir__/twitter

Ukryta funkcja kluczyków samochodowych na upalne dni

Przyjrzyj się dokładnie kluczykom od swojego samochodu. Jeśli macie możliwość zdalnego zamykania i otwierania centralnego zamka, to dobry znak. Prawdopodobnie producent samochodów ukrył w nim również funkcję otwierania i zamykania okien – zdalnie. Ta opcja często działa po dwukrotnym lub dłuższym wciśnięciu przycisku do otwierania auta. Wystarczy chwilę przed planowaną podróżą otworzyć wszystkie okna w samochodzie. Można to zrobić z okna biura lub mieszkania, albo będąc w drodze do samochodu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ukryta funkcja kluczyków samochodowych

Uff, jak gorąco…

Jesteś ciekawy jak szybko nagrzewa się samochód? Jeśli postawisz go na słońcu, przy temperaturze powietrza wynoszącej 35°C, to w ciągu zaledwie godziny nagrzeje się do 47°C. Przy czym sama kierownica może wówczas osiągnąć temperaturę 53°C, a deska rozdzielcza aż 69°C.

imgur

W cieniu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli z kolei samochód pozostawisz w cieniu, to, przy wspomnianych 35°C na zewnątrz, po godzinie wnętrze nagrzeje się „tylko” do 38°C. Natomiast sama deska rozdzielcza osiągnie temperaturę 48°C, a kierownica „zaledwie” 42°C.

Jak schłodzić wnętrze auta
mooblet12/reddit

Klimatyzacja w samochodzie – zasada 5 minut

Ratownicy medyczni zwracają przy tym też na to uwagę. Ruszając w drogę należy ostrożnie postępować z klimatyzacją. Po jej włączeniu pozostaw na kilka minut otwarte okna. Wszystko to ma służyć temu, by Twoje ciało nie dostało szoku na skutek zbyt gwałtownej zmiany temperatury. Dodatkowo z kabiny, przez uchylone okna, szybciej uleci rozgrzane powietrze.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Od kilku lat eksperci starają się bezskutecznie wśród polskich kierowców spopularyzować jedną zasadę. Jest ona w stanie znacznie przedłużyć żywotność naszej klimatyzacji. Chodzi o tzw. zasadę 5 minut: mówi ona, że klimatyzację należy włączać dopiero po 5 minutach od rozpoczęcia jazdy i wyłączać ją 5 minut przed jej zakończeniem. Dzięki temu działa ona sprawniej i znacznie zmniejsza się szansa, że w jej wnętrzu odłożą się szkodliwe dla naszego zdrowia (i samej klimatyzacji) grzyby, a także pleśń.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować