×
Wirtualna Polska

W ten sposób szybko oczyścisz wodę na biwaku. Wystarczy 1 rzecz i… światło słoneczne!

W normalnych warunkach każdy z nas ma dostęp do wody pitnej i może w każdej chwili z niej skorzystać. Zdarzają się jednak sytuacje awaryjne, w których nie możemy jej używać. Jak oczyścić wodę, kiedy jesteśmy np. na biwaku?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów na świecie, a dostęp do niej jest jednym z praw człowieka. W niektórych regionach świata są ogromne problemy z zapewnieniem ludziom wody pitnej, ale w Europie zwykle nie ma z tym kłopotu. Zdarzają się jednak sytuacje awaryjne, kiedy pod ręką mamy jedynie nieprzebadaną i niefiltrowaną wodę z jeziora, rzeki czy strumienia. Jak oczyścić taką wodę? Naukowcy odkryli niedawno nową metodę.

Jak oczyścić wodę?

Dotychczas znane były 2 awaryjne sposoby oczyszczania wody. Jeśli jesteś na biwaku lub z innego powodu nie masz dostępu do czystej wody pitnej, najłatwiej uzdatnisz wodę z naturalnych zbiorników, przegotowując ją. Doprowadź ciecz do wrzenia i gotuj przez 5-10 minut. Po tym czasie usunięte zostaną niebezpieczne bakterie i mikroorganizmy. Nieco bardziej skomplikowaną metodą, by osiągnąć ten sam efekt, jest destylacja. Polega ona na doprowadzeniu wody do intensywnego parowania i wyłapywaniu czystej pary. Niedawno odkryto jeszcze 1 sposób na oczyszczenie wody, który zakłada wykorzystanie bardzo prostych i łatwo dostępnych środków.

Jak oczyścić wodę? Fot. Pixabay

Jak oczyścić wodę? Fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Aby warzywa i owoce były zdrowe, muszą być czyste. Opłukanie ich samą wodą to za mało

Naukowcy odkryli, jak oczyścić wodę światłem i sokiem z cytryny

Naukowcy z USA przyjrzeli się stosowanej od wieków metodzie oczyszczania wody polegającej na wystawieniu jej na światło słoneczne. Sprawdzili, jak na przebieg tego procesu wpłynie dodanie do wody niektórych substancji – soku z cytryny, zawiesiny z cytrynowym miąższem oraz syntetycznego psolarenu (naturalnie występuje on w niektórych roślinach, np. gorczycy; jest substancją wykorzystywaną m.in. w leczeniu łuszczycy). Ten eksperyment potwierdził, że dodanie każdej z wymienionych substancji przyspiesza proces oczyszczania wody w czasie ekspozycji na słońce. UNICEF zaleca mieszkańcom Afryki wystawianie wody w butelkach o pojemności 1-2 l na słońce na 6 godzin, a w przypadku zachmurzenia nawet na 2 doby. Dodanie do wody soku z cytryny skraca proces do 30 minut. Dzięki tej metodzie z wody usuwane są bakterie E. coli oraz bakteriofagi MS2. Naukowcy podkreślają jednak, że ten sposób oczyszczania wody nie jest idealny, ponieważ nie redukuje z cieczy norowirusów, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe.

Jak oczyścić wodę? Fot. Genialne.pl

Jak oczyścić wodę? Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jakie znaczenie ma to odkrycie?

Naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment z oczyszczaniem wody światłem słonecznym i sokiem z cytryny podkreślają, że badania powinny być kontynuowane. Znalezienie skutecznych sposobów uzdatniania wody jest bardzo ważne w kontekście jej niedoborów, szczególnie w krajach afrykańskich. Picie zanieczyszczonej wody powoduje wiele groźnych chorób, które wymagają hospitalizacji.

Zobacz również: Jak wyhodować własne drzewko cytrynowe w domu? Zrobisz to ze zwykłej pestki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować