×
Wirtualna Polska

Nie wyrzucam staroświeckiego gadżetu. Wieszam na drzewach, a wrony uciekają

Ptaki te potrafią naprawdę uprzykrzyć życie i zdziesiątkować plony. Przyciągają je resztki jedzenia i nasze uprawy. Oto trik na to, jak odstraszyć wrony.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jednymi z gości, którzy mogą odwiedzić nasz ogród są wrony. Ptaki te żerują w okresie od wiosny do jesieni i raczej są dość uciążliwe. Zdradzamy domowe sposoby na to, jak pozbyć się wron.

Jak odstraszyć wrony?

Kiedyś wystarczał jedynie strach na wróble, który postawiony w ogrodzie odstraszał wszelkie ptactwo, (w tym też wrony). Obecnie ten trik nie jest na tyle skuteczny, by niechciane osobniki omijały szerokim łukiem nasz ogród. Dlatego trzeba wyciągnąć cięższą artylerię i zastosować inne metody. Dzięki nim wrony nie spustoszą twoich upraw (co niestety mają w zwyczaju). Co zatem można zrobić? Nie ma sensu stosować chemicznych oprysków, trutek czy innych pułapek. Wrony reagują na dźwięk, dlatego użyj do ich odstraszenia puszek. Weź ich kilka sztuk, zwiąż sznurkiem i zawieś na drzewie. Kiedy pod wpływem wiatru zaczną się o siebie obijać, wytworzą sygnały dźwiękowe, które dla wron będą nie do zniesienia. W rezultacie ptaki szybko odlecą, a owoce na drzewach i orzechy ocaleją. Mamy jeszcze drugi trik, dzięki któremu przegonisz wrony z ogrodu.

jak odstraszyć wrony, fot. Freepik

jak odstraszyć wrony, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: W Szwecji wrony są zatrudniane do sprzątania ulic. Mają zbierać niedopałki i otrzymywać za to jedzenie

Trik na ptactwo w ogrodzie

Inny patent zakłada wykorzystanie starych płyt CD lub DVD, których nadal jest pełno w wielu domach. Zwykle leżą rzucone gdzieś na dno szaf, szuflad, kartonów bądź zalegają w pokojach, piwnicach, a nawet na strychach. One idealnie nadają się do przepędzenia wron. Czas, aby znów ujrzały światło dzienne jako użyteczny odstraszacz. Jak je wykorzystać? Po prostu pozawieszaj pojedyncze płyty na gałęziach drzew. Wiatr, który nimi zakołysze, sprawi, że płyty zaczną odbijać światło. Refleksy świetlne podziałają na wrony jak naturalne odstraszacze, ponieważ ptaki będą czuły się zagrożone. Na ten trik nie wydasz, nawet złotówki, a zapewni ci błogi spokój oraz rozwiążesz swój problem z uciążliwymi ptakami. Będziesz mógł znów cieszyć się relaksem z najbliższymi w ogrodzie.

jak odstraszyć wrony, fot. Freepik

jak odstraszyć wrony, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami? Sposoby jakich jeszcze nie znałeś

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować