×

Jak odstraszyć złodzieja? 11 sprawdzonych trików

We własnym domu powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Właśnie – powinniśmy. Jak jednak uchronić się przed włamaniem? Co robić aby złodziej nie chciał obrabować naszego mieszkania? Jest kilka sposobów, które skutecznie mogą go wystraszyć. Sprawdź jak odstraszyć złodzieja! Te triki mogą przydać się podczas długiej nieobecności!

#1 Chowaj cenne rzeczy, gdy do domu przychodzą obcy ludzie

jak odstraszyć złodzieja -1
brightside.me

Kiedy do domu zapraszasz hydraulika lub ekipa remontowa, dobrze jest schować cenne rzeczy do szafek. Nie chodzi o to, aby od razu oskarżać kogoś o potencjalną kradzież, ale przezorny zawsze ubezpieczony! Czasami może się okazać, że któremuś z nieznanych gości spodoba się pozostawiony na wierzchu zegarek lub naszyjnik.

#2 Zabezpiecz okna

jak odstraszyć złodzieja -2
brightside.me

Popularnym sposobem na zabezpieczenie prywatności jest zwrócenie uwagi na okna. Jeśli mieszkasz na 1. lub 2. piętrze zaleca się umieszczenie w oknach kratek. Warto jednak zainstalować takie, które w razie niebezpieczeństwa łatwo otworzyć od wewnątrz.

Zobacz także: 5 sposobów na zabezpieczenie roweru, które uchronią Cię przed jego kradzieżą

#3 Zwróć uwagę na otoczenie wokół domu

jak odstraszyć złodzieja - 3
brightside.me

Jeśli mieszkasz w domu lub szeregówce, nie pozwól włamywaczom pomyśleć, że nikt tam nie mieszka! Zawsze dbaj o trawnik, zamiataj podjazd i sprawdzaj stan roślin.

#4 Nie pozwól, aby złodziej usłyszał Twój telefon

jak odstraszyć złodzieja - 4
brightside.me

Niektórzy złodzieje mogą stosować sztuczkę z telefonem stacjonarnym. Stojąc pod drzwiami złodziej dzwoni na telefon domowy, a gdy usłyszy że nikt nie odbiera może uznać, że nikogo nie ma w domu i łatwiej będzie mógł Cię okraść. Jeśli wyciszysz telefon, sprawisz, że potencjalny złodziej będzie zdezorientowany i nie będzie wiedział czy faktycznie nikogo nie ma za drzwiami.

#5 Poprawnie wyrzucaj opakowania i kartony po drogich przedmiotach

kartony
brightside.me

Kupiłeś nowy telewizor lub pralkę? Świetnie! Pamiętaj jednak, że nie wszyscy sąsiedzi oraz nieznajomi muszą o tym wiedzieć. Zawsze poprawnie wyrzucaj kartony po drogich sprzętach! Nie wystarczy ich postawić przed drzwiami czy śmietnikiem – to może przyciągnąć potencjalnych włamywaczy. Lepiej będzie jeśli podrzesz karton na mniejsze kawałki.

#6 Wykorzystaj strach złodziei przeciwko nim samym

jak odstraszyć złodzieja - 6
brightside.me

Złodzieje boją się, że zostaną przyłapani dlatego też warto pomyśleć nad dodatkowymi zabezpieczeniami. Czasami zwykły znak „obiekt chroniony” wystarczy, aby złodziej poważnie zastanowił się czy na pewno chce włamać się do Twojego mieszkania.

#7 Udawaj

sposoby na złodziei
brightside.me

Wyobraź sobie, że ona chwilę wychodzisz z domu. Wyszedłeś z domu i zauważasz podejrzaną osobę pod Twoim domem lub w okolicy. Boisz się, że gdy odejdziesz dalej, intruz może okazać się włamywaczem? Możesz go odstraszyć udając. Popatrz w okno i energicznie pomachaj ręką. Złodziej może pomyśleć, że ktoś został w domu i nie będzie chciał Cię okraść.

Zobacz także: Nowe oszustwo w internecie! Złodzieje podszywają się pod znaną firmę kurierską

#8 Sprawdzaj zamki

jak odstraszyć złodzieja - 8
brightside.me

Jeśli zauważysz zadrapania na zamku, oznacza to, że włamywacze mogli próbować je otworzyć. Zanim więc otworzysz drzwi i wejdziesz do domu, sprawdź zamek, aby mieć szansę na szybką reakcję w przypadku zagrożenia.

#9 Zwróć uwagę na zasłony

jak odstraszyć złodzieja - 9
brightside.me

Jeśli okna w Twoim domu są zasłonięte przez kilka dni z rzędu, to może oznaczać, że nie ma Cię w domu. Nie zostawiaj takiego sygnału złodziejowi! Osłoń zasłony i wpuść trochę światła słonecznego do środka! To sprawi, że stworzysz iluzję, że ktoś jest w domu.

#10 Nie podawaj wrażliwych informacji przez telefon

brightside.me

Powinieneś uważać na dziwne firmy, które dzwonią do Ciebie i zadają pytania o miejsce pracy, godziny pracy lub o ludzi, którzy z Tobą mieszkają. Jest to jedna z metod, których używają złodzieje, aby poznać historię nieruchomości i najbardziej odpowiedni czas na włamanie.

#11 Posadź rośliny z kolcami tuż przy płocie oraz oknach

brightside.me

Aby zamienić zwykłe ogrodzenie w barierę trudną do przejścia – posadź krzew róży lub jeżyny, dzięki czemu włamywacz nie schowa się w krzakach i będzie miał ciężki jak róża dla psów lub roślina z jeżyny. Możesz także posadzić róże pod oknami. Wszystkie te rośliny sprawią, że misja włamywaczy będzie naprawdę trudna.

A Ty jak dbasz o swoją prywatność? Co robisz aby odstraszyć włamywaczy?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować