Jak oszczędzać na zakupach? 10 sprawdzonych trików
Przynajmniej raz w tygodniu (czasami częściej, bo wiecznie czegoś zapomnę…) odwiedzam sklepy spożywcze lub supermarkety. Wydaje mi się, że dobrze wiem, jak zaoszczędzić i co robić, aby moje nawyki zakupowe były korzystne, jednak okazuje się, że wciąż robię coś nie tak. W takim razie jak oszczędzać na zakupach?


Postanowiłam przeanalizować swoje zachowanie podczas zakupów i okazuje się, że popełniam wiele błędów… Sprawdź czy Ty także je robisz!
#1 Robienie zakupów w złej kolejności

Często trudno jest ograniczyć liczbę przedmiotów, które kupujemy w supermarketach. Ale przecież dla chcącego nic trudnego! Warto zacząć wybierać produkty, które będą lepsze dla naszego zdrowia. Często robimy zakupy, idąc wzdłuż alejek. Jednak zdarza się, że owoce i warzywa znajdują się najdalej od wejścia, dlatego o nich zapominamy. Lepiej zrobić listę i kupować rzeczy, które potrzebujemy, omijając przy tym sklepowe alejki, na których czyhają promocje na chipsy lub słodkości. Jeśli zaczniesz swoje zakupy od alejki z warzywami i owcami, Twój koszyk szybko się zapełni i nie będzie miejsca na niezdrowe produkty – to wszystko tkwi w naszej podświadomości.


#2 Nieznajomość cen produktów, które kupujemy regularnie

Spróbuj zapamiętać, a nawet zapisać ceny produktów, które kupujesz regularnie. Bardzo często sklepy chcą nas oszukać fałszywymi promocjami, które polegają na pokazaniu „starej” ceny oraz „nowej”. Łapiemy się na tym, że przecież jest to okazja i trzeba kupić więcej niż jedno opakowanie danego produktu. W rzeczywistości okazuje się, że „nowa” cena to kwota regularna.
#3 Nieplanowanie w przód



Dotyczy to nie tylko Twojej listy zakupów, ale także przygotowywania posiłków na cały tydzień. Poprzez wstępne planowanie posiłków, zawsze będziesz wiedzieć, które produkty potrzebujesz kupić, aby przygotować obiad. Planując listę posiłków na dany czas, będziesz wydawać mniej pieniędzy oraz będziesz mieć pewność, że na pewno zjesz wszystkie produkty, które masz w domu.
#4 Niezwracanie uwagi na wagę produktów



Załóżmy, że na półce znajdują się 2 opakowania masła o podobnej wielkości, z których jedno jest nieco tańsze od drugiego. Nie spiesz się z kupnem produktu, który kosztuje mniej! Najpierw sprawdź wagę towaru. Może się okazać, że droższy produkt po prostu waży więcej. Tak więc, biorąc pod uwagę stosunek ceny do wagi, kupowanie droższego produktu może okazać się w rzeczywistości tańsze.
#5 Ignorowanie towarów wyprodukowanych pod nazwą sklepu

Prawie każdy supermarket sprzedaje różne produkty pod własną marką. Takie produkty spożywcze kosztują mniej niż produkty wytwarzane przez znanych producentów. Jednocześnie ich jakość nie jest w żaden sposób gorsza, a jedyną różnicą jest kolorystyka opakowania oraz nazwa.


#6 Nietestowanie nowych produktów

Czasami kupujemy produkty jednej marki, ponieważ boimy się spróbować tych z nieznanej firmy. Jednak producenci nowych, mało znanych marek często sprzedają towary wysokiej jakości, po znacznie niższych cenach. Dlatego nie warto bać się eksperymentować. Może się okazać, że inne produkty są nie tylko tańsze, ale także mają lepszy skład i są dla nas zdrowsze.
7 Niezwracanie uwagi na przeceny



Coraz więcej sklepów ma swoje aplikacje, dzięki którym możemy zbierać informację na temat rabatów i przecenionych produktów. Zdarza się, że oferty są przygotowywane specjalnie pod nasze potrzeby, dlatego warto zwracać uwagę na to, czy danego tygodnia nie dostaliśmy powiadomienia o towarach, które nas interesują.
#8 Unikanie niedrogich produktów

Płatki, przyprawy, cukier czy sól są często pakowane w inne opakowania (np. mniej kolorowe, mniej wytrzymalsze torby), przez to ich cena jest inna. Nie zawsze oznacza to, że jakość produktu jest gorsza niż towaru znanej marki.
#9 Wybieranie produktów, które znajdują się najbliżej skraju półki

Każdy produkt ma swoją datę ważności, dlatego też pracownicy supermarketów układają te z najkrótszym terminem do spożycia, na samym brzegu półki. Jeśli zależy Ci na kupieniu towaru, który może stać w lodówce przez kilkanaście dni, lepiej wybrać opakowanie ,które znajduje się z tyłu półki.
#10 Nabieranie się na marketingowe sztuczki

Olej roślinny „z witaminą E”, sól „bez GMO” czy jajka z pomarańczowymi żółtkami – wszystkie takie slogany są po to, byś dał się nabrać i kupił produkt danej firmy. Zanim jednak sięgniesz po ten towar, zastanów się, czy faktycznie to wszystko znajdziesz „TYLKO” w produkcie konkretnej marki. Przecież witamina E jest obecna w nasionach słonecznika, więc na pewno jest obecna również w oleju słonecznikowym, a GMO można znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, dlatego też skąd miałoby się wziąć w zwykłej soli? Co z mocno zabarwionymi żółtkami? Wcale nie są zdrowe – producenci osiągają taki kolor poprzez dodanie specjalnych składników do karmy dla kur.
Teraz już wiesz jak oszczędzać będąc na zakupach! Zastosujesz się do tych trików?

