×

7 patentów na to jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd i nie przejmować się szalejącą inflacją

Szalejąca inflacja doprowadziła do wzrostu cen za energię elektryczną. Wiele osób szuka sposobów na to, aby z portfela mimo wszystko nie uciekało dużo pieniędzy. Zobacz jak oszczędzać prąd w domu i sprawić, żeby rachunki nie przyprawiły o ból głowy.

Poznaj sztuczki, dzięki którym bez trudu będziesz mógł obniżyć rachunki za prąd

jak oszczędzać prąd w domu
ConvertKit/unsplash

1. Nauczyć się wyłączać światło

Najprostszym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej jest zwyczajnie gaszenie światła. Wyrób sobie nawyk, że zawsze wyłączasz oświetlenie w pokojach, w których aktualnie nie przebywasz. Wiele osób o tym zapomina, a ta czynność nie wymaga wiele wysiłku.

2. Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania

Wiele osób może nie zdać sobie z tego sprawy, ale telewizor, czy inny sprzęt, pozostawiony w trybie czuwania, nadal pobiera prąd. Podobnie jest z urządzeniami stale podłączonymi do kontaktu. Kiedy ich nie używasz, one wciąż czerpią prąd. Warto więc zdobyć się na wysiłek i wyjąć wtyczkę w z gniazdka.

3. Przykrywaj garnki podczas gotowania

Jeżeli korzystasz z płyty indukcyjnej, to podczas gotowania zawsze przykrywaj pokrywkami wszystkie garnki. Dzięki temu potrawa szybciej będzie gotowa do spożycia, a kuchenka zużyje mniej prądu.

4. Nie otwieraj drzwiczek piekarnika podczas pieczenia

Pamiętaj też, aby podczas pieczenia nie otwierać piekarnika. Wówczas temperatura w jego wnętrzu ulega obniżeniu i sprzęt musi pobrać więcej prądu, aby znowu się nagrzać.

jak oszczędzać prąd w domu
Alex Lam/unsplash

5. Uruchamiaj tylko załadowaną pralkę

Pralkę i zmywarkę dopasuj do ilości osób w gospodarstwie domowym. Włączaj je tylko wtedy, kiedy są w pełni załadowane. Możesz śmiało korzystać z programów ECO. Wprawdzie cykl pracy jest wówczas dłuższy, ale za to urządzenia zużywają mniej wody i prądu. Musisz wiedzieć też, że pranie w 30°C zużywa mniej energii, niż pranie w 40°C.

6. Postaw na energooszczędne żarówki

Koniecznie wymień wszystkie żarówki na te energooszczędne. Są faktycznie droższe, ale naprawdę pobierają mniej prądu.

7. Wykorzystuj światło dzienne

Zorganizuj przestrzeń w domu tak, aby jak najlepiej wykorzystać światło dzienne. Biurku ustaw pod oknem i zrezygnuj z ciężkich, zacieniających zasłon. Rozplanuj prace w ten sposób, aby na początku dnia wykonywać te, które wymagają największej ilości światła.

Wiesz już jak oszczędzać prąd w domu. Przekonaj się jak kupować tanie bilety na pociąg.

Może Cię zainteresować

zamknij