×

Zamiokulkas Zamiolistny – ładna roślinka, której uprawianie jest proste jak bułka z masłem!

Roślina doniczkowa, która ostatnie lata zdobywa coraz większą popularność, jest już znana prawie każdemu. Jeżeli jeszcze nie masz jej w swoim domu, dowiedz się najpierw o niej co nieco. Jak pielęgnować Zamiokulkas Zamiolistny? Jak często podlewać? Czym nawozić Zamiokulkas Zamiolistny?

Pochodzenie

Zamiokulkas Zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina pochodząca z Tanzanii. Panuje tam klimat podrównikowy suchy, w którym pora sucha trwa aż 10 miesięcy.

Opis rośliny

Zamiokulkas wyglądem przypomina trochę palmy i sagowce. Jego cechą charakterystyczną są przede wszystkim ozdobne liście. Długie, ciemnozielone, sztywne i błyszczące. Wyrastają na ogonkach liściowych z podziemnych kłączy i magazynują wodę. Ogonki liściowe mają nieregularne brązowozielone plamki i prążki.

Uprawa rośliny

Ziemia – Zamiokulkas preferuje podłoże przepuszczalne, żyzne i próchnicze o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5) Dno jego doniczki powinno zawierać warstwę drenażu.

Stanowisko – Zamiokulkas preferuje miejsca półcieniste. Jednak przy znacznym niedoborze światła jego liście będą blaknąć i się wyciągać. Jeżeli stanowisko będzie zbytnio nasłonecznione, roślina zacznie dostawać brązowe plamy na liściach.
Zamiokulkas ustawia się zawsze w stronę słońca, więc warto doniczkę co jakiś czas obracać.

Temperatura – Optymalna temperatura wzrostu Zamiokulkasa to 20-25°C. Spokojnie wytrzymuje i wyższe temperatury. W okresie zimowym wystarczy mu 16-18°C. Zima to dla rośliny okres spoczynku. Jednak ponieważ jest to roślina podrównikowa, temperatury poniżej 5°C są dla niej zabójcze. Zbyt duże przeciągi też nie są wskazane.

Podlewanie – Zamiokulkas lubi okresy suszy. Tak samo jak kaktusy jest w końcu sukulentem. Dobrze więc czasami robić mu przerwy w podlewaniu. Podlewać roślinę należy tylko wtedy, gdy jej podłoże przeschnie. Lepiej odpuścić sobie jej podlanie, niż przelać roślinę. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. A zimą tą czynność należy znacznie ograniczyć.

Nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie liści! I jest przyczyną niepowodzenia w uprawie tej rośliny. Najlepiej zapominać o podlewaniu nawet na 2 tygodnie. I unikać trzymania rośliny w wilgotnym podłożu. Zbytnie dbanie o zamiokulkasa mu nie pomaga 🙂

Pielęgnacja

Zamiokulkas rośnie dość wolno, ale jego rozmiary mogą być duże, więc potrzebuje trochę miejsca. W naturze osiąga 1 m wysokości, a rocznie potrafi mu przybyć parę nowych ogonków liściowych.


W miarę starzenia zamiokulkas gubi dolne liście, a inne potrafią żółknąć.

Nawożenie – wystarczy 1/2 albo 1/4 dawki nawozu wieloskładnikowego dla roślin zielonych co 2-3 tygodnie. Zbyt intensywne nawożenie jest dla rośliny tak samo szkodliwe jak zbytnie podlewanie i może doprowadzić do jej gnicia.

Przesadzanie – tą czynność najlepiej wykonać na wiosnę. Młode rośliny należy przesadzać co roku, starsze co 3-4 lata. Należy wtedy bardzo uważać na kłącza rośliny, aby ich nie uszkodzić. I pamiętać o zapewnieniu drenażu na dnie nowej doniczki.

Rozmnażanie – można tego dokonać poprzez podział kłączy podczas przesadzania lub poprzez sadzonki liściowe. Sadzonki pobrać należy między kwietniem a czerwcem z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego. Przyda się bardzo ukorzeniacz, który przyspieszy cały proces. Po posadzeniu takiej sadzonki do ziemi, roślina szybko powinna nam się rozrosnąć. Proces ukorzeniania powinien trwać 3-4 tygodnie.
Można też ukorzeniać pojedyncze listki, ale proces uzyskania z niego nowej rośliny trwa kilka lat.

Choroby i szkodniki

Szkodniki w przypadku Zamiokulkasa to rzadkość. Mogą się jednak trafić nicienie glebowe.

Jeśli chodzi o choroby, to często są one przeniesione w glebie lub od innych roślin. Najczęściej może się pojawić zwykła zgnilizna i jeżeli nasza roślina zacznie pachnieć rybami, roślinę lepiej wyrzucić.

 

Wybrane dla Ciebie

5 naturalnych pochłaniaczy wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

Zbyt wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach jest równie niebezpieczna, co nadmiernie suche powietrze. Sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów, odpowiada za zatęchły zapach w pokojach oraz wzmaga problemy ze snem, koncentracją, a także zaostrza objawy chorób układu oddechowego. Aby zmniejszyć jej poziom, nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy, że na parapetach ustawisz rośliny, które […]

20 roślin domowych, które nie tylko efektownie wyglądają, ale także roztaczają dobrą aurę

Wybierając rośliny do naszych mieszkań kierujemy się zazwyczaj własnymi upodobaniami. Istotna jest ich wielkość oraz wygląd. Jednak wiele kwiatów, oprócz walorów estetycznych, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie. Rośliny oczyszczające powietrze Badaniem wpływu roślin na stan powietrza zajęli się członkowie NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). W 1989 roku opublikowali listę aż 18 roślin, […]

7 sposobów nawadniania domowych roślin podczas urlopowego wyjazdu

Największym zmartwieniem miłośników roślin, który wyjeżdżają na urlop jest kwestia podlewania. Szczęśliwcy mogą liczyć na pomocną dłoń znajomych czy rodziny. Inni muszą postawić na alternatywne metody nawadniania. Rośliny w jednym miejscu Osoby posiadające kaktusy i sukulenty właściwie nie muszą się troszczyć o podlewanie ich podczas pobytu na wakacjach. Jeśli wyjeżdżasz tylko na kilka dni, to […]

15 roślin doniczkowych, które naprawdę mają realny wpływ na nasze zdrowie

Dom mojej babci pełen jest kwiatów. Stoją dosłownie wszędzie: na parapetach, schodach, podłodze, nawet w łazience. Jeśli też zamieniliście swoje cztery ściany w mini ogród, to doskonale! Jak się okazuje, rośliny doniczkowe nie tylko pięknie wyglądają, ale także wpływają pozytywnie na zdrowie. Dbają o odpowiednią ilość tlenu, zwiększają wilgotność powietrza, oczyszczają pomieszczenia z krążących w […]

7 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Rośliny, które radzą sobie z każdym właścicielem

Nie zawsze mamy czas na pielęgnację roślin? Spokojnie, można wybrać rośliny, które naprawdę niewiele od nas wymagają, a niektóre nawet będą wdzięczne, jeśli o nich będziemy zapominać. Oczywiście nie ma roślin, które w warunkach domowych, w doniczce przeżyją bez jakiejkolwiek naszej opieki, no poza sztucznymi 🙂 Są jednak rośliny, które są wytrzymałe i niewiele im […]

6 sposobów na skuteczne usunięcie kurzu z liści roślin doniczkowych. Szybko odzyskają blask

Dbanie o rośliny doniczkowe nie powinno ograniczać się tylko do ich podlewanie. Równie istotne jest czyszczenie liści. Walka z kurzem Kwiaty, które uprawiamy w mieszkaniu czy domu to wyjątkowa ozdoba. Aby faktycznie wzbudzały zachwyt gości, powinny prezentować się nienagannie. Rzeczą, która je szczególnie szpeci jest kurz osiadający na liściach. Dlaczego czyszczenie liści jest takie ważne? […]