Kategorie DIYDomMajsterkowanie

Jak pozbyć się grzyba ze ścian? Remont nie zawsze jest konieczny

Wilgoć, która zbiera się w Twoim mieszkaniu, może zacząć zalegać na ścianach oraz suficie, w rezultacie pomieszczenie zaczyna wyglądać nieestetycznie, ponieważ zacznie pojawiać się na w grzyb. Dodatkowo Twoje zdrowie może znacznie się pogorszyć. Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Oto sprawdzone sposoby, które musisz poznać!

Grzyb w mieszkaniu – skąd się bierze?

jak pozbyć się grzyba ze ścian 3
twitter.com

Przeważnie grzyb bierze się z wilgoci zalegającej na ścianach lub suficie. Najczęściej znajduje się w kuchni, łazience lub kotłowni jednak często zdarza się także że występuje w salonie lub sypialni. Grzyb na ścianie może pojawić się także na skutek zaniedbań, błędów konstrukcji budynku lub nieszczelnej izolacji. Grzyb może pojawić się również ze względu na słabą wentylację i brak ogrzewania.

Zobacz także: 9 przedmiotów, w których ukrywa się szkodliwa pleśń. Lepiej szybko je sprawdzić!

Grzyb na ścianie – jakie niesie zagrożenie?

jak pozbyć się grzyba ze ścian 1
twitter.com

Grzyby szybko tworzą liczne kolonie i jeśli szybko nie przystąpisz do działania i nie pozbędziesz się ich w przemyślany sposób, może on doprowadzić do problemów z oddychaniem, alergii, a także innych schorzeń. Lepiej nie ryzykować i szybko zająć się wyeliminowaniem grzyba, który jest źródłem skażenia powietrza w pomieszczeniu.

Jak pozbyć się grzyba ze ścian?

jak pozbyć się grzyba ze ścian 2
twitter.com

Przede wszystkim kluczowe jest ustalenie przyczyny powstawania grzyba. Jeśli grzyb tworzy się ze względu na niewłaściwą wentylację, bardzo ważne jest aby wietrzyć pomieszczenie oraz zainstalować nawiewniki okienne lub ścienne. Pomocna może okazać się także wentylacja mechaniczna, a także osuszacze powietrza.

osuszacz powietrza
instagram.com/agmak_osuszanie

Kolejnym etapem usuwania grzyba jest sprawdzenie jak głęboko sięga pleśń. Od tego zależy czy usunięcie grzyba będzie prostsze czy trudniejsze. Jeśli nie jest on głęboki wystarczy, że użyjesz preparatu grzybobójczego, które pomagają pozbyć się wykwitów. Jednak jeśli pleśń wniknęła w strukturę ściany i powoduje łuszczenie farby, konieczne jest skucie ściany i usunięcie zapleśnionego tynku.

jak usunąć grzyba ze ściany
freepik.com

Następnym krokiem jest zabezpieczenie oczyszczonego miejsca. Dzięki użyciu preparatów grzybobójczych skutecznie pozbędziesz się wykwitów. Zanim jednak ich użyjesz pamiętaj o założeniu maseczki na twarz oraz ochronie skóry i oczu. Przeczytaj uważnie ulotkę i zastosuj się do wskazówek z opakowania. Kiedy już nałożysz preparat możesz zabrać się za położenie nowego tynku i pomalowanie ścian. Wybierając farbę postaw na taką, która zapobiegnie ponownemu pojawieniu się grzyba.

Jak pozbyć się grzyba z łazienki?

jak pozbyć się grzyba ze ścian 4
neverpaintagain.co.uk

Zanim przystąpisz do usuwania grzyba, użyj detergentu do wyczyszczenia brudu w łazience. Następnie nanieś środek do usuwania pleśni. Odczekaj 15 do 20 minut i spłucz z płytek preparat. Jeśli jednak produkt do usuwania pleśni nie pomógł i wciąż widzisz zalegający pod prysznicem czy przy wannie grzyb, usuń go za pomocą ostrego nożyka do tapet lub użyj mulitool’a. Dokładnie wyczyść dane miejsce i połóż nowy sylikon. Po jego nałożeniu, spryskaj go odrobiną wody i ściągnij nadmiar sylikonu za pomocą szpachelki.

Zobacz także: Obrzydliwy i śmierdzący brud z pralki zniknie, jeśli zastosujesz ten prosty trik

Jak zapobiegać powstawaniu grzyba?

Jeśli w Twoim domu znajdują się tanie, plastikowe okna, które nie mają możliwości rozszczelnienia, możesz być pewien, że prędzej czy później na ścianach pojawi się pleśń. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej i odłożyć pieniądze na porządniejsze okna. Aby zapobiegać ponownemu pojawieniu się pleśni na ścianach warto dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń, a także pamiętać o systematycznym ogrzewaniu.