×

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Istnieje na to prosty sposób

Co roku słyszymy o coraz to większej ilości kleszczy, które lubią atakować nie tylko nasze zwierzęta, ale także nas samych. W tym roku wielokrotnie słyszałam od znajomych, że znaleźli to robactwo na swojej skórze. Co w takim razie robić, aby skutecznie pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Jednym ze sposobów jest użycie ziemi okrzemkowej, która uwielbiana jest przez wielu ogrodników

O tej metodzie pisaliśmy ostatnio artykuł , jednak z racji tego, że ziemia okrzemkowa kosztuje około 50 zł za kilogram, wielu z Was chciało poznać tańszy sposób na odstraszanie kleszczy.

jak pozbyć się kleszczy z ogrodu - kleszcz
instagram.comhellodogs.pl

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie stanowym w Iowa, posadzenie jednej rośliny może spowodować znaczne zmniejszenie się ilości kleszczy w ogrodzie

jak pozbyć się kleszczy z ogrodu - koci miętka
instagram.comhellodogs.pl

Okazuje się, że kocimiętka jest zdecydowanie bardziej efektywniejsza niż drogie środki owadobójcze. Kocimiętka zawiera nepetalakton, organiczny związek chemiczny, który często pojawia się w olejkach eterycznych. Nepetalakton jest 10 razy bardziej skuteczny niż DEET, który jest głównym składnikiem repelentów, a przy tym sadzonka tej rośliny kosztuje około 5 złotych.

Innymi roślinami, których zapach odstrasza kleszcze to lawenda, szałwia, czosnek, mięta oraz eukaliptus

Jeśli jednak masz zwierzęta domowe, pamiętaj, że niektóre z tych roślin mogą być dla nich toksyczne dlatego też uważaj na eukaliptusy. Z kolei kocimiętka odstrasza kleszcze, ale swoim zapachem przyciąga koty, dlatego jeśli nie chcesz żeby osiedlowe czworonogi przychodziły pod Twój ogródek, rozważ posadzenie innych roślin.

jak pozbyć się kleszczy z ogrodu - koci miętka i kot
instagram.com/margoua

A Ty jakie znasz sposoby na odstraszanie kleszczy?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować