×
Wirtualna Polska

6 roślin, które mają moc odstraszania komarów z domu. Owady nie cierpią ich zapachu

Latem komary to prawdziwa zmora. One potrafią bez trudu dostać się do mieszkania i uporczywie brzęczą nad uchem. Jak pozbyć się komarów ze swoich czterech ścian? Z pomocą przychodzą zioła, rośliny oraz olejki eteryczne.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pięć roślin, które mają moc odstraszania uciążliwych komarów

1. Palczatka cytrynowa

Roślina zwana jest bardziej pod nazwą trawa cytrynowa. Odznacza się dekoracyjnością, gdyż tworzy kępki rozłożystych, długich liści. Możesz uprawiać ją w gruncie lub w donicach. W drugim przypadku donice koniecznie ustaw na balkonie, tarasie lub przy drzwiach wejściowych. Komary i kleszcze nie lubią zapachu trawy cytrynowej, więc Twoją posiadłość będą omijać szerokim łukiem.

2. Lawenda

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pięknie kwitnie niemal przez całe lato i dodatkowo zniewalająco pachnie. Lawendę możesz uprawiać w gruncie lub doniczkach. Kilka z nich ustaw na balkonie czy tarasie, a komary nie będą chciały zbliżać się do Twojego mieszkania. Dodatkowo lawenda odstraszy kleszcze, muchy, meszki, pająki i pluskwy.


3. Pelargonia pachnąca
Pelargonia pachnąca jest znana każdemu, kto dba o zdrowie. Dodatkowo jest to bardzo prosta w utrzymaniu roślina wieloletnia, która często poza latem trzymana jest w sypialni ze względu na swoje właściwości zdrowotne.
Jednak właśnie latem wystawiajmy ją na balkony i tarasy, aby uchronić się przed komarami.

4. Plektrantus
Zwany też komarzycą, plektrantus jest rośliną u nas jednoroczną o długich, zwisających pędach, na których są delikatne liście. Młode sadzonki plektrantusa nie są duże, ale roślinę cechuje szybki przyrost. Plectrantus można uszczykiwać, jeśli chcemy go zagęścić. Lubi lekko słoneczne stanowiska, ale poradzi sobie w słońcu i możemy wybierać mu stanowisko również w lekkim cieniu.
5. Kocimiętka
Ma bardzo aromatyczny zapach, który zwabia koty i odstrasza komary. Raz posadzona bylina przezimuje w ogródku i bez problemu zakwitnie na przyszły sezon. Jednak przy tej roślinie musisz uważać! Pozbycie się komarów przy pomocy koci miętki może skutkować tym, że pod Twój ogród zaczną przychodzić koty, na które ta roślina działa jak narkotyk.
6. Katarantus różowy
Egzotyczna roślina u nas uprawiana w doniczkach. Kwitnie przeważnie na różowo, chociaż też ma białe kwiaty. Jej zapach odstrasza komary.

Jak pozbyć się komarów za pomocą olejków eterycznych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oczywiście istnieją rośliny, które są bronią na komary, ale nie rosną w naszej szerokości geograficznej. Wówczas warto kupić odpowiednie olejki eteryczne.

1. Olejek z drzewa herbacianego

Ma działanie antyseptyczne i dodatkowo łagodzi ukąszenia komarów. Kilka jego kropli wlej do kominka zapachowego i ustaw go na parapecie. Komary nie sforsują takiej bariery zapachowej. Dobrym pomysłem jest także nasączenie chusteczki czy wstążki i zawieszenie jej w oknie.

2. Olejek cynamonowy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Lubisz spać czy otwartym oknie? Przed położeniem się na spoczynek weź miskę z wodą i postaw ją w sypialni. Następnie dodaj do niej kilka kropel olejku cynamonowego. Domowy, zapachowy odstraszacz gotowy.

3. Olejek eukaliptusowy 

Komarom bardzo nie podoba się zapach eukaliptusa. Dlatego możesz samodzielnie zrobić spray na te owady. Do butelki z atomizerem wlej szklankę wody i dodaj ok. 20 kropel olejku. Taką miksturę możesz rozpylić w pomieszczeniach lub spryskać nią pościel bądź ubranie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Już wiesz jak pozbyć się komarów latem ze swojego domu. Teraz zobacz jak zlikwidować plamy oleju z kostki brukowej.

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować